Amazon Logo

Amazon Logo
Amazon Logosu PNG

Amazon, ABD’nin en büyük çevrimiçi ticaret platformudur ve aynı adı taşıyan şirkettir. Seattle, Washington şehrinde bulunan. İşadamı Jeff Bezos tarafından kuruldu. Temmuz 1994’ten beri piyasada.

Anlam ve Tarihçe

Amazon Logo Tarih
Amazon Logosunun Hikayesi

Çalışmalarının ilk yıllarında, Amazon kendini çevrimiçi kitap satan en büyük web sitesi olarak konumlandırdı, bu nedenle ilk logo, sloganın dediği gibi iş kolunu yansıtıyordu. Yavaş yavaş, mağaza büyümeye, yaygın ürünlerin eklendiği ürün yelpazesini genişletmeye başladı.

1995 — 1997

Amazon Logo 1995-1997

Varlığın ikinci yılının başında, şirketin eğimli bir tepesi olan siyah bir üçgen şeklinde kişisel bir amblemi vardı. Beyaz bir yol merkezden geçiyor — iyi kalabalık bir yolun sembolü olarak. Belirgin bir şekilde “A” büyük harfine benzeyecek şekilde yerleştirilmiştir. Aşağıda, aynı boyuttaki küçük yazı tipinde yapılmış mağazanın alan adresi aşağıdadır.

1997 — 1998

Amazon Logo 1997-1998

İki yıl sonra logo bazı değişiklikler aldı. Örneğin, dolambaçlı yol ortasına taşındı ve çevresinde ince çizgiler gösteriliyor. Küçük yolların ve onunla birleşen küçük yolların sembolüdür. Bu bilinçaltı bir mesajdır: tüm yollar Amazon’a çıkar. Logonun renk şeması siyah ve beyazın birleşimidir.

1998

Bu kez önemlidir, çünkü şirket amblemlerinin birkaç versiyonu aynı anda ticaret platformunda göründü ve her biri test edildi.

Amazon Logo 1998

Logonun ilk versiyonu, tüm harflerin dar ve uzun olduğu küçük harfli «amazon.com» yazıtlarıdır. “TOPRAK EN BÜYÜK KİTAPÇIĞI” sloganı aşağıdadır.

Amazon 1998 Logo

1998 — 2000

İkinci amblem, aynı kelimenin (mağaza URL’si) bodur karakterlerine sahiptir, ancak sarı bir daire şeklinde yapılmış genişletilmiş bir «O» işaretine sahiptir.

Amazon Logo 1998-2000

Üçüncü logo modern bir amblemin taslağını aldı ve daha da dönüştürüldü. İşlem portalının İnternet adresini gösterir, ancak “amazon” sözcüğü kalın harflerle vurgulanmıştır, ancak “com” sözcüğü biraz daha parlak hale getirilmiştir. Yazıtın altından ince bir altın çizgi geçer.

2000

Amazon Logo 2000-....

Binyılın başlamasıyla birlikte yönetim, ürün yelpazesini elden geçirdi ve yeniden markalaştı. “Com” alanı logodan kayboldu ve kalan kelimenin harfleri maksimum aksanı buldu — tasarımcılar onları siyah ve geniş jet yaptı. Altın çizgi şimdi baş aşağı ve bir a ile gösterilen “a” harfinden “z” ye gidiyor. Dışarıdan, grafik tasarım sanki neşeli bir karşılama gülümsemesi gibi yapılır.

Amblem

Amazon Amblem

2000 yılında yeniden tasarımdan sonra Amazon markası daha kavramsal hale geldi. Turuncu çizgiden önce marka adının altı çiziliyorsa, şimdi bir ok gibi görünür ve «a» harfinden «z» harfine gider. Bu, İnternet sitesinin çok yönlülüğünü ve ölçeğini gösterir. Bu amblem, çevrimiçi işlem platformunda kelimenin tam anlamıyla «A’dan Z’ye» her şeyi bulabileceğinizi gösterir.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Amazon

 

Logonun en son yorumu derin bir sembolik anlama sahiptir, çünkü sadece bir işaretten daha fazlasıdır. Bu, Bezos’un kavramsal görüşüne dayanan bütün bir felsefedir. Orijinal pozisyonu vurgulamak için şirket, tüm harflerin aynı boyutta olduğu, her müşteri için eşit fırsatları belirten tek parça bir yazı tipi kullandı.