Aston Villa Logo

Aston Villa Logo

Aston Villa Futbol Kulübü, 1874 yılında ücretsiz kriket sezonunda antrenman yapmak için bir spor arayan kriketçiler olan Villa Vislian Cross Şapeli üyeleri tarafından kuruldu.

İngiltere’deki en eski ve en çok ödül alan kulüplerden biri: Aston Villa, yedi Birinci Lig lig şampiyonluğuna ve yedi FA Kupası zaferine sahip. Aston Villa, aynı zamanda Avrupa Kupasını kazanan beş İngiliz kulübünden biridir. Aston Villa, zengin bir mirasa sahip bir takım ve 1888’de Futbol Ligi’ni kuran on iki kulüpten biri.

Aston Villa’nın ana rakibi, Birmingham derbisinin oynandığı Birmingham City’dir. Kulübün geleneksel renkleri masmavi kollu bordo tişörtler, beyaz şortlar ve masmavi çoraplardır. Kulübün amblemi, arka ayakları üzerinde mavi bir arka plan üzerinde “Hazırlandı” sloganıyla duran altın bir aslanı tasvir ediyor.

En yaygın takma adı «Villana», kulübün adından gelmektedir. Aston Villa Futbol Kulübü adını «Villa Cross Wesleyan» kilisesinden almıştır ve 1874 yılında bu kilisenin kurucularıdır. «Aslanlar» takma adıyla her şey oldukça basittir, bu avcı kulübün ambleminde tasvir edilmiştir, ancak diğer takma adlarla karşılaştırıldığında «aslanlar» çok daha az kullanılır.

Diğer kulüplerin hayranları, Aston Villa’ya aşağılayıcı bir şekilde «köy» diyorlar. Diğer bir takma ad da «mühür» olarak tercüme edilebilen «mühürler» dir. Bu takma adın görünümü, kulüp ve stadyumun tarihi ile ilişkilidir. Eski zamanlarda, normal yolların nadir olduğu zamanlarda (bugüne kadar bir yerlerde), Villa Park stadyumu için, onu hafif bir şekilde söylemek çok pahalı değildi ve taraftarlar, kelimenin tam anlamıyla foklar gibi şaplak attılar. Ve «aşağılık oyun» takma adı sadece kulübün adıyla oynanan bir oyundur, «berbat oyun» olarak tercüme edilir.

Anlam ve tarih

Aston Villa Logo Tarih

Kulübün ilk başkanı William McGregor, Aston Villa imajının yaratılmasında önemli bir rol oynadı. İskoç’du ve ekibin Birmingham’daki İskoç toplumuyla olan bağlantısını gördü, bu yüzden logonun İskoçya’nın kraliyet kollarından bir aslan olması gerektiğine karar verdi. Öyle oldu ki, aslanlar her zaman cesaret, yiğitlik ve gücü kişileştirmişlerdir. Bu nedenle ana sembol olarak bir aslan seçilmesine karar verildi. Ancak logonun bir önceki versiyonunda, hayranlara göre aslan öfkeden yoksundu. Bu nedenle aslanın yeniden çizilmesine karar verildi. Yeni aslanın silueti değişti, pençeler ve dişler eklendi.

1880 — 1881

Aston Villa Logo 1880-1881

İlk amblem, gerçek bir hanedan aslanını tasvir ediyor — büyük, korkutucu, uzun bir dilli ve keskin pençeli. kırmızı canavar beyaz arka plan üzerinde tasvir edilmiştir.

1886

Aston Villa Logo 1886

1886’da Aston Villa, İskoç aslanı olmayan ilk ve tek logoya sahipti. FORWARD bantla tamamlanmış dikdörtgen, dört parçalı bir reklam panosuna benziyor. Her bölümün kendi deseni vardır: mavi bir arka plan üzerinde sarı eşkenar dörtgenler zinciri veya alanı ikiye bölen siyah bir zikzak çizgi — kırmızı ve sarı.

1956

Aston Villa Logo 1956

Sanatçılar aslanı geri getirdiler ama tersine çevirdiler ve resim tarzını değiştirdiler. Canavar figürlü mavi armanın içinde tasvir edilmiştir. Altta, eski sloganı «HAZIRLANDI» ile aynı mavi şerit var. Büyük elemanlar açık kahverengi bir bordürle çevrilidir.

1970’ler — 1980’ler

Aston Villa Logo 1970-1980

Ekip, sivri uçlu dikdörtgen şeklinde bir amblem benimsedi. Aslan yine geleneksel bir hanedan sembolü gibi görünüyor, ancak şimdi tamamen sarı. Arka plandaki kestane rengi ve mavi çizgiler, formun rengini kopyalar. Dikdörtgenin yukarısında kulübün adı («ASTON VILLA F.C.») ve altta şerit üzerinde — slogan («HAZIRLANMIŞ») yazmaktadır.

1973 — 1987

Aston Villa Logo 1973-1987

1973’te mavi arka plan üzerinde kırmızı aslan bulunan yuvarlak bir logo tanıtıldı. «ASTON VILLA F.C.» yazısı kaldı, ancak çerçeve olarak kullanılan geniş mor bir yüzüğe taşındı. Bu rozet, Lig Şampiyonası (1981), Avrupa Kupası (1982) ve Avrupa Süper Kupası’ndaki oyuncuların üniformalarını süslüyordu.

1980’ler

Aston Villa Logo 1980

1984 yılında fotokopi makinesi üreticisi Mita Copiers, Aston Villa’ya sponsor oldu. Ortaklık dokuz yıl sürdü ve bu süre zarfında ekip italik mita logosunu kullandı. Ancak o zaman bile, İskoç aslanı ortadan kaybolmadı: tasarımcılar onu daire ve kulübün adıyla birlikte bıraktı, onları biraz azalttı ve beyaz ve mor yaptı.

1980’ler — 1990’lar

Aston Villa Logo 1980-1990

Mita Copiers, Aston Villa’ya sponsor olmayı bıraktığında, 1973-1987’de kullanılan eski logo geri döndü. Aslan kahverengidir, daire mavi, halka bordo ve dış hatları geniş ve parlak sarıdır.

1990’lar

Aston Villa Logo 1990

Başka bir renk değişikliği meydana geldi. «ASTON VILLA F.C.» yazısının yazı tipi de güncellendi.

1990’lar — 2000’ler

Aston Villa Logo 1990-2000

1992’de kulüp 1970’lerin ambleminin modernize edilmiş bir versiyonunu tanıttı. çizgili kalkan üzerinde sarı bir aslan ile. Artık yalnızca şerit mavi değil, üstteki dikdörtgen gibi açık kahverengidir.

1990’lar — 2007

Aston Villa Logo 1990-2007

Yeni milenyumun gelişiyle, tasarımcılar aslanı detaylandırdı, bandı çıkardı ve «HAZIRLANMIŞ» sloganını kalkanın içine taşıdı. Ayrıca «F.C.» yi de kaldırdılar. ve kulüp adı için bir serif yazı tipi seçti.

2007 — 2008

Aston Villa Logo 2007-2008

2006 yılında Amerikalı iş adamı Randy Lerner, Aston Villa’nın sahibi oldu. Bu etkinliğin şerefine, futbol takımı yeni bir çağın başlangıcını müjdelemesi beklenen bir logoyu açıkladı. Mavi ile dolu, kıpkırmızı bir çerçeveye sahip kalkan. Mavinin üzerinde, arka ayakları üzerinde duran bir aslan vardır. Logonun altında kulübün sloganı var: «Hazırlandı». Kulüp yönetimi tarafından 2 Mayıs 2007 tarihinde onaylanan bu amblem, önceki amblem ile büyük ölçüde sürekliliğini koruyor. Geleneksel kulüp öğeleri arasında mavi ve kızıl renkler ve altın bir aslan bulunur. Bir aslan görüntüsü, kulübün kurucuları George Ramsay ve William McGregor’un geldiği İskoçya’nın armasını ifade ediyor. «Aston villa» kulübünün tam adının bulunduğu yerde artık AVFC (Aston Villa Futbol Kulübü) kısaltması görülmektedir. Solda, Avrupa Kupasını (1982) kazanmaya adanmış beyaz bir beş köşeli yıldız var.

2008 — 2016

Aston Villa Logo 2008-2016

Tasarımcılar mavinin farklı bir tonunu seçti ve ahududu yerine bordo kullandı.

2016 — günümüz

Aston Villa Logo 2016-Еџimdi

2016 Aston Villa için özellikle kötüydü: Takım Premier Lig’den atıldı ve ardından bir öncekine çok benzeyen yeni bir logo için 100.000 £ ödedi. Tasarımcılar «HAZIRLANDI» kelimesini kaldırıp aslanı biraz büyüttüler ve ona pençeler eklediler.

Logo Yazı Tipi ve Renkler

Aston Villa Amblem

Aslan, başlangıçta Aston Villa’nın ana sembolü oldu ve o zamandan beri logoyu bırakmadı. Royal Arms of Scotland ve Birmingham’ın İskoç mirasına bir övgüdür. Tasarımcılar sadece hayvanın rengini, tarzını ve konumunu değiştirdiler ve ayrıca görsel bağlamı da denediler.

Hanedan aslanı, çoğunlukla sivri bir tabanı olan yuvarlak veya dikdörtgen kalkanların arka planında tasvir edildi. Takım tarafından 1878’den beri kullanılan «Hazırlandı» sloganı ile tamamlandı. Artık slogan yok: geliştiriciler logoyu modaya uygun minimalizme uyacak şekilde basitleştirdiler.

Kalkanın üst kısmını süsleyen kısaltma serif yazı tipindedir. Bu yazı tipi Stempel Garamond Bold olarak adlandırılır ve Fransız Oldstyle grubuna aittir. 16. yüzyılın ilk yarısında Parisli matbaacı Claude Garamond tarafından yaratıldı.

Logo, Aston Villa’nın resmi renklerini yansıtıyor: bordo (# 670E36) ve mavi (# 95BFE5). 1992’den beri aslan için kullanılan parlak sarı (# FEE505) ile tamamlanmaktadır.