Ajax Logo

Ajax Logo
Ajax Logosu PNG

18 Mart 1900, modern Ajax futbol kulübünün doğum günü. Kulübün kurucusu Floris Stempel, arkadaşlarına East India Cafe’deki bir toplantıya davet içeren bir mektup göndermeden dört gün önce ve 18’inci Pazar sabahı “Football Club Ajax” adında bir takım kurmaya karar verdi.

Anlam ve Tarihçe

Ajax Logo Tarih
Ajax Logosunun Hikayesi

Ajax logosu, Ajax’ın futbolcunun bir daire içine yerleştirilmiş görüntüsünü ve herkesin anlayabileceği kelimeleri içeriyordu — kulübün nereden geldiği ve nasıl adlandırıldığı. Futbolcular dikey kırmızı ve beyaz çizgili ve siyah şortlu formda oynadılar.

On bir yıl sonra, tasarımcılar bir tişörtün üzerine efsanevi dikey geniş kırmızı renkli bir şerit eklediler ve şortları beyaza boyadılar. Buna göre, Ajax logosu bazı renk değişiklikleri yaşadı.

Ekip dokuz yıldır bu logoyla performans sergiliyordu, ancak 25. yıldönümünü kutlarken ekibin yöneticileri radikal bir adım atmaya karar verdiler ve Ajax logosunu tamamen değiştirdiler. Eski logodan sadece yuvarlak form ve takımın isminin yazılı olduğu yazı vardı. Ajax karakterinin kafasının bir çizimi daireye yerleştirildi ve yazı sola uygulandı ve sağda tipik kulüp renklerini hatırladılar. Görüntü porselen bir tabağa yerleştirildi ve logonun resmi olarak değiştirilmesi 20 Eylül 1928’de kulüp haberleri gazetesinde duyuruldu.

Yıllar geçtikçe, Ajax logosu giderek daha fazla tanınır hale geldi. 65 yıldır varlığını sürdürüyordu ama sonra amblemi değiştirme zamanı gelmişti. Çizim sadeleştirildi ve bir futbol kulübü olduğu vurgulanan yeni bir özellik eklendi. Tasarımcılar, sahadaki takımdaki oyuncu sayısını simgeleyen yeni Ajax amblemine 11 yeni çizgi çizdiler.

Toplamda kulüp, logosunu tarih boyunca üç kez değiştirdi, ancak Ajax logosunun 1990’da kabul edilen dördüncü versiyonu bu zamana kadar değişmeden kaldı.

1900 — 1911

Ajax Logo 1900-1911

Amsterdamsche Futbol Kulübü Ajax 1900 yılında kuruldu. Aynı zamanda, spor dünyasında oldukça nadir görülen ilk amblemi ortaya çıktı: varoluşlarının başlangıcında birçok takım grafik işaretler olmadan yaptı. Çizimin anlamsal içeriği basitti: kırmızı çizgili ve siyah şortlu beyaz bir mayolu AFC Ajax oyuncusu. Futbolla bağlantı siyah beyaz bir topla belirtildi. Karakter, kırmızı bir halka içinde «AMST» yazan açık renkli bir daire içindeydi. FUTBOL KULÜBÜ AJAX «.

1911 — 1928

Ajax Logo 1911-1928

Takım Eerste Klasse unvanını ilk kazandığında ve üst lige taşındığında logo değişti. Yeniden tasarımın nedeni, Hollanda kulübü Sparta Rotterdam’ın forma rengiyle eşleştiği için ekipmanı güncellemekti ve o sırada deplasman maçları için kıyafet yoktu. Sonuç olarak, amblemde yeni bir AFC Ajax iç saha forması belirdi: beyaz şortlar ve aynı renkte iki kırmızı dikey çizgi olan bir gömlek — arkada ve göğüste. Aynı zamanda, kırmızı ton biraz daha parlak hale geldi.

1928 — 1991

Ajax Logo 1928-1991

1928’de takımın sahipleri amblemi isimle ilişkilendirmeye karar verdi. Sonuç olarak, sanatçılar ajax adlı eski bir Yunan kahramanının profiline yerleştirilmiş bir portresini tasvir ettiler. Başlığının üzerine diğer mitolojik karakterler — centaurlar boyandı. Solda «AJAX» yazısı ve sağda siyah çapraz çizgi ile ikiye bölünmüş yuvarlak tabanlı dörtgen bir arma vardı.

Kalkanın üst yarısı kırmızıydı, alt yarısı beyazdı. Tüm elemanlar bir çift halkanın içindeydi. Şekil, renk ve kompozisyon bakımından bu logo, kulübün 1925’te ortaya çıkan yıl dönümü porselen tabağından bir çizimi andırıyordu.

1991 — günümüz

Ajax Logo 1991-şimdi

1928 amblemi 62 yıl sürdü, ancak ticari kullanım için yeterince basit değildi. Bu nedenle, 1990 yılında, tasarımcılar Ajax portresini soyut ve minimalist hale getirerek engelleyici ayrıntıları ortadan kaldırdı. Buna ek olarak, armaları ve siyah halkayı çıkardılar, kırmızı kemerli çizgiler ve «AJAX», «AMSTERDAM» kelimeleri şeklinde yeni bir çerçeve eklediler.

Amblem

Ajax Amblem

Amsterdamsche Futbol Kulübü Ajax logosu, Truva kuşatmasında yer alan iki eski Yunan kahramanından biri olan mitolojik karakter Ajax’ı geleneksel olarak tasvir ediyor. Portreyi oluşturan on bir çizgi aynı sayıda futbolcuyu temsil ediyor. Bir diğer önemli unsur, altın renkli üç köşeli yıldızdır. En tepede ve Hollanda Eredivisie’deki birçok kulüp unvanını temsil ediyorlar.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Ajax

«AJAX» kelimesi, 1911’de logoda tanıtılan bir sans-serif yazı tipini kullanır. Her iki «A» da Kurversbrug yazı tipinde yazılmış benzer bir harf şeklindedir. Bu, dikey strokun karakteristik hafife alınmış konumu ile gösterilir. «J» ve «X» işaretleri açıkça Kurversbrug’a ait değil, ancak bu yazı tipi 2017’den beri tüm AFC Ajax futbol formalarında bulunuyor. «AMSTERDAM» kelimesi klasik grotesk bir tarzda uygulanmıştır.

Tüm grafik işaretler Amsterdam şehrinin renklerini içerir: siyah, beyaz ve kırmızı. Kaptanın kol bandından alınır ve kulübün resmi paletinin bir parçasıdır. Amblemin son versiyonunda, kenarların etrafındaki altı çapraz çizgi kırmızı, soyut portre ve harfler siyah ve beyaz genel bir arka plan görevi görüyor.