Adidas Logo

Adidas Logo
Adidas Logosu PNG

Adidas, eşsiz spor tasarımı ile ün kazanmış, uluslararası üne sahip bir ayakkabı şirketidir. Ağustos 1949’da ortaya çıktı. Herzogenaurach (Almanya) şehrinde bulunmaktadır. Adolf Dassler tarafından kuruldu.

Anlam ve Tarihçe

Adidas Logo Tarih
Adidas Logosunun Hikayesi

Sembollerinin tasarımında düşünceli ve felsefi bir yaklaşımı tercih eden diğer küresel şirketlerin aksine, Adidas’ın seçimi çok pratik ve biraz banal. Gerçek şu ki, sahibinin adının ve soyadının kısaltılmış bir versiyonunu aldı: Adi (Adolf) + Das (sler). Ancak grafik görüntü hala karmaşıktır ve yıldan yıla sürekli olarak gelişmiştir.

1924 — 1949

Gebrüder Dassler Schuhfabrik 1924-1949

İlk amblem, markanın kendisinden çok daha erken doğdu. Karanlık bir arka plana karşı, bir martı gagasında bir erkek botu taşıdığı bir kalkan içerir. Ana eleman zıt bir kenarla çevrilidir, kalan parçalar monokromdan yapılır. Metin parçası için («Dassler» sözcüğü), o zamanlar Almanya’da popüler olan yapılandırmacılık fontu kullanıldı. Futura kulaklığı ve Bauhaus döneminin deneysel grotesk geometrisini yansıtıyor. Yüksekliği eşit olmayan bir dağılıma sahiptir. Kalkanın üstünde bulunur ve doğaçlama bir taç gibi görünmesini sağlar.

1949 — 1950

Adidas Logo 1949-1950

Şirketin ilk resmi logosu, sözlü ve grafik detayların uyumlu bir kombinasyonundan oluşur. Merkezi eleman çivili bir bagajdır. Küçük “d” harfinin uzatılmış bacaklarından yapılmış Amerikan futbol kaleleri arasında yer alır. Adı aşağıda yer almaktadır — o zaman iki bazdan oluşan «Adidas» ın ilk çıkışı gerçekleşti. Altında spor yönüne son bağlantı — konsolide kelime «Sportschuhe» yerleştirilir. Yarım dairenin en üstüne şirketin sahibinin tam adı ve soyadı yazılır.

1950 — 1971

Adidas Logo 1950-1971

1950’lerde şirket grafik bileşeninden uzaklaşmaya ve sadece sözlüğe odaklanmaya karar verdi. Anahtar öğenin rolü için, önceki sürümde görünen orijinal adı seçti. Basit sans-serif yazı tipinde yapılır. Aynı boyutta kalınlaştırılmış küçük harfler. “A” ‘daki bacak bir açıda kesilir ve yukarı doğru işaret edilir.

1967 — günümüz

Adidas Logo 1967-....

17 yıldır var olan logo yeni bir tasarım aldı: şimdi arka plan beyaz oldu ve adın kendisi siyah. “İ” nin üstündeki nokta ve “d” nin kenarları yüksekliğe denk gelir. Bacak “a”, kesik ve piksiz dikdörtgen şeklindedir.

1971 — günümüz

Adidas Logo 1971-....

70’lerin başında, endişe, yeniden markalaşmaya ve çeşitli spor ürünlerinin üreticisi olarak nitelendirilecek daha dinamik bir logo oluşturmaya karar verdi. Son versiyonun sunumu Münih Olimpiyatları ile çakıştı. Yeni logoda bir yonca yaprağı ve üç yatay çizgi bulunuyor.

Logoda da üç şerit bulunan Fin markası Karhu ile rekabeti dışlamak için Alman şirketi bunları 1800 $ ve iki şişe viski için önceden satın aldı. Trefoil dünya kıtalarını kişileştirir: ilk — Kuzey ve Güney Amerika, ikinci — Avrupa ve Afrika, üçüncü — Asya ülkeleri.

1991 — günümüz

Adidas Logo 1991-....

O zaman, Adidas kökten değiştirilmiş bir logo tanıttı. Yonca ondan kayboldu ve çizgiler yeniden düzenlendi. Şimdi şematik bir dağ oluşturuyorlar — engellerin ve ürünlerin spor yöneliminin üstesinden gelmenin bir sembolü olarak. Tepenin etkisi, farklı yükseklikteki geniş dikey şeritlerin eğimi nedeniyle elde edilir. Güncellenmiş logoyu çok sıkıcı ve aşırı basit bulan bir eleştiri dalgasına rağmen, kurumsal kimliğin temel bir unsuru olarak onaylandı.

2002 — günümüz

Adidas Logo 2002-....

Bir sonraki binyılın geçişiyle, tanınmış bir üretici logoyu revize etmeye ve küçük değişiklikler yapmaya karar verdi. Sonuç olarak, bazı ürünlerde üç beyaz çizgili siyah bir top ortaya çıkmaya başladı. Yatay olarak eğimlidirler ve bazı güçlü hayvanların pençelerinden bir iz gibi görünürler. Bu seçeneğe Adidas Style denir ve esas olarak moda endüstrisine odaklanır. Eji Yamamoto ve SLVR serisi tarafından geliştirilen Y-3 serisini tanıtıyor.

2005 — günümüz

Adidas Logo 2005-....

2005 yılında şirket, klasik adın solunda yer alan alternatif siyah ve beyaz şeritler şeklinde başka bir logo tanıttı. Bunun için logoya üç karanlık ve iki ışık çizgisinin yanı sıra 1967’de alınan yazımda “Adidas” kelimesi yer alıyor.

Amblem

Adidas Amblem

Adidas’ın ikonik üç çizgisi markayı öne çıkardı. Dahası, son yıllarda eşit olarak kullanılan dört versiyonda mevcutturlar. İlki, üç beyaz çizgili siyah yonca. İkincisi, sola eğimli üç geniş çapraz dörtgendir. Üçüncüsü, düzensiz kavisli boşluklara sahip bir dairedir. Dördüncüsü ince yatay çizgilerdir. Bunlar, Adidas ürünlerini diğer spor ürünlerinden ayıran tanınmış marka isimleridir.

Yazı Tipi ve Renkler

Adidas Logo

Üreticinin tüm logoları, adını küçük harflerle içerir. Harflerin tasarımı için tasarımcılar, GUST baskı şirketi tarafından geliştirilen TeXGyreAdventor yazı tipini seçtiler. Yuvarlak elemanlara ve dikdörtgen darbelere sahip tipik bir geometrik sans serifidir.

Renk paleti sınırlıdır ve siyah (grafik öğeler ve yazılar için) ve beyazın (harf içi boşluklar, daire / yonca ve arka plan içindeki çizgiler için) klasik kombinasyonu ile temsil edilir.