Amtrak Logo

Amtrak Logo

Amtrak, uluslararası ve iç hat trafiğine yönelik bir demiryolu ve yolcu hizmetidir. Amerika Birleşik Devletleri ve dokuz Kanada şehrini kapsayan orta ve uzun mesafeli rotalara hizmet vermektedir. Toplamda, 46 eyalette ve Kanada’da 3 ilde 500’den fazla varış noktası vardır. Şirketin selefi, Mayıs 1971’de başlayan 20 özel şehirlerarası raylı sistemdir. Şimdi merkezi Washington DC’de (Union Station’da) bulunuyor.

Anlam ve tarih

Amtrak Logo Tarih

Her şey, 1970 yılında kongre üyeleri tarafından yapılan, ulusal öneme sahip bir demiryolu ve yolcu şirketi kurma kararıyla başladı. Operasyon yılları boyunca, taşıyıcı birçok iniş ve çıkış yaşadı. Her şey zamanın teknik yeteneklerine, ödeme gücüne, seyahat ihtiyacına ve teklif sayısına bağlıydı. Bugün, ilerici ekipmanı ve geniş bir nakliye filosuyla en büyük yapıdır.

300’den fazla trenle seyahat eden 87 bin kişi hizmetlerini kullanıyor. Yolcuların yaklaşık üçte ikisi on büyükşehir bölgesinden geliyor ve yüzde 83’ü yakın rotaları kullanıyor (400 mile kadar). Bu, demiryolu taşıyıcısının marka adının çoğu Amerikalının aşina olduğu anlamına gelir. Ve nakliye hizmetinin tüm varlığı boyunca iki logosu vardı.

Başlangıçta sistemin Railpax olarak adlandırılması planlanmıştı, ancak New York’tan Lippincott & Margulies markalaşma ajansı ile görüşüldükten ve görüşüldükten sonra farklı bir isim seçildi — Amtrak. Aynı stüdyo şirket logosunu oluşturdu ve trenler için renkleri önerdi.

1971 — 2000

Demiryolu taşımacılığı hizmetinin adı, ilk logonun temelini oluşturuyor. «AMerica» ​​+ «TRACK» kelimelerinden türetilmiştir. Varlığının ilk yıllarında, isim bir büyük harf ve altı küçük harften oluşuyordu. Yani, iki farklı temeli ayırmadan, genel kabul görmüş yazıma göre yazılmıştır.

Sağında, hareketi gösteren ok veya zikzak şeklinde bir gösterge vardı. Böyle dinamik bir logo, resmi kılavuzda belirtildiği gibi, yönün amacını ve yüksek hareket hızını açıkça ifade etti. Amblem, kırmızı üçgen bir ok ucu ve bir bumerangı andıran iki şerit içeriyordu. Birbirlerine paralel yerleştirildiler ve demiryolu raylarını işaretlediler.

2000 — günümüz

Yeni logonun geliştiricisi OH & Co. Tarz olarak, önceki versiyondan çok daha dinamiktir ve modernliğin ve kurumsal konseptin gerekliliklerini tam olarak karşılar. Hareket efekti, birlikte eğri raylar oluşturan üç çizgili bir yol (soyut çizgiler) ve negatif boşluk tarafından oluşturulur. İnceliyorlar — sanki dönüp ufka gidiyorlarmış gibi. Başlık sağa ve büyük harflerle taşınmıştır. Ayrıca metin ve grafik bölümlerinin renkleri aynıdır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Marka adı, tam olarak demiryolu yolcu hizmetinin çalışma yönüne karşılık gelir. İlk durumda, bir işaretçi oku ve geçici raylar içerir. İkincisi, ufka doğru uzanan demiryolu raylarının görüntüsü. Çizgiler düzensizdir ve karşı tarafta hafifçe sivrilerek ileriye doğru hareket ediyormuş izlenimi verir.

İlk amblemde değiştirilmiş bir Helvetica yazı tipi kullanıldı. Minimalist bir tarzı yansıtır — basit, şık, sans serif. Mevcut sürümde geniş bir yazı tipi kullanılıyor — büyük, masif, grotesk. Bu sefer tüm karakterler büyük harfle yazılır.

Logo paleti de çok farklı. İlk versiyonda renkler parlak, sulu ve renkli Amerikan bayrağına benziyorsa, şimdi renkler çok daha mütevazı. Amblem için lacivert tonlarından biri seçilmiştir.