Anderlecht Logo

Anderlecht Logo

RSC Anderlecht Brussel, 1908’de Concordia Café’de futboldan hoşlanan on iki kişi tarafından yaratıldı. Başlangıçta Sporting Club Anderlechtois olarak biliniyordu ve 25 yıl sonra isminin önünde “Royal” kelimesi belirdi. 1993 yılında, kısaltma versiyonu artık çok daha yaygın olmasına rağmen, kulüp Kraliyet Spor Kulübü Anderlecht Brüksel olarak yeniden adlandırıldı. Organizasyonun resmi renkleri beyaz ve macentadır. Hem oyuncuların üniformalarında hem de logolarında sunulurlar.

Anlam ve tarih

Anderlecht Logo Tarih

Futbol takımı amblemi, Belçika’nın ve Anderlecht komününün geleneksel sembollerini içerir. Çok bileşenli doğası ile ayırt edilir ve her öğe detaylandırılır ve anlamsal bir yük taşır. Grafik işareti birçok kez değişti, ancak yapısı her zaman 1981’deki ile aynı kaldı.

1933 — 1981

Anderlecht Logo 1933-1981

1933 yılında kulübün adına “Kraliyet” kelimesi eklendi, böylece logoda yeşil ve kırmızı taşlarla süslenmiş altın bir taç belirdi. Güç sembolü, birbirine bağlı iki halkanın birleştiği yerde beyaz ve mavi renkte tasvir edilmiştir. İçinde «Sporting Club Anderlechtois» ifadesinden alınan «S», «C» ve «A» harfleri var.

1981 — 1989

Anderlecht Logo 1981-1989

1981’de, amblemin sivri bir tabanı olan dikdörtgen bir kalkan gibi görünmesi ile radikal bir yeniden tasarım gerçekleştirildi. Üstte ayrı bir dikdörtgen içinde “R.S.C. ANDERLECHT «.

Ana kısımda, Belçika’nın iki siyah-sarı-kırmızı bayrağından, Latince bir slogan olan bir slogan şeridi, «Corpore sano’da erkek sana», bir taç, iki yüzük, «SCA» kısaltması ve Anderlecht komününün armasından oluşan karmaşık bir grafik kompozisyonu bulunuyor. Altta buğdaydan iki altın başakçık vardır ve arka planda üç dikey şerit içeren büyük kulüp bayrakları vardır: bir beyaz ve iki mor.

1989 — 2001

Anderlecht Logo 1989-2001

Kalkanın karmaşık şekli nedeniyle, kulübün adı aşağı taşındı ve merkezi unsurlar azaltıldı. Tacın tasarımı da değişti: kırmızı bir iç kısma sahip. Anderlecht komününün arması da yeni görünüyor: şimdi gerçek bir devlet sembolü gibi görünüyor. Mavi yerine macenta kullanılır.

2001 — 2002

Anderlecht Logo 2001-2002

Hanedan kalkan kulübün adıyla birlikte ortadan kayboldu. Sadece birçok küçük unsurdan oluşan merkezi kompozisyon kaldı. Tasarımcılar macenta yerine mor kullanarak renk paleti yeniden güncellendi. Oranlar da biraz değişti: şimdi «SCA» kısaltmasındaki «C» harfi halkalarla birleşiyor.

2003 — 2008

Anderlecht Logo 2003-2008

Logo tasarımcıları, iki kesişen halka arasına sığması için «C» harfini düşürdüler. Ayrıca siyahın bir kısmını kaldırıp daha fazla beyaz ekleyerek görüntüyü daha açık hale getirdiler.

2009 — 2010

Anderlecht Logo 2009-2010

2009 yılında Anderlecht logosunun renkleri daha parlak hale geldi. Mor, belirgin bir mavi ton elde etti.

2010 — günümüz

Anderlecht Logo 2010-Еџimdi

2010’da, kazanılan her on Belçika şampiyonası için bir tane olmak üzere, karmaşık bir grafik kompozisyon üzerine üç yıldız eklendi.

Amblemlerin yazı tipi ve renkleri

Anderlecht Amblem

Anderlecht ambleminin aynı anda dört bayrağı vardır. Bunlardan ikisi kulübe ait ve ikisi bayrak direklerindeki Belçika üç rengine benziyor. Taç, futbol takımının başarısına tanıklık ediyor. Buğday çivileri refah, zenginlik ve refahı simgelemektedir. Şeritte yazılı olan slogan, spor temasıyla yüzde yüz tutarlı olan “Sağlıklı bir vücutta — sağlıklı bir zihin” olarak tercüme edilir. Anderlecht komünün arması, olabildiğince sadık bir şekilde tasvir edilmiştir.

Sporting Club Anderlechtois’in isminden beri varlığını sürdüren «SCA» harfleri büyük, keskin açılı tırnaklara sahiptir. Sloganın tamamen farklı bir yazı tipi var ve bu da grotesk bir şekilde yazılmış.

Belçika bayrakları için üç renk kullanılır: Eerie Black (# 18171A), Aureolin (# FCEC04), Kalıcı Geranium Gölü (# E92D2A). Ek olarak, Aureolin, Anderlecht komününün Zengin Elektrik Mavisi (# 0091D0) ile birleştirildiği mini arması üzerinde yer alıyor. Üç yıldız Hardal Sarısı (# E0AA00) ile boyanırken, sol halka ve arka plandaki dikey şeritler İspanyol Menekşesi (# 4C2484) ile boyanmıştır.