American Airlines Logo

American Airlines Logo

American Airlines, onu dünyanın en büyük havayolu yapan en büyük ticari hava filosuna sahiptir. 1930’da birleşen yaklaşık seksen küçük hava taşımacılığı şirketini içerir. Organizasyon ilk olarak American Airways olarak adlandırıldı, ancak 1934’ten sonra American Airlines olarak yeniden adlandırıldı.

Anlam ve tarih

American Airlines Logo Tarih

İlk yıllarda, şirket kendisi için “göz alıcı” bir imaj yarattı, çünkü o zamanlar uçakta uçmak özel bir şey olarak görülüyordu ve AA logolu bir pilot üniforması giymek özel bir ayrıcalıktı. Şimdi hava taşıyıcısı oldukça farklı algılanıyor.

Son iflas, kötü eleştiriler ve sırf American Airlines arayüzünü modernize etmek istediği için kovulan bir web tasarımcısının skandal hikayesi dahil olmak üzere müşterileri bir dizi başka sorundan uzaklaştırmak için logosunu değiştirmek zorunda kaldı. Bunu akılda tutarak, en son yeniden markalaşmanın temel amacı dinamik değişimi göstermekti. Şirketin sahipleri, yeni bir logo ve yeniden tasarlanmış bir uçak görünümü ile her şeye yeniden başlamayı umuyorlardı.

1934 — 1945

American Airlines Logo 1934-1945

1934’te American Airways, adını American Airlines olarak değiştirdi. Buna rağmen, 1931’de tasarlanan eski amblemini korudu: Üzerinde dev bir kartal olan bir küreyi gösteren mavi bir daire. Kuşun yükseltilmiş kanatlarının iki yanında «A» harfleri vardı — biri solda, ikincisi sağda. Arka planda, aralarında çapraz bir çizgi vardı. Çerçeve halkası, kiriş ve her iki A da kırmızıydı ve kontrast eksikliği yaratıyordu.

Logonun yazarı, havayolu çalışanlarından biridir — Goodrich Murphy. Kendisi orijinal bir fikir buldu, ancak SCottish otelinin kitapçığındaki kartal görüntüsünü gördü. Kullanılan renk kombinasyonu, ABD bayrağına açık bir referanstır.

1945 — 1962

American Airlines Logo 1945-1962

1945’te tasarımcılar harfler ve kartal dışındaki tüm unsurları kaldırdılar. Aynı zamanda logo tamamen yeni görünüyordu çünkü kuş büyütülmüş ve sağa çevrilmişti. Çizim stili aynı kalsa da küçük detaylar değişti. Renkler birincil olarak mavi ve arka plan için beyaz olacak şekilde yeniden tasarlandı.

1962 — 1967

American Airlines Logo 1962-1967

1960’ların başında. amblemin geliştiricileri, tasarımı yeniden tasarladılar ve klasik renk şemasına geri döndüler: kırmızı, beyaz ve mavinin bir kombinasyonu. Bunu yapmak için, kartalı ve harfleri yine 1934-1945’te olduğu gibi parlak bir halkaya çevirdiler. Diğer bir değişiklik ise kuşun altında kısaltmanın sözlü açıklaması olarak görünen «AMERICAN» yazısıdır.

1967 — 2013

American Airlines Logo 1967-2013

1967’de Massimo Vignelli, yeni görsel kimlik unsurları geliştirmek için Massimo Vignelli’yi görevlendirdi: uçak için logo ve dış görünüm. O zamana kadar, uçakların kuyruklarında yalnızca iki büyük harf «AA» gösteriliyordu. İtalyan tasarımcı bunları «V» şeklinde soyut haç biçimli bir kartalla tamamladı. Ayrıca hava taşımacılığı işletmesi için birleştirilmiş «AmencanAirlines» sözcüklerinden oluşan bir metin tabelası oluşturdu. Yazının sol yarısı kırmızı, sağ yarısı maviydi. Basit Helvetica yazı tipi, şirketin profesyonelliğini vurguladı.

2013 — günümüz

American Airlines Logo 2013-şimdi

2013’ün başlarında tasarım firması FutureBrand, American Airlines kartalını tanınmayacak kadar modernize etti. Uçuş Sembolü olarak bilinen modern grafik işaret, uzun zamandır kamu malıdır çünkü Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Bürosu, kayıt yaptırmanın yeterince orijinal olmadığını düşünüyordu. Havayolu, stilize edilmiş kuşunun telif hakkını sadece 2018’de aldı.

Geliştiricilerin yüzleşmek zorunda kaldığı bir diğer zorluk, kurumsal müşteriler ve çalışanlar tarafından markalaşmanın reddedilmesiydi. Pek çok tartışma nedeniyle, CEO Doug Parker 2013 sonunda oylama için iki logo koydu: Uçuş Sembolü ve eski ve yeni amblemleri birleştiren dağınık bir retro tasarıma sahip bir versiyon. Doğal olarak, bu iki seçenek arasından seçim yaparak, çoğu havayolu şirketinin yönetiminin istediği ilk seçeneğe oy verdi.

Logo yazı tipi ve renkleri

American Airlines Amblem

American Airlines kimliğinin ana unsuru, Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal sembolü olan kartaldır. Şimdi kuş, üçgen çıkıntılı üç renkli çapraz bir şerit gibi görünüyor ve şekli bir uçağın kuyruğuna çok benziyor. FutureBrand’ın temsilcilerine inanıyorsanız, bu tabelada «A» harfini ve bir yıldızı görebilirsiniz. Ancak aşikar olamayacak kadar soyutlar. Birçoğu, logonun önceki sürümünün çok daha iyi olduğuna inanıyor. Yaratıcısı Massimo Vignelli de aynı görüşe bağlı.

Yeni grafiğin solunda American Airlines adı var. Tasarımcılar yazı için 1967’den 2013’e kadar kullanılan Helvetica’ya çok benzeyen bir sans-serif yazı tipi seçtiler.

Logonun ayırt edici bir özelliği, ABD bayrağıyla ilişkilendirilmiş üç renkli paletidir. Aynı zamanda, gölgeler ve gradyanlar Uçuş Sembolüne görsel derinlik kazandırır.