Akbank Logo

Akbank Logo

Türk finans sektöründe Akbank da dahil olmak üzere çok sayıda büyük banka temsil edilmektedir. Bu kurum, 1948 yılında Çukurova bölgesinde pamuk yetiştiren ve pamuk yetiştiren girişimcilere yatırım yapmak üzere kurulmuştur. Zamanla bankanın kapsamı değişti. Kurumsal ve perakende hizmetlere genişleyerek müşteri tabanında artış sağladı. Grup bugün proje finansmanı, risk yönetimi, bireysel emeklilik planları, sigorta, para yönetimi, kredi kartları, tüketici kredileri ve çok daha fazlasını sunuyor.

Anlam ve tarih

Akbank marka markası, adını kırmızı büyük harflerle içermektedir. Bu soyut bir kelime değil, «Adana-Kayseri Bankası» ifadesinin kısaltmasıdır ve «Banka» olmadan «AK» kısaltmasına indirgenebilir. Adana ve Kayseri, markanın gelişiminde önemli rol oynayan büyük şehirlerdir. İlk yerleşimde şirket kuruldu ve ikincisinde bankanın kurucularının çoğu doğdu. Pamuk tüccarı Hacı Ömer Sabancı ve tekstil üretimi Milli Mensucat’ın sahibi olan dört iş adamı da dahil olmak üzere toplam yedi kurucu vardı.

1962’de Akbank’ın tamamı Sabancı ailesine geçti. İkinci ve üçüncü kuşaklardaki temsilcileri hala yönetim kuruluna başkanlık ediyor. Finansal organizasyonu geliştirmeye, yeni departmanlar açmaya ve bankacılık ve bankacılık dışı hizmet yelpazesini genişletmeye devam ediyorlar.

Hacı Ömer Sabancı’nın torunlarının ilgilendiği bir diğer konu da Akbank ve beş iştirakinin kimliğini korumaktır. Ana şirketin logosu sık sık değişmemektedir ve 1948’den beri geçmişiyle ilgili arşiv bilgisi bulunmamaktadır. Mevcut versiyon, parlaklığı ve cesur yazısıyla banka adına dikkat çeken minimalist bir yazıdır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Akbank’ta marka haricinde başka sembol bulunmamaktadır. Bu bakımdan esnek bir ikon sistemine sahip olan ve müşterilerle görsel bir dilde diyalog yürüten kurumlara kapılır. Ancak tanınabilir ikonografinin eksikliği, özel sektörde Türkiye’nin en değerli bankası olmasını engellemedi. Üstelik yazıtlı parlak amblem, bir finans kurumu ve hizmetleriyle ilişkilendirilmek için uzun zamandır var. Akbank’ı asırlık geleneklerini değiştirmeyen, güvenilir ve istikrarlı bir marka olarak sunuyor.

Bankanın adı büyük harflerle yazılmıştır ve kalın yazısıyla öne çıkmaktadır. Aynı zamanda, tasarım standart görünüyor: kelimenin serifleri veya başka dekoratif unsurları yok. Stil, en çok FontSite Inc. tarafından yayınlanan ticari yazı tipi MicroSquare Bold Extended’a benzer. 2010 yılında piyasaya sürüldü. Bir diğer benzer seçenek ise Criovision Agency tarafından geliştirilen ücretsiz lisanslı Criovision Bold. Thomas E. Harvey’nin Grammara Normal yazı tipine çok benziyorlar, ancak gliflerde gözle görülür farklılıklar var.

Akbank logosu beyaz zemin üzerine harika görünüyor çünkü yazı zengin bir kırmızı tonla boyanmış. Onaltılık kod # E0362A’dır. Bu renk kararlılığı, gücü, dinamizmi, enerjiyi, etkinliği ve gücü simgeler. Ayrıca tamamen pratik bir işlevi de yerine getirir: Müşterilerin dikkatini bankaya çeker ve onu hem Türkiye’deki hem de uluslararası pazardaki rakiplerinden ayırır.