Alitalia Logo

Alitalia Logo
Alitalia Logosu PNG

Alitalia, Roma merkezli bir İtalyan havayoludur. Şirket 1946 yılında Aerolinee Italiane Internazionali adıyla kuruldu. Bugün Alitalia, Avrupa’nın en büyük beş taşıyıcısından biridir ve uluslararası uçuşlar yapmaktadır.

Anlam ve Tarihçe

Alitalia Logo Tarih
Alitalia Logosunun Hikayesi

Logosu için havacılık devi, kuruluşundan bir süre sonra aldığı kısaltılmış bir isim kullandı. Yani, «Alitalia» sözcüğü, logoya yansıyan AeroLinee ITALIAne’ın kısaltılmış bir sürümüdür. Markanın tüm varlığı boyunca, beş logo güncellemesi bilinmektedir.

1946

Alitalia Logo 1946-1969

Alitalia logosunun ilk versiyonu, eşsiz bir hızın sembolü olan kanatlı bir oktan oluşur. Sembol, çok hızlı anlamına gelen «ok gibi uçmak» şeklindeki mecazi bir ifadedir. Grafik işareti, özel bir yazı tipinde yazılmış, hafif eğimli, kısa düz çizgiler şeklinde büyük harflerle adın önünde bulunur.

1969

Alitalia Logo 1969-2010

Alitalia logosunun bu versiyonu Landor Associates tarafından geliştirilmiş. Tasarımcılar ana rengi yeşil yaptı, büyük harfleri küçük harfle değiştirdi ve “A” harfinde yatay bir atlama teli yerine kırmızı bir üçgen kullandılar.

2010

Alitalia Logo 2010-2016

Logonun bir sonraki güncellemesiyle görevlendirilen Saatchi & Saatchi bürosu temsilcileri, zaten şık ve popüler logoyu değiştirmemeye karar verdi. Bunun için tasarımcılar kırmızı ve yeşilin koyu tonlarını seçtiler ve üçgeni de azalttılar ve “A” harfini eğik hale getirdiler.

2016

Alitalia Logo 2016-2018

Logonun bu versiyonunda, yazı tipi rengi ortada hafif bir parlama ile daha açık olarak değiştirilir. Ayrıca, diğerlerinden daha yüksek olan ilk harfin boyutunu arttırdı.

2018

Alitalia Logo 2018-şimdi

Tasarımcılar büyük bir “A” yı koruyarak sekiz yıl önce logoya geri döndüler, ancak aynı zamanda logonun degrade dolgusundan kurtuldular.