Arizona Cardinals Logo

Arizona Cardinals Logo

Arizona Cardinals, ligin Ulusal Futbol Konferansı (NFC) Batı bölümünün bir üyesi olarak Ulusal Futbol Ligi’nde (NFL) yarışan profesyonel bir Amerikan futbol takımıdır. Cardinals, ev oyunlarını 2006’da açılan ve Arizona, Glendale’nin kuzeybatı banliyösünde bulunan State Farm Stadyumu’nda oynuyor. Bir futbolun bağcıklarına tünemiş kardinal bir kuş, 1947’den beri Arizona Kardinallerinin sembolü olmuştur.

Cardinals, 1898’de Illinois, Chicago’da Morgan Athletic Club olarak kuruldu. Ve 1920’de NFL’ye katıldılar. Kulüp 1960’da St. Louis’e taşındı ve 1987’ye kadar bu şehirde oynadı (St. Louis Cardinals ile karışıklığı önlemek için bazen «Futbol Kardinalleri» veya «Büyük Kırmızı» olarak da anılırlar. Major League Baseball).

Takım 1988 sezonundan önce batıya, Phoenix’in doğusundaki bir kolej banliyösü olan Tempe, Arizona’ya taşındı ve sonraki 18 sezon boyunca Arizona Eyalet Üniversitesi’ndeki Sun Devil Stadyumu’nda kendi sahasında oynadı. 2006 yılında, kulüp yönetim ofisleri ve eğitim tesisi Tempe’de kalmasına rağmen, kulüp Glendale’deki mevcut sahasına taşındı.

“Arizona Cardinals” ın ana renkleri beyaz ve kırmızıdır. Cardinals 1988’de Arizona’ya taşındı ve Arizona bayrağı ertesi yıl kollara eklendi. Takımın sembolü olan kardinal kafa, kaskın üzerinde ve Arizona Cardinals amblemi üzerindedir.

Anlam ve Tarih

Arizona Cardinals Logo Tarih

Arizona Cardinals, 1920’de Amerikan Profesyonel Futbol Birliği’nin (APFA) kurucu üyesi oldu. Takımın varlığı boyunca, Arizona Cardinals logosu sekiz kez değiştirildi ve 1970’e kadar, bir takım sembolü olan kırmızı kardinali kullanmaya başlayana kadar büyük değişiklikler oldu. .

Arizona Cardinals logolarının evrimi, takımın isimlerini değiştirmesi, yeni şehirlere taşınması ve bir ligden diğerine geçmesiyle gerçekleşti. Birleştirilmiş «CC» harfleri biçiminde bir monogramla başlayan ve ardından «CARD-PITT» yazısı olan şey, sonunda kırmızı bir kardinale dönüştü.

Kuş her zaman farklı şekillerde çizilmiştir. En eski amblemlerden biri, kardinalin ayrıntılı bir karikatür resmine sahipti; daha sonra antropomorfik kaslı bir karakter olarak tanıtıldı. Zamanla sanatçılar, Verlander Tasarım stüdyosu tarafından bir zamanlar önerilen seçeneği geliştirerek yalnızca başı tasvir etmeye başladılar.

1920 — 1934

Chicago Cardinals Logo 1920-1934

İlk Arizona Cardinals logosu, Arizona Cardinals, Chicago Cardinals seçildiğinde ortaya çıktı. 1920’lerin Chicago Cardinals logosu, bir salıncak «C» ve kırmızı renkli normal bir «C» ile birbirine kenetlenen bir «CC» logosuna sahipti.

1944

Chicago Cardinals Pittsburgh Steelers Logo 1944

1944’te Steelers, Chicago Cardinals ile birleşti ve «CARD-PITT» olarak biliniyordu ve gayri resmi olarak «Car-Pitts» veya «Halılar» olarak biliniyordu. Logoda «CARD-PITT» işareti bulunur. The Steelers, 1945 sezonu için tekrar solo yaptı.

1947 — 1959

Chicago Cardinals Logo 1947-1959

1947’den başlayarak, kardinalin logosu, siyah çizgili futbol topu ile beyazın dikişlerine tünemiş kahverengi ve siyah bir kardinaldir.

1960 — 1961

St.Louis Cardinals Logo 1960-1961

Logoda ilk kez insan görüntüsü (kollar, bacaklar) alan, ancak kuş başı kardinal olan bir karakter belirir. Karakter, topu kaleye sokacakmış gibi hareket halindedir.

1962 — 1969

St.Louis Cardinals Logo 1962-1969

1960 yılında ekip, logosunu da etkileyen St. Louis’e taşındı. 1962’de, Cardinals logosu St. Louis Kemeri’nin önünden geçen futbol üniformalı bir futbol topu taşıyan kırmızı kaslı bir Kardinal’e dönüştü.

1970 — 1987

St.Louis Cardinals Logo 1970-1987

1970 yılında, logo bugün bir tavırla kardinal başın aerodinamik versiyonu haline geldi. Verlander Design, Cardinals logosunu tasarladı. Sonraki tüm değişiklikler 1970 sürümüne dayanıyordu.

1988 — 1993

Phoenix Cardinals Logo 1988-1993

1988’de Phoenix’e taşınmak için kardinal baş açısında küçük bir değişiklik vardı. Cardinals logosunda değiştirilen tek şey buydu.

1994 — 2004

Arizona Cardinals Logo 1994-2004

Phoenix şehri, 1994 yılında Arizona eyaletine geçerken ufak bir değişiklik oldu. Kardinaller «Arizona Kardinalleri» oldular, bu yüzden logoyu da değiştirdiler.

2005 — günümüz

 

Arizona Cardinals Logo 2005-şimdi

Şu anda Arizona Kardinalleri, ek unsurlar veya yazılar olmadan bir kuşun kafasını içeren basit bir amblem kullanıyor. 2005 yılında kabul edilmiştir, ancak 1970 yılında sunulan bir versiyona dayanmaktadır. Orijinal çizimde yapılan üç değişikliğin sonucudur. On yıldan fazla bir süredir Arizona Cardinals logosu hemen hemen aynıydı, ancak Ocak 2005’te bir yüzyıldaki ilk büyük değişikliklerini açıkladı. Kırmızı kardinal kafa logosu, önceki kardinal kafadan daha şık ve daha kaba görünecek şekilde güncellendi. Gaga altından sarıya değiştirildi, daha ağır siyah hatlar eklendi ve bu kuş, bir önceki kuştan çok daha agresif görünüyor. Çok sayıda hayran önceki versiyona «muhabbet kuşu» demişti.

Daha net çizgiler, geniş konturlar ve uyumlu oranlar açısından önceki sürümlerden farklıdır. Yüksek kaliteli grafikler nedeniyle stil modern görünüyor. Bu, ilerici dijital teknolojiler olmadan 1994 yılında yaratıldığından, önceki logo ile karşılaştırıldığında özellikle dikkat çekicidir.

Amblemin Yazı Tipi ve Rengi

Arizona’dan profesyonel futbol takımının ayırt edici özelliği, maskotu olan kırmızı kardinaldir. Tasarımcıların basit ama farklı bir stile bağlı kalarak tasvir ettiği kafası oydu. Kuş, gözlerin yarım daire şeklindeki şekli ve aşağı sarkan hayali kaş çizgisi nedeniyle sinirli görünüyor. Ayrıca sanatçılar, kardinalin tehlikeli görünmesi için keskin bir gaga eklediler.

Arizona Cardinals logosundaki tek yazı, kulübün resmi olarak Card-Pitt olarak adlandırıldığı 1944’teydi. Diğer tüm durumlarda, tasarımcılar metin öğeleri kullanmadılar, bu nedenle yazı tipleri üzerinde çalışmaktan kaçınabilirler.

Renk şeması da oldukça muhafazakar. Takımın 1920’de görsel kimliğinin temeli haline gelen ve topun arka planında kahverengi bir kuşu tasvir eden 1947-1959’dan kalma versiyon hariç hemen hemen her amblemde bulunan kırmızı-pembe bir renk hakimdir. . Palet ayrıca altın ve siyah içerir. İlk renk gaga için, ikincisi göz ve ana hat için kullanılır.