App Store Logo

App Store Logo

App Store, iOS, macOS ve tvOS çalıştıran cihazlar için uygulamalar dağıtır. Herhangi bir medya içeriğini bulmanın kolay olduğu iTunes Store’un birçok bölümünden biri olarak kabul edilebilir. Hizmet, Apple uzmanları tarafından izleniyor.

Anlam ve tarih

App Store Logo Tarih

Çevrimiçi mağazanın simgeleri birkaç kez değişti, ancak bu değişikliklere genel denilemez. Aksine, mevcut tasarımı iyileştirmek için küçük bir değişiklik oldu. Tarz minimalizme sadeleştirildi: önce parlak yansımalar kayboldu, sonra beyaz daire kayboldu ve ana unsurlar soyutlandı.

2008 — 2013

App Store Logo 2008-2013

İlk App Store logosu, en dikkat çekici olanıydı. İPhoneOS 2’nin piyasaya sürülmesinden sonra ortaya çıktı ve iOS sürüm 6 platformu geliştirilinceye kadar kullanıldı.Çizim, bir halka içinde kurşun kalem, fırça ve cetvel içeren yuvarlak köşeli büyük bir mavi kare içeriyordu. Beyaz kırtasiye malzemesinin arkasında, kirişler her yöne yayılır — geometrik şeklin ortasından kenarlara. Degradenin 3B efektini geliştirdiler.

2013 — 2017

App Store Logo 2013-2017

Yeniden tasarımdan sonra ışınlar kayboldu ve mavi daha açık hale geldi. Altta daha koyu ve üstte mavi olmak üzere degradenin konumu da değişti. Bu logo, iOS 7 ve 10 çalıştıran cihazlarda görülebilir.

2017 — günümüz

2017’de soyutlama dönemi başladı: Apple Store logosu bazı unsurlarını kaybetti ve çok daha minimalist görünmeye başladı. Kırtasiye yerine orantısız bir üçgen oluşturan üç çizgi belirdi. Şeklinde dondurma çubuklarına benziyorlar. Beyaz halka kayboldu ve gradyanın yoğunluğu azaldı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Karenin ortasındaki tırtıklı şekil, App Store adının ilk harfi olan «A» yı temsil eder. Bu, rastgele yığılmış fırçalar, cetveller ve kurşun kalemlerden daha mantıklıdır, ancak bazı kullanıcılar logoda yalnızca dondurma çubuklarını görür ve ne anlama geldiklerini anlamazlar. Ve bunların hepsi algıyı engelleyen aşırı soyutlama yüzünden.

Simgede keskin veya dik açı yoktur — her şeklin kenarları yuvarlatılmıştır. Bu, platforma ve içinde sunulan medya içeriğine güven vermesi için yapılır. Dostça bir görünüm, basit tasarım ve üç boyutluluk, diğer programlar listesindeki App Store simgesini ayıran özelliklerdir.

Apple Store logosunda, ortadaki figürün «A» harfiyle ilişkilendirilmesi dışında bu tür bir yazı yoktur. Herhangi bir yazı tipinden bahsetmiyoruz çünkü yuvarlak köşeli üç ayrı dikdörtgenden oluşuyor.

Renk şeması, tasarımın geri kalanı kadar basit değil. Sıralı olarak düzenlenmiş ve yumuşak bir şekilde birbirine akan tam bir mavi ton karışımı içerir. Gradyan doğrusaldır, yani renk geçişi yatay bir yönde — açık bir tepeden daha koyu bir tabana — gerçekleşir. Ek elemanlar beyaza boyanmıştır. Tasarımcılar bunları vurgulamak için negatif alan etkisini kullandılar.