Apple Music Logo

Apple Music Logo

Apple Music, iTunes Store’daki ücretli içeriğe erişmenizi sağlayan bir medya akış hizmetidir. Görünüşünün resmi tarihi, uygulamanın ilk sürümünün yayınlandığı 30 Haziran 2015 olarak kabul edilir. Ancak müzik hizmetinin öncüsünün 21 Ocak 2014’te oluşturulan ve Apple tarafından Beats Electronics ile birlikte satın alınan Beats Music olduğu unutulmamalıdır.

Anlam ve tarih

Apple Music Logo Tarih

Apple Music ve Beats Music’in pek çok ortak noktası olsa da, şarkıları teslim etme biçiminden servis listesine kadar logolar tamamen farklı. Amerikan bilgisayar, telefon ve müzik çalar üreticisi, geleneklerini değiştirmemek için müzik hizmetini ünlü «ısırılmış» elma ile işaretledi.

2014 — 2015

Beats Music Logo 2014-2015

Beats Music logosu iki bölümden oluşuyordu. Grafik bileşen tam olarak Beats Electronics sembolüne benziyordu: beyaz «b» ile kırmızı bir daire. Orijinalden, «b» ortasındaki, medya başlatma düğmesine benzeyen küçük bir üçgenle farklıydı.

Renkle ilgili bir başka değişiklik: müzik hizmeti için daire tamamen kırmızı değildi, ancak mora yumuşak bir geçişle. Logonun ikinci bölümünde «vuruş» kelimesi için aynı doğrusal gradyan kullanıldı. «MUSIC»: «beatsMUSIC» ile birlikte yazılmıştır.

2015 — günümüz

Apple Music Logo 2015-şimdi

2015 yılında Beats Electronics’in yeni sahibi Apple, satın alınan şirketin müzik hizmetini kaldırıp yerine Apple Music’i getirdi. Ancak, 1976’da görünen logoya ısırılmış elmasını yerleştirme fırsatını kaçırmadı. Kullanılan siyah beyaz versiyon 1998’e atıfta bulunuyor.

İkonik sembolün sağında büyük harflerle yazılmış «MÜZİK» sözcüğü bulunur. Elma ile aynı boydadır ve yaprağın başladığı seviyeye ulaşır.

2019 — günümüz

Apple Music Logo 2019-şimdi

2019’da Apple Music logosunun başka bir versiyonu çıktı. Tasarımcılar sadece içindeki yazıyı değiştirdiler: «M» harfini büyük olarak bıraktılar ve diğer tüm harfler küçük harfle yapıldı. Güncellemeden sonra, «M» çok daha yükseldi — şimdi sayfanın ortasına ulaşıyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Apple Music Amblem

Logodaki elma, ortaçağ simyacıları, İngiliz fizikçi Isaac Newton ve dünyadaki ilk insanlar — Adem ve Havva ile ilişkili bir bilgi ve içgörü sembolü olarak yorumlanıyor. Ayrıca, yapay zekanın gelişimini etkileyen Alan Mathison Turing’in zehirlenmesi de bu meyve ile oldu. Müzik hizmeti, bu işareti diğer Apple ürünleriyle aynı şekilde devralmıştır.

Logonun sağ tarafında yer alan «MÜZİK» kelimesi San Francisco Compact yazı tipiyle yazılmıştır. WatchKit çerçevesinden ayrıldı ve şu anki adını 2014’te aldı. San Francisco ailesindeki diğer yazı tiplerinin aksine, Compact sürümü oldukça geniş bir harf aralığına ve özellikle Apple Watch için geliştirildiğinden düz kenarlara sahip. Sembollerin serifleri yoktur ve tüm satırlar aşağı yukarı aynı genişliktedir.

Beats Music logosu renkliyken, Apple Music’in logosu minimalizme daha yakın. Tasarımcılar ana renk olarak siyahı ve nötr arka plan olarak beyazı seçerek tek renkli bir palet kullandılar.