Amstel Logo

Amstel Logo
Amstel Logosu PNG

Amstel, Hollandalı ünlü bir bira şirketi. Bu şirket iki eski arkadaş tarafından kuruldu: Johannes van Marwijk Kooij ve Charles de Pesters. Alkollü içecek hazırlama Bavyera yöntemine döndüler ve 1870’de kendi üretimlerini başlattılar. 1968 yılında şirket Heineken N.V. tarafından satın alındı.

Anlam ve Tarihçe

Amstel Logo Tarih
Amstel Logosunun Hikayesi

Markanın ticari markası basit ama semboliktir. Beyaz yarım daire içine yerleştirilen “Amstel” yazıtının hemen göze çarpar. Yazıt klasik kalın harflerle ve küçük seriflerle sunulmaktadır. Bu isim şirketin kurucuları tarafından seçildi. Johannes ve Charles, kıyısında ilk bitkinin bulunduğu Amstel Nehri’ni sürdürmeye karar verdiler.

Merkezde ünlü kırmızı ve beyaz daire var. Ayrıca eski biracılık logolarında da bulunur. İki renkli geometrik figür bir bilardo topunu temsil eder. Böyle bir dernek şans eseri ortaya çıkmadı: çünkü şirketin yaratıcıları birlikte bilardo oynamayı severdi. O zamandan beri uzun yıllar geçti, ancak daire daha önce olduğu gibi, geleneklere olan güçlü dostluklarını ve bağlılıklarını sembolize ediyor.

Yüzyıl boyunca amblem gelişti. Örneğin, Amstel fabrikaları Amsterdam’da bulunduğunda, sahipler memleketlerini gururla marka üzerinde işaretlediler. Daha sonra üretim ertelendi ve karşılık gelen yazıt kayboldu.

Ayrıca, tasarımcılar her yeniden markalamadan sonra logoyu güncelledi, çünkü şirket adını birkaç kez değiştirdi. 1980’den 1947’ye kadar şirket Beiersch Bierbrouwerij De Amstel ve 1947’den 1968’e — Amstel Brouwerij adını aldı. Bütün bunlar şirketin görsel kimliğine yansıdı (logo).

Amblem

Amstel Amblem

Mevcut marka adı orijinal olarak tasarlanmıştır. Merkezde «1870», «Amstel» ve «Bier» kelimeleri olan kırmızı ve beyaz bir daire var. Son kelimenin alışılmadık bir yazı tipi vardır: harfler çift siyah ve kırmızı bir gölge verir. İç daire gümüş bir halka ve geniş bir altın çerçevede alınır. Yukarıda iki beyaz aslan ve “A” harfi olan mavi bir hanedan kalkan var.