Asahi Logo

Asahi Logo
Asahi Logosu PNG

Asahi Breweries, Ltd. — Çok çeşitli alkollü ve alkolsüz içecekler sunan bir Japon şirketi. Bu şirketin ilk bira fabrikası (Osaka Beer) 1889’da açıldı. Asahi markası biraz sonra ortaya çıktı — 1892’de Meiji reform dönemi sona erdi.

Anlam ve Tarihçe

Logo Asahi
Asahi Logosunun Hikayesi

Asahi şişe etiketleri tasarımda tanınır. Ve hepsi logoda gösterilen marka adı sayesinde. İsmin kendisi Japon dilinden geliyor ve çeviride “sabah güneşi” anlamına geliyor. Marka adındaki gömülü anlam, serinletici ve kristal berraklığında içecekler kavramına uyar.

Hyde’s Lovelies takma adı altında bilinen önde gelen grafik tasarımcı Bret Syfert tarafından benzersiz bir kelime işareti geliştirildi. Bu Londra Sanat Üniversitesi’nden bağımsız bir mezun. Bret Syfert sadece sıra dışı bir tasarım değil, aynı zamanda özel bir Asahi yazı tipi ile geldi. Yazı tipinin kendisi sıfırdan icat edildi ve tasarımcı diğer yazı tiplerine güvenmedi.

Logo değişikliği, şirkette promosyonları ve alkollü içeceklerin tadını bile etkileyen büyük ölçekli bir güncellemenin bir parçası olarak gerçekleşti. Bay kontrolündeki orta düzey yöneticiler devrimci süreçten sorumluydu. Higuchi.

Amblem

Asahi Amblem

Yazı tipi benzersiz bir oryantal lezzet taşır. Harfler yatay olarak hizalanır, ancak birçok çapraz çizgileri vardır. Bu nedenle, harflerin 45 derecelik bir açıda bulunduğu görülüyor.

Logo paleti genellikle değişir ve içecek türüne bağlıdır. Etiketlerde siyah, beyaz, sarı, mavi, yeşil yazıtlar «Asahi» var. Başlangıçta dekore edilmiş ve çift kontur ile çevrilidir. İç kontur her zaman hafiftir ve dış kontur marka adıyla aynı renge sahiptir. Klasik versiyonda, arka plan beyaz veya gümüştür. Ancak şişelerde, arka plan kesinlikle her şey olabilir.

Amblem, buğdayın kavisli kulakları şeklinde kurumsal bir sembolle tamamlanmaktadır. Aşağıda şirketin tam adı («Asahi Breweries Limited») ve reklam sloganı («Her Mevsim Bira») yer almaktadır.

Marka adının yanı sıra, etiket 辛 口 karakter içerir. Bu, etiketin üstünde de İngilizce olarak yazılan “kuru” (Japonca “karakuchi”) anlamına gelir.