Airtel Logo

Airtel Logo

Airtel, yüksek uluslararası varlığı ile Hindistan’ın en büyük telekomünikasyon ağıdır. Teklif vererek — daha doğrusu, bir açık artırmada dört mobil lisanstan birini kazanarak başladı. Bu olay 1992 yılına kadar uzanıyor. Daha sonra şirket bir dizi büyük dönüşüm geçirdi ve ardından 1995 yılına kadar yeniden yapılandırıldı ve mevcut adını aldı. Kurucusu, 1984 yılında tuşlu telefon üretimi için küçük bir işletme açan işadamı Sunil Bharti Mittal’dır. Dünya önemi olan bir süper operatöre dönüşen buydu. Şirketin genel merkezi şu anda Yeni Delhi, Delhi NCT’de (Hindistan) bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Airtel Logo Tarih

Bir telekomünikasyon hizmetinin resmi statüsünü alan şirket, hemen basit ama parlak bir logo geliştirmeyi düşündü. Eşsiz bir şekilde oynamaya karar verdiği isim seçimini durdurdu. Var olduğu tüm yıllar boyunca, logonun iki versiyonu vardı — ilk ve gerçek.

1995 — 2010

Airtel Logo 1995-2010

Orijinal versiyon, bir beyaz şerit ve iki kırmızı olan iki renkli bir dikdörtgeni gösterir. Açık renkli bir arka plan üzerinde operatörün adının ilk kısmı — siyah harflerin üzerinde kırmızı nokta bulunan «Air» kelimesi. Kırmızı yarıda ismin ikinci bölümü var — «tel». Yazıt, dikkat çekici olmayan bir sans-serif yazı tipinde yapılmıştır — katı ve çok düz. Tek vurgu, «r» ve «t» harflerinin başlık ve üst çubuk arasında uzanan tek bir çizgi seviyesinde birleşimidir.

2010 — günümüz

Airtel Logo 2010-şimdi

İşin daha da genişlemesi, küresel telekomünikasyon ağı stratejisinin yenilenmesine yol açtı ve yeniden markalaşmayı gerektirdi. Stratejik açıdan önemli olan fikrin uygulanması, Londra ajansı Brand Union tarafından önerilen yeni bir tanımlama işaretinin kabul edilmesiyle 2010 yılında başladı. Altı aylık bir çevrimiçi yarışmanın sonucu olarak ortaya çıktı ve yazarın fikrine göre telefon iletişiminin sınırsızlığını yansıtıyor.

Amblem, stilize edilmiş «a» harfine veya şirketin iddia ettiği gibi «Airtel wave» e dayanmaktadır. Yarı girdaplı simge, hizmet adının önünde ve kurumsal kırmızıyla gösterilir. Uzamsal bakış açısına göre uzak yerlerde daha ince, yakınlarda daha geniş olan tek bir çizgiden oluşur.

Logo yazı tipi ve renkleri

Airtel Amblem

Güncellenen logonun önceki versiyona göre çok daha ilerici olmasına rağmen, bazı uzmanlar onu kişilik eksikliği nedeniyle eleştirdi. Videocon, Vodafone ve Air Arabia’nın grafik tanımlarına benziyorlar. Görünüşe göre, tasarımda böyle bir yoklama, Vodafone ambleminin aynı İngiliz stüdyo Brand Union tarafından geliştirilmiş olmasından kaynaklanıyor. Eleştirmenler, simgenin küçük harfli «a» yerine büyük «D» harfine benzerliğini de not ettiler. Bu, telekomünikasyon operatörünü mektubun yanına açıklayıcı «airtel» sözcüğünü yerleştirmeye zorlayan şeydir.

Logo, Orta kategorisindeki Ubuntu ailesinin yazı tiplerinden birini kullanır. Orta genişlikte çizgileri, serbest semboller arası boşluk, hafif kesik vuruşları var. «A» harfinin sağ alt köşesinin yanı sıra «l» ve «t» harflerinin uzaması da yoktur, bu nedenle yazıt hafif ve havadar görünür. Görsel olarak, yine bitmemiş şerit ile dengelenen bir dalga şeklindeki grafik işaretiyle uyumludur.

Telekomünikasyon şirketi kurumsal rengi olarak kırmızı gölge Hex: # FF0000’ü seçti. Dinamizmi, enerjiyi, yoğunluğu iyi aktarır. İlk versiyonda, beyaz ve siyahla birleştirildi ve bu da paleti görselleştirmeyi zorlaştırdı. Şimdi parlak kırmızı daha akılda kalıcıdır: Beyaz bir arka plan üzerindedir ve başka bir renkle gölgelenmez.