Atletico Madrid Logo

Atletico Madrid Logo
Atletico Madrid Logosu PNG

Atletico’nun tarihi, 1903 yılının başında İspanya’nın başkenti Alcala Caddesi’ndeki La Maison Dore kafede oturan Madrid’de okuyan Cortazar, Astoria ve Abdon adlı üç Bask öğrencisi nedeniyle başladı. Bir futbol kulübü oluşturmak için bir araya geldiler. Atletizm için bir tür bağlı kuruluş olması beklenen, birkaç yıl önce oluşturulmuştu.

26 Nisan 1903, «Athletic Club de Madrid» bağımsız kulüp ilan edildi. Madrid “Atletico” nun ilk logosu, kulübün logosunu Bilbao’dan tam olarak tekrarladı.

Anlam ve Tarihçe

Atletico Madrid Logo Tarih
Atletico Madrid Logosunun Hikayesi

1917’de Madrid kulübü sonunda logosunu aldı. Çilek ağacına uzanan bir ayı ile Madrid şehrinin arması, yeni Atletico ambleminin temelini oluşturdu. 1939’a kadar hiç değişmedi.

Ayının yanı sıra kulüp ambleminde Madrid’in yedi sınır vilayetinin sembolü olarak yedi yıldız vardı. Kırmızı ve beyaz çizgiler, kulübün şeklini simgelemektedir. Bilindiği gibi, Madrid kulübünün sahipleri tişörtlerden tasarruf etmeye karar verdiler ve en ucuz malzemeyi o sırada yatakların yapıldığı kırmızı ve beyaz şeritte satın aldılar. Bu nedenle, takıma «Yatak» adı verildi.

Atletico logosu birçok kez değiştirildi. Kompozisyon aynı kaldı ve sadece logonun formu yeniden tasarlandı.

Modern Atletico amblemi bir sonraki yöne bakıyor: Ayının uzandığı çilek ağacı yeşil rengini kaybetti ve tacı üst konturu aştı. Artık keskin köşeler yok, bu yüzden amblem yuvarlak. Ayrıca tasarımcılar kırmızı, beyaz ve lacivert dışındaki tüm renklerden kurtulmaya karar verdiler. Kırmızı şeritler kalın bir yazı tipiyle tasvir edildi ve dört beyaz şerit üçe değiştirildi. Ve Atletico’nun logosundaki en önemli değişiklik: Ayı daha önce sola bakıyordu ve şimdi ters yöne döndü. Atletico’nun Şampiyonlar Ligi’ndeki gelecekteki zaferlerine bakacak mı?

1903 — 1911

Atletico Madrid Logo 1903-1911

Varlığının ilk yıllarında, Atletico Madrid ekibi, yaratıldığı imajında ​​İspanyol futbol kulübü Athletic Bilbao’nun amblemini kullandı. Grafik işareti, mavi ve beyaz eş merkezli dairelerden oluşan bir rondel gibi görünüyordu. Ortada «Athletic Club» ın kısaltması olan «A» ve «C» harfleri iç içe geçmişti.

1911 — 1917

Atletico Madrid Logo 1911-1917

1911’de Athletic Bilbao kulübü, logosunun yanı sıra ekipmanın rengini de değiştirdi. Atletico Madrid devam etmeye karar verdi ve aynı şeyi yaptı. Böylece Madrid takımı kırmızı ve beyaz çizgili bir bayrak, kahverengi bir top ve büyük bir «C» ve küçük bir «A» monogramı olan bir amblem aldı. Aynı zamanda oyuncular eski üniformalı mavi şortlarla kaldılar.

1917 — 1939

Atletico Madrid Logo 1917-1939

1917’de, futbol kulübü Atlético Madrid, Athletic Bilbao’yu her şeyde taklit etmeyi bıraktı ve ilk olarak Madrid sembollerinde görünen kendi logosunu aldı: çilek ağacı olarak bilinen Arbutus ve arka ayakları üzerinde duran ayı. 13. yüzyıldan beri şehri temsil ediyorlar ve resmi armasını süslüyorlar. Takımın ambleminde, bu unsurlar yedi beyaz yıldızla birlikte koyu mavi bir üçgenle üstte gösterildi. Altta değişen kırmızı ve beyaz çizgiler vardı. Birlikte, dairesel bir tabanı olan dörtgen bir kalkan oluşturdular.

1939 — 1941

Atletico Madrid Logo 1939-1941

İspanya İç Savaşı sona erdiğinde, Atlético Madrid yeni kurulan İspanyol Hava Kuvvetleri futbol kulübüyle birleşti. Athletic Aviacion de Madrid böyle doğdu. Yeni spor organizasyonunun logosu, hava kuvvetlerinin orijinal sembolüne benziyordu. Kanatlar ve pervane uçağı, taç ise kraliyet gücünü temsil ediyordu. Baskın renkler kırmızı, gri ve altındır.

1941 — 1942

Atletico Madrid Logo 1941-1942

1941’de ekip, Hava Kuvvetleri’nin orijinal grafik işaretinde ilk değişiklikleri yaptı. Tasarımcılar, kanatların arasına, eski Atletico Madrid amblemine benzer bir ayı ve çilek ağacı içeren bir öğe yerleştirdiler. Hanedan kalkanın sadece alt kısmı sivrildi ve mavi üçgen kırmızı oldu. Önceki logo ile karşılaştırıldığında taç yeni ve daha zarif bir şekil aldı. Daha önce «düzlem» in gösterildiği kırmızı altıgen ortadan kayboldu.

1942 — 1947

Atletico Madrid Logo 1942-1947

1942’de sanatçılar çok bileşenli amblemi yeniden tasarladılar. Bu sefer, kalkanın üst kısmındaki üçgen çerçeveyi orijinalinde olduğu gibi mavi yaptılar.

1947 — 1950

Atletico Madrid Logo 1947-1950

İspanyol Hava Kuvvetleri kulübünden ayrılan futbol takımı, hava kuvvetlerini anımsatan logodaki tüm sembolleri kaldırdı. Keskin bir tabana sahip dikdörtgen bir kalkan şeklinde sadece Atletico Madrid’in revize edilmiş grafik işareti kaldı. 1917-1939 versiyonundan önemli farklılıklar. — Ayının arkasında boş beyaz bir arka plan ve dış kontur etrafında geniş bir altın çerçeve. Ayrıca renkler biraz daha koyu.

1950 — 1970

Atletico Madrid Logo 1950-1970

20 yüzyılın ortalarında, kulüp amblemi revize etti ve 1917’de oluşturulan orijinaline yaklaştırdı. Tasarımcılar dikey şeritlerin sayısını artırdı, kalkanın altını yuvarlattı, ancak altın çerçeveyi korudu. Bunu yaparken, kırmızı ve mavinin daha soluk tonlarını seçerek klasik paleti değiştirdiler.

1970 — 2016

Atletico Madrid Logo 1970-2016

1970 yılında, 1947’de kabul edilen ve 1950’ye kadar kullanılan eski Atletico Madrid logosu geri döndü.

2016 — 2017

Atletico Madrid Logo 2016-2017

Sondan bir önceki takım amblemi daha öncekine benzer. Sanatçılar, altın kenarlığı mavi yaparak ve öğelerin etrafındaki siyah ana hatları kaldırarak küçük renk değişiklikleri yaptılar. Kırmızı dikey çizgiler biraz daha ince hale geldi ve sırasıyla beyaz olanlar daha geniş.

2017 — günümüz

Atletico Madrid Logo 2017-şimdi

Tasarımcılar, kulübün Wanda Metropolitano stadyumuna taşınmasıyla ilişkili yeni bir döneme damgasını vurmak için yeni bir logo geliştirdi. Önceki grafik işaretlere dayanıyorlardı, tasarımda çok az şey değişti. Kalkanın alt kısmı eskisi kadar keskindir, ancak üst kısmı artık dikdörtgen değil yuvarlaktır. Ayı ve ağaç büyütülür ve ters yöne çevrilir.

Amblem

Atletico Madrid Amblem

Mevcut amblem Vasava tasarım grubu tarafından geliştirildi. Atlético Madrid’in geleneksel sembollerini modern bir yorumla sunarak korumuştur. Bu işaretler arasında, Ursa Major takımyıldızından alınan yedi beyaz yıldız var. Bunlardan beşi Madrid yakınlarındaki eyaletleri temsil ediyor: Toledo, Cuenca, Guadalajara, Avila ve Segovia. Bu nedenle sanatçılar ayının ve çilek ağacının etrafına yıldızlar yerleştirdiler.

Yazı Tipi ve Renkler

Atletico Madrid Logo

Logoda hiçbir zaman yazı yoktu ve renkler sabit kaldı — sadece temel gölgeler değişti. Aralarında kırmızı (# CB3524) mavi (# 272E61) ve beyaz hakimdir. Ek olarak altın, kahverengi ve yeşildir. Beyaz ve mavinin orijinal kombinasyonu İngiltere Blackburn Rovers profesyonel futbol kulübünden esinlenmiştir.