Alexa Logo

Alexa Logo

Alexa, Amerikan şirketi Amazon tarafından 2014 yılında geliştirildi. Sanal asistan olarak hizmet veriyor ve sözde «becerileri» bilgi bulmanın, alarm kurmanın ve müzik çalmanın çok ötesine geçiyor. Bu, uzaktan kumanda için akıllı ev teknolojisine entegre olan yeni ortaya çıkan bir yapay zeka örneğidir. Alexa artık mikrodalgayı açmaktan sizi şiddetli hava koşullarına karşı uyarmaya kadar 90.000’den fazla özelliğe sahip.

Anlam ve tarih

Alexa Logo Tarih

Alexa’nın geliştiricilerinin de itiraf ettiği gibi, projeleri, bilim kurgu filmlerinden ve Star Trek serisinden konuşan yerleşik sistem Enterprise’ı yeniden yaratma girişimidir. Üstelik Amazon çalışanları sadece teknik bileşene odaklanmakla kalmadı. Markalaşmaya çok dikkat ettiler, bu nedenle programın her iki logosu (hem eski hem de yeni olan) kurumsal yazı tipinde yazılı adını içerir.

«Alexa» kelimesinin kendisi, sesi nedeniyle — öncelikle sert ünsüz «x» nedeniyle seçildi. Sanal asistanın yaratıcıları, adın konuşma dilinde iyi tanınmasını istedi, çünkü bir aktivasyon ifadesi olması gerekiyordu. Ayrıca Alexa, binlerce faydalı bilgi kitabının toplandığı İskenderiye Kütüphanesi’ni anımsatıyor.

2015 — 2017

Echo akıllı hoparlörlerin yanında Amazon tarafından geliştirilen bir sanal asistan ortaya çıktı. Kelime işareti iki bölümden oluşuyordu. Sol taraf, Amazon Smile olarak bilinen ana şirket logosuna benziyordu. Bu lakabı «a» dan «z» ye giden ok nedeniyle aldı ve gerçekten bir gülümsemeye benziyordu. Bu orijinal unsur, Turner Duckworth ajansının çalışmasının sonucudur. Kelimenin tam anlamıyla alınmalıdır: elektronik üreticisi, «A’dan Z’ye» tüm müşteri gereksinimlerini karşılar.

Sağda küçük harfli «alexa» yazısı vardı. Tasarımcılar bunun için düz çizgilerle daha ince bir yazı tipi kullandılar. Harfler, açıktan (üstte) karanlığa (altta) giden birkaç mavi tonla boyanmıştı.

2017 — günümüz

2017’nin yeniden tasarımından sonra, ünlü ok ortadan kayboldu ve her iki kelime de aynı şekilde hecelendi. Yazı tipinin yeni sürümü eskisini temel alır, ancak yalnızca ortak karakterlerin ana hatlarına sahiptirler. Detaylar farklıdır: örneğin, vuruşların uçlarında kısa kıvrımlar yoktur ve «e» nin köşeleri yuvarlatılmıştır. Yazı tamamen gridir ve artık iki renk bloğuna bölünmez. Solda, içinde beyaz bir diyalog bulutu olan mavi bir halka var.

Logo yazı tipi ve renkleri

Alexa grafiğinin iki anlamı vardır. İlk olarak, diyalog bulutu sesli kontrol işlevini sembolize ediyor çünkü sanal asistan söylenen komutlara yanıt veriyor. İkinci olarak, mavi halka, Echo akıllı hoparlörlerin üst kenarı boyunca uzanan parlak dekoratif şerit gibi görünüyor. Hepsi birlikte tanınabilir bir marka kimliği yaratır.

Bir yazı tipi seçerken, tasarımcılar tek bir kuralla yönlendirildi: açık, anlaşılır, basit ve okunabilir olmalıdır. Bu nedenle logo, Amazon Ember Display adlı tescilli bir grotesk içeriyor. Bookerly for Hint ile birlikte şirketin ana yazı tipidir.

Renkler resmi palete karşılık gelir. Arka plan için beyaz (#FFFFFF), yazı için Kalamar mürekkebi (# 232F3E) ve halka şeklindeki grafik sembolü için Alexa mavisi (# 00CAFF) olarak bilinen mavinin ayrı bir açık tonu kullanıldı.