Atlanta Hawks Logo

Atlanta Hawks Logo
Atlanta Hawks Logosu PNG

NBA’de hiç kimse eyaletlerde ve şehirlerde bu takım gibi, ligin en eski takımlarından biri gibi dolaşmadı. Şahinler 1946’da NBL liginde kuruldu ve Buffalo Bisons olarak adlandırıldı. İlk sezonda, Yeni Yıl’dan önce, takım Buffalo’dan uçtu, Illinois’e indi ve Kara Şahinler olarak adlandırıldı.

Daha doğrusu, kulübe Tri-Cities Black hawks adı verildi. Tri-Cities, üç şehirden oluşan bir bölge anlamına gelir. Illinois ve Iowa sınırında yaklaşık üç küçük yerleşim yeridir. Onlara, 19. yüzyılın ortalarında kabilesini savaş yoluna getiren Hintli liderin onuruna — NHL’deki adaşlarıyla aynı nedenle Black Hawks adı verildi.

Tri-Cities, liglerinde hayatta kalan birkaç kulüpten biri oldu. Indianapolis Kautskys gibi takımların oynadığı NBL, 1949’da Amerika Basketbol Birliği ile birleşerek NBA’i yarattı. Ancak kara şahinler Illinois’de kalmadı ve 1951’de kuzeye taşındı.

Tarım eyaleti Wisconsin’de bulunan yöneticiler, yeniden kabul gören liderin adının yersiz olduğunu fark ettiler ve kulübün adını Milwaukee Hawks’a indirdiler. Bununla birlikte, ikinci deney de başarısız oldu ve dört yıl içinde Hawks, adı olarak kaldıkları ve kırmızı-beyaz-mavi üniformayla oynamaya başladıkları St. Louis’e taşındı. Üniformanın tasarımı farklıydı: Bazen ekip göğsünde şahinlerin veya St. Louis’in görüntüsüyle performans sergiledi. Ayrıca, yukarıda bahsedilen resimleri kullanmadıkları zamanlar da oldu.

Kulüp St. Louis’de 13 sezon geçirdi ve hatta NBA şampiyonu oldu, ancak daha sonra oturma iznini yeniden değiştirmeye karar verdiler. Son hareket olması gerekiyordu. Böylece, 1968’de Hawks, takımın o güne kadar oynadığı Atlanta’ya yerleşti. Takımın şampiyonlukları yok ancak kulüp renkleri ve amblemlerinin zengin geçmişiyle gurur duyuyor.

Anlam ve Tarihçe

Atlanta Hawks Logo Tarih
Atlanta Hawks Logosunun Hikayesi

Bu, geçen yüzyılın ortalarından beri kariyerlerini sayan çok uzun süredir devam eden bir ekip. Logosu, franchise’ın tüm tarihini müthiş bir şahin şeklinde geçerek aynı zamanda var olmuştur. Yırtıcı kuş, biri hariç neredeyse tüm kurumsal amblemlerde tasvir edilmiştir. Toplamda on bir tane var. Başlangıcından bu yana ilk otuz sekiz gün boyunca, franchise Buffalo Bisons olarak adlandırıldı. Sonra Illinois, Moline’ye taşındı ve farklı bir isim aldı. 1973’te logo, 2014’te geri dönen bilgisayar oyuncağı PacMan’ın karakterine benzeyen şahin kafasını içeriyordu.

1946 — 1951

Tri City Blackhawks Logo 1946-1951

Kulübün resmi tarihi, Tri-City Blackhawks adıyla başladı. Bir basketbol formundaki ilk logonun temelini oluşturan bu ifadeydi. Mavi bir arka plan üzerinde üç ince şerit vardır: biri ortada ve ikisi kenarlar boyunca, bir daire içinde yazılı bir oval oluşturan. Ayrıca birkaç şehirden de bahsediyor: Moline / Rock Island, Illinois ve Davenport, Iowa. Yatay olarak iki satıra yerleştirilmiş komut adıyla ayrılırlar.

1951 — 1955

Milwaukee Hawks Logo 1951-1955

Kulüp Milwaukee Hawks adını aldığında logo yeniden tasarlandı. Tek unsuru pençelerinde top taşıyan bir şahindi. Kanatlarını çırpan bir kuş, onu bir basketbol sepetine atar. Altta ters çevrilmiş bir kemer yazısı MILWAUKEE HAWKS var. Tüm detaylar kırmızı çerçevede. Bazı alanlar tamamen renklidir.

1955 — 1957

St. Louis Hawks Logo 1955-1957

1955’te, franchise, St. Louis Hawks olarak bilinmesinin bir sonucu olarak yeniden taşındı. Bu dönemde, tasarımcılar öğelerin düzenini değiştirdiler ve siyah uçan bir yırtıcı ve pençelerinde orantısız bir şekilde büyük bir top olan bir versiyon önerdiler.

1957 — 1968

St. Louis Hawks Logo 1957-1968

Bu dönemin başında yeni bir amblem onaylandı — kısa ve çok basit. Üzerinde gereksiz unsurlar yok — sadece koltukaltının altında bir topla duran bir şahin. Spor forması ve dizlik giyiyor. Tüm öğeler kırmızı kenarlı beyazdır.

1968 — 1969

Atlanta Hawks Logo 1968-1969

Bu logo bir öncekiyle aynı: elinde basketbol topu tutan bir şahin. Keskin, çengelli bir gagası, ciddi bir delici görünümü ve bir Hawks logosu vardır. Tasarımcılar kuşun altındaki metni çıkardı ve kırmızı dış çizgiyi siyaha çevirdi.

1969 — 1970

Atlanta Hawks Logo 1969-1970

Ekibin yeni bir yere taşınmasından ve Atlanta Hawk’ın durumuna geçişten sonraki deneyler logonun güncellenmesiyle devam etti. Sağda bir topla koşan bir şahini tasvir ediyor. Pençelerin pozisyonu hareketi iletir: biri ayakta, diğeri kaldırılmış. Kanatlar benzer şekilde «çalışır»: sol taraf geriye yatırılır ve sağ taraf top sürülür. Kırmızı harfli beyaz tişört ve dizlikler aynı kalır.

1970 — 1972

Atlanta Hawks Logo 1970-1972

Bu dönemin amblemi kökten farklı bir tasarım aldı. Grafik ve metin olmak üzere iki bölümden oluşur. İlki, içinde keskin faturalı bir şahinin şematik bir görüntüsü olan yuvarlak bir simgedir. Bir yırtıcı kuş görüntüsüne karışan mavi bir dış çizgiye sahip yeşil bir daire içinde bulunur. Sağda, kulübün yuvarlak büyük harflerle stilize edilmiş adı var.

1972 — 1995

Atlanta Hawks Logo 1972-1995

1972’de Atlanta’da yeni bir spor kompleksi açıldı. Ayrıca o sırada bir hokey takımı Flames kuruldu. Bu bağlamda Hawks, üniformayı hokey kardeşlerinin renkleri olan kırmızı, beyaz ve sarı renklere boyadı. Geliştiriciler tarafından 1972 yılında önerilen yeni logonun versiyonu en etkileyici tasarıma sahip. Ünlü bir bilgisayar oyunundaki bir karakter olan Pacman’a benziyor. Ama aslında, yuvarlak sembolün üzerine bir şahin çizilmiştir: ana hatları, yüzüğün dış hatlarını sağa dönük kuş başının dış hatlarıyla birleştiren kesintisiz kırmızı bir çizgi ile temsil edilir.

1995 — 2007

Atlanta Hawks Logo 1995-2007

1995 yılında, amblem önemli değişiklikler geçirdi: yaygın kanatlarla uçuşta gerçekçi bir şahin tasvir edildi. Profilde olduğu için düz görünüyor. Görünüş müthiş, rakipleri etkilemek için göz korkutucu. Çengelli pençelerde kuş bir basketbol topu tutar. Gaga ve pençeler sarıdır; tüyler koyu kırmızı, kuyruk ve kanat uçları siyah, top açık kahverengidir. «ATLANTA HAWKS» yazısı şahin üzerinde yer almaktadır.

2007 — 2015

Atlanta Hawks Logo 2007-2015

2007 yılında, yöneticiler kulübün imajını değiştirmek için bir sonraki adımı attılar. Yeniden tasarımdan sonra, geliştiriciler yazı tipi ve renk şeması dışında aynı logoyu bıraktı. Paletten sarıyı çıkardılar, siyahı maviye çevirdiler ve topu griye boyadılar.

2015 — günümüz

Atlanta Hawks Logo 2015-şimdi

2015 yılında, yeni Atlanta Hawks amblemini tanıttı ve ayrıca organizasyonun resmi adının Atlanta Hawks Basketbol Kulübü olarak değiştirildiğini duyurdu. Ancak NBA kurallarına göre amblemin eski bir kopyasının yeniden kullanılması yasaktır. 1972-1995 amblemi modern versiyonun temeli olarak alındı. Ortasında yeniden tasarlanmış bir «Pacman» ile baskı formundadır. Geniş çizgiler sayesinde şahinin ana hatları artık açıkça görülüyor. Arkasında ATLANTA HAWKS (yukarıda) ve BASKETBALL CLUB (altta) sözcüklerinin yazılı olduğu geniş, dolu bir daire var. Tüm elemanlar çift halkada alınır.

Amblem

Atlanta Hawks Amblem

Kurumsal logonun her versiyonu Hawks’un adını yansıtıyor, bu yüzden antropomorfikten gerçekçiye bir şahin içeriyorlar. Tehditkar bir görünümü, keskin bir gagası, pençeli pençeleri ve bir basketbol topu var. Amblemin en son modifikasyonu, klasik bir rondel biçiminde sunulur.

Yazı Tipi ve Renkler

AtlantaHawks Logo

Metin ikincil öneme sahiptir, bu nedenle yazı tipi basit ve sağduyulu. Mevcut logo, içinde klasik serif olmadığı için kesilmiş grotesk kullanıyor. Ancak harflerin kenarlarında çengel benzeri küçük çıkıntılar var — bir yırtıcı kuşun keskin gagasını hatırlatıyor. İmza paleti kırmızı, siyah ve beyazı içerir. Mavi ve gri de bir süre kullanıldı.