4chan Logo

4chan Logo

Kötü şöhretli 4chan görüntü panosu, Japon sitesi Futaba kanalının Amerikalı bir muadili yapmak isteyen 15 yaşındaki New Yorker Christopher Poole tarafından 2003 yılında başlatıldı. Hatta bazı kullanıcıları oradan uzaklaştırdı ve kaynak kodun parçalarını kopyaladı. 4chan, selefini geride bırakarak hızla popülerlik kazandı. Diğer forumların aksine kayıt gerektirmez ve anonim kalmanıza izin verir. Burası insanların herhangi bir sosyal kuraldan kurtulabileceği ve farklı konularda iletişim kurabileceği bir yer.

Anlam ve tarih

 

Ünlü görüntü panosu, World Wide Web’i davranış kalıplarının ve memlerin kuluçka makinesi olarak etkilemektedir. 4chan’ın duvarları içinde olanlar er ya da geç bunun ötesine geçecek ve İnternet kültüründe yeni trendler oluşturacak. Pratik şakalar ve şakalar diğer sosyal ağlarda ve bazen gerçek dünyada son bulur. Ancak bu her zaman yararlı değildir: izin verilebilir olması nedeniyle, site birkaç hoş olmayan hikayeye karıştı.

Özellikle, isimsiz ziyaretçileri iPhone 6’yı mikrodalgada şarj etmek için çağrıda bulundular, yaklaşan terör saldırıları hakkında sahte tehditler yayınladılar ve 11 yaşındaki Jessi Slaughter’ın siber zorbalığına karıştılar. Ancak 4chan’da siyaset, bilim, müzik, teknoloji, moda, spor ve yemek pişirme konularını kapsayan düzinelerce başka konu var. Forumun büyük kesimleri, Futaba kanalına yakınlığı göz önüne alındığında şaşırtıcı olmayan Japon kültürünün ürünlerinin tartışılmasıyla meşgul.

Sitenin logosu ayrıca manga ile veya daha doğrusu Yotsuba Koiwai adlı kurgusal bir karakterle ilişkilendirilmiştir. Çizgi roman serisinin ana karakteri Yotsuba &! ikonik görünümüyle tanınır. Karakteristik şekilleri nedeniyle dört yapraklı bir yoncaya benzeyen dört kuyruklu yeşil saçlı bir kızdır.

4chan logosu dört adet yonca broşürü ile boyanmıştır. Yotsuba Koiwai örgülerine atıfta bulundukları için bölünmüş ve kalp şeklindedirler. Bitki sembolünü kullanmaya kim karar verdiyse, bir kelime oyunu nedeniyle onu seçti. Bildiğiniz gibi, dört yapraklı yonca, özel olarak yetiştirilmiş çok yapraklı çeşitler dışında nispeten nadirdir. Eski inanışlara göre onu bulanlara bol şans getirir.

İngilizce görsel panosunun yaratıcıları «4chan» ve «fortune» kelimelerinin kulağa aynı geldiğini fark ettiler, bu yüzden görsel kimlik düzeyinde aralarında paralellikler kurdular. Forum, dünyaca ünlü iyi şans sembolü ile tamamlanan logosunu bu şekilde aldı. Ve yonca broşürlerinin sayısı, anonim web forumu adına «4» rakamı ile çok uygun bir şekilde çakıştı.

Logonun iki amacı vardı. Birincisi, 4chan’ın ana tematik yönünü özetlemek: anime, manga ve bunlarla ilgili her şey. İkincisi, yeni kullanıcıların dikkatini çekmek, kolay ve güvenilir bir iletişim ortamı yaratmaktır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Yeşil «kalplerin» yanında görüntü panosunun adı bulunur. Grotesk Tahoma Bold ile yazılmıştır ve küçük harflerden oluşmaktadır. Tasarımcılar tarafından seçilen yazı tipi, Microsoft Corporation için matbaacı Matthew Carter tarafından oluşturuldu. Windows işletim sisteminde, küçük pencerelerde bile metnin okunmasını kolaylaştırmak için kullanıldı.

“4chan” yazısı koyu kırmızıdır ve dört yapraklı yonca parçaları aynı anda birkaç yeşil tonla boyanmıştır. Ancak amblemin yazarları gradyan olmadan yapmaya karar verdiler ve renkleri net sınırlarla ayırarak basitçe birleştirdiler.