Amway Logo

Amway Logo
Amway Logosu PNG

Amway, güzellik, sağlık ve evde bakım ürünleri satan çok disiplinli bir ABD pazarlama firmasıdır. Kurucuları Rich Devos ve Jay Van Andel’dir. 1959’da bir kozmetik işi kurdular. Şirketin genel merkezi Ada, Michigan’dadır.

Anlam ve Tarihçe

Amway Logo Tarih
Amway Logosunun Hikayesi

İlk logonun ortaya çıkma zamanı, şirketin kurulduğu yıla denk geliyor. Varlığının tüm dönemi boyunca, çeşitlilik bakımından farklılık göstermeyen beş amblemi değiştirdi. Hepsi aynı şekle sahip ve aynı unsurlardan oluşuyor ve yeniden tasarımlar sadece iyileştirmelerle ilgiliydi. Bu nedenle, tarihlerinin çok bileşenli bir işaretten minimalist bir işarete doğru bir evrim olduğu ortaya çıktı.

1959 — 1964

Amway Logo 1959-1964

Açılış varyasyonu ABD bayrağının renklerini kullanır. Üstteki mavi şerit, beyaz bir Kuzey Amerika haritası içerir. Ortadaki kırmızı dikdörtgende markanın adı olan «Amway» kelimesi var. Alt beyaz satırda «Evde bakım teknik bilgisi» (büyük sans serif tipi) ifadesi ve ardından «kapınızın önünde!» (küçük italik olarak). Tüm öğeler, üçlü kenarlı normal bir dikdörtgene yerleştirilir.

1964 — 1982

Amway Logo 1964-1982

Yeniden tasarımın sonucu, önceki logonun yenilenmesiydi. Kılavuz, Kuzey Amerika kıtasının haritasını gezegenin güney yarımküresi ile bir meridyenler ve paralellikler ızgarasıyla değiştirdi. Bunun nedeni, şirketin uluslararası hale gelmesi ve Ontario’da Kanada’da ilk denizaşırı ofisini açmasıdır. Şirket, girişimci isteklerini yeni bir logoya yansıttı.

Daha önce olduğu gibi, üç renge benziyor — üç çok renkli alana sahip bir bayrak. Aksi takdirde bazı değişiklikler oldu. Üst alanda, ortada Dünya’nın güney yarım küresinin bir diyagramı var — alt alanda «Amway» kelimesi — «Alışverişe çıkmadan alışveriş yap» sloganı. Onun için geliştiriciler klasik bir tırtıklı yazı tipi seçtiler.

1982 — 1980

Amway Logo 1982-1980ler

Bu versiyonda, kıtalar dünyanın haritasından kayboldu, bu nedenle amblem, paralellikler ve meridyenlerden oluşan bir ızgarayla soyut bir yarım küre tasvir ediyor. Eski sloganın yerine yeni bir slogan ortaya çıktı: “En iyiyi teslim ederiz”. Bu yeniden tasarım, şirketin uluslararası ticari faaliyetlerinin genişlemesi tarafından yönlendirilir.

1980 — 2002

Amway Logo 1980ler-2002

O zamandan beri logonun renkleri parlak ve belirgin hale geldi. Alt beyaz çizgi arka planla birleşti ve slogan yerine «Amway» kelimesi orijinal yazımda belirdi.

2002 — günümüz

Amway Logo 2002-şimdi

Şu anda, tek bir unsurdan oluşan minimalist bir logo kullanılmaktadır — ince bir altı çizili şirket adı. Çizgi kemerli ve sağ tarafa işaret ediyor.

Amblem

Amway Amblem

Amway ticari markasının ilk versiyonları, farklı renklerde üç eşit genişlikte şeritten oluşuyordu. 1964 yılına kadar, arka plan karesinin üçlü kenarı, ardından çift kenarı vardı ve 80’lerin ortalarında tamamen ortadan kayboldu. 2002 yılında, etiket olabildiğince basitleştirildi: tüm unsurlar ondan kaldırılarak yalnızca şirketin adı kaldı.

Yazı Tipi ve Renkler

Amblem, iki tür yazı tipi kullanır: basılı (tümü) ve italik (ilk logoda). Büyük harfler, grotesk. Ana renkler mavi, kırmızı ve beyazdır.