Сorreos Logo

Сorreos Logo
Сorreos Logosu PNG

Сorreos (El Сorreos, El Correros), İspanya, Andorra ve diğer Güney Avrupa ülkelerinde en çok tanınan logolardan biridir, çünkü temsil ettiği devlet posta şirketi 300 yıldan uzun süredir bulunmaktadır. Tam isim Sociedad Estatal Correos y Telégrafos, S.A. Öğelerin imajı ve önemi bakımından karmaşık olan şirketin amblemi, ülkenin ulusal değerlerine atanır.

Anlam ve Tarihçe

Сorreos Logo Tarih
Сorreos Logosunun Hikayesi

İspanyol posta servisi kökenlerini uzak geçmişte alır. İtalyan sayım ailesi Tasso’nun sahip olduğu özel bir kurye hizmeti olarak 18. yüzyılın başlarında kuruldu. İtalya aristokrasisinin misyonları ile bu temsilciler Avrupa’da posta oluşturmayı başardılar ve İtalya, İspanya, Fransa, İsviçre ve diğer ülkelerde yaptılar.

Correos elçileri ülke çapında kraliyet kararnameleri ve diğer eşyaları taşıdı. Kentlere ve yerleşimlere, merkezi kareye nüfus adı verilen sağlam bir boynuz yardımıyla geldi, kararnameyi okudular ve kişinin kimliği üç tanık tarafından onaylandıysa mektuplar yayınladılar.

Böyle bir hizmetin organizasyonu o kadar başarılıydı ki, 8 Temmuz 1716’da Kral V V. Felipe bir kararname yayınladı ve kurye teslimatını kamulaştırdı ve kuruculara tazminat ödendi ve yüksek unvanlar verildi.

1756’dan beri, kraliyet korumasıyla, ülke çapında komşu Fransa ve Andorra’ya mal teslim eden devlet posta hizmetine sadece özel olarak eğitilmiş postacılar alındı.

1760 yılında, ilk posta kutuları İspanya’da ortaya çıktı, 1850’den itibaren posta pulları, Kraliçe Isabella’yı tasvir ettiler ve Correos (Mail) ve Franco (Ödeme) sözcükleri yazıldı.

19. yüzyılın sonlarından itibaren posta hizmetinin bankacılık hizmetleri sunmasına izin verildi. Şimdi devlet postanesinde 12 binden fazla şube var, 55 bin kişi çalışıyor ve yıllık kalkış sayısı neredeyse 6 milyar.

1909 — 1976

Correos Logo 1909-1976

Başlangıçta, kurye servisinin tek tip arması, kurucularının aile arması — Tasso’nun aristokrat ailesi ve bu zamanların postasının genel kabul gören sembolleri — bir boynuz ve bir haç tasvir etti. Renk şeması mavi, sarı ve beyazdır. Şirket devlet mülkiyetine alındığında amblem kaldırıldı, kraliyet tacı değiştirildi, sarı altın ve beyaz ile kraliyet kırmızısı değiştirildi. Böylece Correos’un arması, Avrupa’nın posta servislerinin koyu mavi rengine ek olarak, İspanyol bayrağının renklerini de aldı.

1977 — 1990

Correos Logo 1977-1989

Önceki amblem, yönetimin onu geliştirmeye ve daha modern hale getirmeye karar verdiği 1977’ye kadar sürdü. Trompet ve taç görüntüsü stilize edildi, altında kalın bir şeritten bir taban yaptılar ve İngilizce kelime Post kelimesini eklediler. Ve aşağıda Corrєos posta servisinin adı “e” harfinin “є” olarak özel bir yazılışıdır.

Monotype’a göre özel olarak geliştirilen benzersiz bir yazı tipi özel olarak tasarlanmıştır. Dünyanın tüm postacılarının onuruna Postacı (Postacı) adını aldı. Renk şeması aynı kaldı — mavi, sarı ve kırmızı.

1990 — 2000

Correos Logo 1990-1999

Geçen yüzyılın 90’lı yıllarında logo biraz değişti — aşağıdaki yazıt Correos y Telégrafos (Posta ve Telgraflar) kelimelerine yükseldi. Kraliyet kırmızı rengi logodan çıkarıldı, bu da kral hala orada olmasına rağmen İspanya’nın bir cumhuriyet olduğu anlamına geliyordu. Koyu gri, neredeyse siyah (sunumda gri olarak adlandırıldı) ile değiştirildi ve logo şöyle görünmeye başladı: karanlık bir dikdörtgende sarı bir daire var ve posta ambleminin içinde ve altta Correos y Telégrafos yazısı var.

2000 — 2010

Correos Logo 2000-2010

Başka bir logo değişikliği: “ve Telgraflar” kelimeleri ondan çıkarıldı, siyah zemin koyu mavi ile değiştirildi.

2010 — 2019

Correos Logo 2011-2019

Bu seçenekle birlikte, son yıllarda sadece yazıtsız amblemin bulunduğu yuvarlak sarı kısım kullanılmıştır. 2010 yılında, bir pan-Avrupa çalışması yürütüldü ve uzmanlar, logo ne kadar küçük ve daha az olursa, çevre için daha iyi — daha az mürekkep ve kimyasallar olduğu sonucuna vardı. Bu eko-markalaşma projesinin bir parçası olarak, Correos logolarını önemli ölçüde hafifletti: koyu mavi arka planı kaldırdılar, sarı rengi daha az doygun hale getirdiler, taç ve komşu elemanların görüntüsü tacı basitleştirdi ve üstünden geçti ve tabanı noktalara indirgendi.

Ancak logo tanınmaya devam etti, İspanyollar bundan gurur duyuyor. Correos logosu, geçmiş ve bugünün yanı sıra tüm dünyadaki insanları birbirine bağlayan bir iş parçacığıdır. Buna ülkenin ve halkın ulusal hazinesi denir.

2019 — günümüz

Correos Logo 2019-şimdi

Correos logosunun bu versiyonunda, tabandaki tepeden noktalar çıkarıldı. Diğer tüm unsurlar yerinde kaldı.

Amblem

Correos Amblem

 

Correos’un modern logosu, posta hizmetinin tarihi değerlerini bünyesinde barındırıyor. İki unsurdan oluşur: ana marka tanımlayıcıları haline gelen haçlı bir taç ve dönen bir boynuz. Dahası, taç sadece kraliyet gücünün bir sembolü değildir. Aynı zamanda şirketin bir zamanlar ünvanlı bir sayı ailesine ait olduğunun da bir işaretidir. Bugle, postacıların insanları ana meydanda toplamak için kullandıkları eski bir müzik aletidir.

Yazı Tipi ve Renkler

Correos Logo

1909-1976, 1990-1999 arası ve 2000-2010 logonun üzerinde yazılar vardı. İlk başta, sans-serif yazı tipinde «CORREOS Caja Postal de Ahorros» ifadesiydi. 1990’larda italik «Correos y Telégrafos» kelimeleri. 2000’lerin başında, «CORREOS» kelimesi, «CO» ve birbirine bağlı yuvarlak «E» ile stilize italik bir yazı tipinde yazılmıştır.

Palet de birkaç kez değişti. Amblemin mevcut mavi tonunu elde edene kadar siyah, kırmızı, gri ve moru ziyaret etme zamanı vardı. Ancak içinde yalnızca ana hatlar renklidir — çizimin çoğu beyazdır.