Alaska Airlines Logo

Alaska Airlines Logo

Alaska Air Group Inc.’in bir parçası olan Alaska Airlines (ASA), yaklaşık yüz şehre hizmet vermektedir. Yol ağı aynı anda dört ülkeyi kapsıyor: Meksika, Kosta Rika, Kanada ve ABD. Genel merkez Seattle banliyölerinde bulunmaktadır ve merkezi merkezlerden biri Seattle — Tacoma Uluslararası Havaalanı’dır.

Anlam ve tarih

Alaska Airlines Logo Tarih

ASA’nın 1932’de Büyük Buhran sırasında ortaya çıktığını söyleyebiliriz. İşte o zaman Indiana yerlisi Linious McGee, yan tarafında «McGee Airways» yazan küçük, üç kişilik bir uçağa pilotluk yapmaya başladı. Aynı yıl, üç Seattle pilotu Star Air Service’i kurmak için borç aldı. İki şirket birleşince macera daha da büyüdü. Birkaç şirket birleşmesinin sonucu olarak, işletme genişledi. Yani Alaska Airlines, Inc. (bu isim 2 Mayıs 1944’te kabul edildi) çok sayıda rota ve modern hava taşımacılığı ortaya çıktı.

Sonraki yıllarda, havayolu önemli ölçüde genişledi ve dünyanın en etkili charter operatörünü ziyaret etmeyi başardı. Ancak mali durumu çok istikrarsız kaldı. Durum yeni lider Charlie Willis tarafından kurtarıldı. Doğuştan bir pazarlamacı olarak logo ve renklere odaklanarak ASA markasının gelişimine odaklandı.

1966 — 1972

Alaska Airlines Logo 1966-1972

1960’ların ortalarında. kullanılan logo, eğik büyük harflerle yazılmış Alaska Airlines adıydı. Yazı tipinin karakteristik özelliği, yuvarlak şekli ve «A» üzerinde üst köşelerin olmamasıydı. Ana versiyonda beyaz yazı kırmızı bir dikdörtgen üzerindeydi, ancak gerçekte her şey biraz farklı görünüyordu: kırmızı «ALASKA» kelimesi uçağın beyaz tahtasında parlak bir nokta olarak göze çarpıyordu.

Yeni tasarım, havayolunu dünya çapında ünlü yapan bir reklam projesinin parçası oldu. Pazarlama kampanyasının bir parçası olarak, uçağın içi kadife kırmızı-turuncu duvar kağıdıyla kaplandı ve tüm ASA çalışanları Kazak takımları giydi. Yolculara Rus mutfağından yemekler ikram edildi ve gümüş tepsilerde havyar, altın semaverlerde votka ve çay ikram edildi.

1972 — 1990

Alaska Airlines Logo 1972-1990

1972’de Charlie Willis’in yerini Ron Cosgrave aldı. Yeni müşteri çekmenin mali sorunlarını çözmek için başka bir reklam kampanyası başlattı. İki satıra bölünmüş «ALASKA AIRLINES» ibareli bir başka logo bu şekilde ortaya çıktı. Bu versiyonda, ifade için düz bir sans serif yazı tipi kullanılmıştır. Yalnızca ilk «A» büyük harfle yazılmıştır. Arka plan maviye döndü ve başlık beyaz kaldı.

Ana gövdenin rengi amblemin tasarımına uyuyordu: hava nakliye gövdesi turkuaz ve mavi çizgili beyazdı. Ek olarak, sanatçılar uçağın kuyruk bölümünü alışılmadık renklerle süslediler. Birincisi, Alaska kültürünün özelliği olan bir totem direğidir. İkincisi, ulusal kulittak giymiş bir Eskimo’nun yüzü. Üçüncüsü bir altın madencisidir. Ve dördüncüsü — 49 ABD eyaletinin tarihi mirasını anımsatan Rus kiliselerinin kubbeleri.

1990 — 2014

Alaska Airlines Logo 1990-2014

1990 yılında, ASA markasının algısını değiştiren başka bir yeniden tasarım yapıldı. «ALASKA AIRLINES» ifadesi artık iki satıra bölünmemişti ve dikdörtgen içermeyen boş beyaz bir arka plan üzerindeydi. Logonun yazarları yazıt için eğik bir serif yazı tipi seçti. Mavi saçağı harfleri, güzel bir stilizasyon olmasına rağmen, el yazısı harflere benziyordu.

2014 — 2016

Alaska Airlines Logo 2014-2016

Yeni müşteriler çekmek amacıyla yönetim, logoda bir değişiklik yapılmasını emretti. Şimdi «ALASKA» kelimesi ana kelime haline geldi: tasarımcılar onu artırdı ve ortaya koydu. Başlığın ikinci yarısı alt kısımdaydı ve küçük blok harflerden oluşuyordu sans serif.

2016 — günümüz

Alaska Airlines Logo 2016-şimdi

Odak grubu pilotları, font güncellemesinin nedenlerinden biri olan eski tasarımı «havalı» ve «kurumsal» olarak adlandırdı. CEO Brad Tilden liderliğindeki havayolu, bu işi Hornall Anderson marka firmasına emanet etti. Geliştirilmiş logo ilk olarak yeni boyanmış Boeing 737-800’de tanıtıldı. Ayrıca Alaska Airlines tabelasında, web sitesinde ve tanıtım materyallerinde yer almıştır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Kelime işareti şirket büyüdükçe değişir, böylece müşteriler onun gelişimini ve ilerici çözümlere olan arzuyu görebilir. Şimdiye kadar bu strateji, ASA için tek tek yeni bir vizyon öneren tüm liderler tarafından sürdürüldü. Mevcut marka logosu bir öncekinden daha dostane görünüyor: keskin çizgiler ve keskin köşeler yok.

Hornall Anderson’ın 12 aylık kesintisiz çalışması, Alaska Havayolları’nın kimliğinde küresel bir değişikliğe yol açtı. «ALASKA» kelimesinin italik yazı tipi ve net çizgileri hassasiyeti ve çalışkanlığı sembolize ederken, karakteristik yatay çizgisiyle büyük «A» metin işaretinin geçmiş versiyonlarını hatırlatır.

«AIRLINES» kelimesi 2014-2016’daki ile aynı görünüyor, sadece harfler büyüdü ve biraz değişti. Harflerin her iki kısmı da serifsizdir ve mavi renklidir. Dark Midnight Blue’nun (# 00385F) seçilen rengi, havayolunun birçok varış noktasının bulunduğu karlı Pasifik Kuzeybatı bölgesini çağrıştırıyor.