Asana Logo

Asana Logo

Asana, proje yönetimi endüstrisi ile ilişkilidir. Amiral gemisi ürünü, ekiplerin hedeflerine ve hedeflerine ulaşmalarına, çalışmalarını takip etmelerine ve hızlı sonuçlar elde etmelerine yardımcı olan bir uygulamadır. 2011’deki lansmanından bu yana, birçok işletme için yararlı olduğunu kanıtladı. Önce bir hata izleyici olarak, sonra da ortak faaliyetleri organize etmek için bir araç olarak. Başlangıçtaki Justin Rosenstein ve Dustin Moskovitz, NASA, AT&T ve diğer 75 bin farklı şirket çalışanları tarafından kullanılan kült bir program haline geldi.

Anlam ve tarih

Asana uygulaması, Rosenstein ve Moskovitz’in sağlıklı özeleştirisi sayesinde gelişti. Geliştiriciler, kullanıcıların sıkıcı arayüzden hoşlanmadıklarını fark ettiler, bu yüzden donukluktan kurtulmak için küçük bir yeniden tasarım yapmaya karar verdiler. Ancak çalışma sürecinde zorluklar ortaya çıktı: yeni bir çizim stili, geliştirilmiş tipografi ve açık bir renk paleti logoya uymak zorundaydı. 2015 yılına kadar, dikey olarak aralıklı üç soluk yeşil noktaya sahip mavi renkli basit bir küçük «a» harfine benziyordu.

Şirketin sahipleri, bu grafik kompozisyonun ne anlama geldiğini bilmiyorlardı: ya bir öğe listesi ya da bir tür numaralandırma. Bu nedenle marka ismini terk etmek hiç de zor olmadı. Amanda’nın baş tasarımcısının ev sahipliği yaptığı bir toplantıda ekip, sonuç bulanık görünmesine rağmen Asana markasına yönelik algılarını değiştirmeye karar verdi. İhtiyatlı bir deney başlattılar ve sonra direnemediler ve kurumsal tarzda muazzam bir iş yaptılar.

Hareket Eden Markalar, yeni felsefeyi görsel kimlikte somutlaştırmak için kilit noktaların belirlenmesine yardımcı oldu. Logonun, biri üçgen şeklinde düzenlenmiş üç noktaya benzeyen birkaç versiyonunu önerdiler. İki versiyon daha başka unsurlar içeriyordu, ancak bunlar Asana için ikonik değildi.

Tüm kavramları öğrenmek bir aydan biraz fazla sürdü. Tasarımcılar gelişimlerini izlediler, onları farklı bağlamlarda incelediler ve yine de ikonik noktalara geri döndüler. Tek yapmaları gereken, daireler arasındaki mesafeyi ayarlamak ve harflere istenen şekli vererek kelime işaretini parlatmaktı. Son aşamada, yeni bir renk şeması ve arayüz yazı tiplerini içeren bütün bir sistem oluşturuldu.

Asana logosunun iki versiyonu vardır: dikey ve yatay. Markaya kişilik kazandıran pembe dairelerin düzeninde farklılık gösterirler. Bu geometrik şekiller, bir zamanlar «a» harfini tamamlayan klasik noktaların evrimidir. Ama şimdi sıralanmamışlar, birbirlerinin karşısındalar ve yakın etkileşimi simgeliyorlar.

Üçgen şekil ise yukarı doğru bakan bir ok, büyük «A» ve matematiksel işaret «bu nedenle» gibi görünür. Doğru, şirketin tüm temsilcileri bu amblemi beğenmedi. Bazıları bunun bir bilim kurgu aksiyon filminden bir Predator lazer görüntüsünün ana hatları gibi göründüğünü düşündü.

Logo yazı tipi ve renkleri

Logonun tipografisi ve rengi bir denge duygusu taşır. Yazı tipi, Moving Brands ve Asana’nın kurumsal tasarımcıları arasında yakın işbirliği içinde geliştirildi. Geliştirilmiş yazı, markanın modern kimliğinin temel taşıdır: kenarlarında sıra dışı kesikler bulunan orantılı dairesel harflerden oluşur.

Palet, öncekinden çok farklı. 2015 yılına kadar, program birçok kişiye sıkıcı görünen mavi-yeşil bir simge kullanıyordu. Tasarımcı Micah Daigle’ın dediği gibi «çok renkli boynuzlu balina» olmak için parlak pembe ve sarılara geçti. Bu renk kombinasyonu, eskiz deneyi sırasında oluşturulan bir konseptten esinlenmiştir. Parlak gradyan, enerji akışını simgelemektedir. Koyu mavi (# 283343) harflerle yazılmış «asana» kelimesiyle dengelenmiştir.