Argos Logo

Argos Logo

Argos, sanal ve gerçek mağazalardan oluşan bir ağa sahip bir İngiliz markasıdır. Hem kendi perakende satış noktalarında hem de internette perakende satış yapmaktadır. Satış türleri kataloglanır. Bu, bireysel bir siparişte bile satın alınabilecek belirli ürünlerin bir listesini içeren bir kataloğuna sahip olduğu anlamına gelir. Faaliyetleri, İrlanda dahil tüm Birleşik Krallık’ı kapsamaktadır. Markanın kurucusu, 1972 sonbaharında onu Yunanistan’da bir şehir olan Argos’tan alan işadamı Richard Tompkins’tir. Merkez ofis Milton Keynes’de (İngiltere) bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Argos Logo Tarih

Şirket, birkaç geliştirme aşamasından geçmiştir ve web sitelerinde ve şehir mağazalarında başarılı bir genel amaçlı ürünler ağı oluşturmuştur. Büyük bir müşteri tabanından gelir elde eden 883 perakende satış noktasına sahipti. Gerçek mağazalarda yılda 29 milyon kişi ve İnternet üzerinden yaklaşık 1 milyar kişi mal satın aldı.Yurtdışında franchising de çok gelişti.

Bu, markanın ana şirketi onu Britanya’da tüm bir süpermarket şubesine sahip olan Sainsbury’ye devredinceye kadar devam etti. 1,4 milyar sterlinlik bir devralımın ardından Argos, markalı bölümlerden biri haline geldi. Bu, 2016 sonbaharında oldu. Ancak olay, kimliği hiçbir şekilde etkilemedi, çünkü yeni sahibi, eski logoyu düzenli müşteriler arasında tanınmak üzere bıraktı.

2020’nin sonunda Argos, hatalı bir Sainsbury pazarlama stratejisiyle sarsıldı. Sonuç olarak, işletme sahibi 420 perakende satış noktasının 2024 yılına kadar tasfiye edileceğini duyurdu. Bununla birlikte, salgın nedeniyle geçici olarak kapatılan 120 mağaza hiçbir zaman çalışmaya başlamayacak. Yani 2021’de tanınmış bir perakende markası, yaygın olarak tanınan amblemini kaybetmekle tehdit eden bir kriz yaşıyor. Ve kariyerinde bunlardan üç tane var.

1973 — 1999

İlk logo, ticaret ağının adına dayanmaktadır. «Argos» kelimesi standart olmayan bir yazı tipindedir ve alt kısımda bir bağlantı çizgisi vardır. «G» yi geçer ve ilk «A» yı son «s» ye bağlar. Tüm karakterler serif, çift kenarlı, beyaz ve siyah çizgili.

1999 — 2010

1999’da onaylanan versiyonda, tasarımcılar alt çizgiyi iki eşit olmayan kısma ayırdı. Uzun bölüm «A» ayağıdır, kısa bölüm yuvarlatılmamış «s» harfidir. Ayrıca «g» harfini kısalttılar, ana hatları çıkardılar, serifleri çıkardılar ve harfleri temiz ve pürüzsüz hale getirdiler. Önceki tasarımdan sadece kırmızı renk kaldı.

2010 — günümüz

Mevcut amblem basitleştirilmiştir. İçinde her şey özlü — hem grafikler hem de metin. Ters bir kemer şeklindeki bağlantı hattının görüntüsünden, gülümseme şeklinde bir yay kaldı ve geniş işaretlerden — dar semboller. Buna ek olarak, danışmanlık tasarım ajansı Brand Union (modern logonun yazarı) bir ters çevirme uyguladı: Harflerin ve arka planın renklerini değiştirdi. Şimdi beyaz metin kırmızı dikdörtgenin üzerindedir.

2010’dan beri marka yeniden markalaşıyor. Ocak ayında farklı bir logo ve yeniden açılan büyük bir çevrimiçi mağaza aldı. Değişikliklerin geri kalanı birkaç yıl daha sürecek ve ön tahminlere göre 70 milyon sterline mal olacak. Aynı zamanda, güncellenmiş amblemin öncekiler gibi olmadığı unutulmamalıdır: çok daha basit ve daha az benzersizdir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Argos adında aynı isimde bir yazı tipi olmasına rağmen, bunun ticari marka logosu için kullanılan yazı tipiyle hiçbir ilgisi yoktur. İlk iki versiyonda — mevcut versiyonda ayrı bir yazı — Magnum Sans Pro Bold Italic sans serif’in bir modifikasyonu.

Palet değişmedi (gölgeler hariç) ve her zaman kırmızı ve beyazın bir kombinasyonundan oluşuyordu. İlk başta, harfler renkliydi ve yazı tipi açıktı, ama şimdi tam tersi.