Amazon Kindle Logo

Amazon Kindle logo
Amazon Kindle Logosu PNG

Amazon Kindle — dijital kitap okumak için bir dizi tablet bilgisayar. İlk e-kitap modeli 2007 sonbaharında satışa sunuldu. Zamanla, cihazların yazılım yetenekleri de arttı. Amazone tabletleri artık Kindle Store herhangi bir çevrimiçi yayına göz atmanıza, satın almanıza ve indirmenize izin veriyor.

Anlam ve Tarihçe

Amazon Kindle logo Tarih
Amazon Kindle Logosunun Hikayesi

Amazon Kindle logosu iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, 2000 yılında kabul edilen Amazon logosudur. Logonun tasarımı ve yazı tipi Turner Duckworth ajans personeli tarafından icat edildi. “A” ile “Z” sembolü üzerinde kavisli sarı-turuncu bir ok çizilir. Ok, olduğu gibi, şirketin müşterilerin tüm gereksinimlerini karşıladığını gösterir — kelimenin tam anlamıyla «A’dan Z’ye». Yazıtın rengi değişkendir: Yazıt, marka sembolünün uygulandığı arka plana bağlı olarak siyah veya beyaz olabilir.

Logonun ikinci unsuru, okla aynı sarı-turuncu renk tonunda bulunan «kindle» kelimesidir. Marka danışmanları Karin Hibma ve Michael Patrick Cronan, bu kelimeyi Amazon e-kitap serisinin adı olarak kullanmanızı önerdi. İnce, uzatılmış, sans serif harfleri Jeremy Tankard tarafından geliştirilen özel Bliss Regular yazı tipine benzer.

Amazon Kindle logosunun genişletilmiş bir sürümü de var. Logo üzerindeki yazıt ikincil bir yer alır — arka plandaki grafik kompozisyona tüm dikkat gösterilir. Merkezde bir erkek figürü var. Çocuk büyüyen bir ağacın altında oturur ve bir Kindle e-kitap elinde tutar. Logodaki koyu renkler gecenin yaklaştığını gösterir. Ama çocuk acelesi yok, çünkü kitap dünyasına dalmış durumda.

Amblem

Amazon Kindle Amblem

Amazon Kindle e-kitap ticari markası, ticari marka adını küçük harflerle içerir. Diğer bir öğe, uzun bir yay ve dar bir açıyla bükülmüş kısa bir çizgiden oluşan turuncu oktur. Bu amblem, 2007’den beri kullanılmaktadır ve şimdiden markanın ayırt edici bir sembolü haline gelmiştir. Birçok dijital edebiyat sever buna aşinadır.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Amazon Kindle

İsmin ilk kısmı siyahtır. Officina Sans Bold Font olarak da bilinen Amazon Yazı Tipi ile yazılmıştır. Aslında bu, 2000’den beri var olan ünlü Amazon logosudur. İkinci kelime turuncudur ve tarz olarak farklılık gösterir. Harfler ilk durumda olduğu kadar kalın değildir, bu da harf aralıklarının artmış gibi görünmesine neden olur. Ancak genel olarak yazıt uyumlu görünüyor çünkü her iki kısımda da serif yok.