Auchan Logo

Auchan Logo

Auchan, dünyanın çoğu yerinde doğrudan varlığı olan en büyük holding grubudur. Tek bir marka altında aynı adı taşıyan üç yapının birleşimidir: Retail International (uluslararası perakende satışları gerçekleştirir), Ceetrus (alışveriş merkezleri işletmektedir) ve Oney (finansal hizmetler sunar). Şirket, girişimci Gerard Mulliez tarafından 1961 yılında Fransa’nın Roubaix kasabasında kurulmuştur ve halen kurucunun ailesine ait özel bir kuruluştur. Bugün genel merkezi Croix’de (Fransa) bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Auchan Logo Tarih

Perakende zincirlerinin sahipleri Carrefour ve Leclerc ile görüştükten sonra, ikinci nesil iş adamı Gerard Mulliez büyük bir tüccar olmaya karar verdi ve benzer bir işletme şemasına sahip kendi mağazasını kurdu. Biraz düşündükten ve hazırlıktan sonra, onu babasının Roubaix’in Hauts-Champs bölgesindeki eski fabrikasında Phildar binasında açtı. Toplam alanı 600 metrekare idi. Ancak daha sonra (1980’lerde) yüksek rekabet nedeniyle ticari çıkış kapatılmak zorunda kaldı.

1967 yazında Auchan ilk hipermarketine kavuştu. Roncq şehrinde bulunan ve 3500 metrekarelik bir alanı kaplıyordu. Ve ilk alışveriş merkezi Lille metropolü Englos’ta kuruldu.

Şirket yavaş yavaş büyüdü, Fransa ve hatta Avrupa çapında genişledi. Bugün mağazaları dünyanın birçok ülkesinde bulunuyor. Bunların arasında — Portekiz, Çin, Macaristan, İspanya, Polonya, Tacikistan, İtalya, BAE, Rusya, Ukrayna, Lüksemburg, Romanya.

İstisna, Auchan zincirinin rekabet edemediği ABD’dir. 2003 yılının başlarında, kar yetersizliği nedeniyle iki mağazanın kapatıldığını duyurdu. 6 Ocak’ta, her iki nokta da aynı anda kapatıldı ve 15 yıl sonra Fransız şirketi, Avrupa ve Asya ülkelerine odaklanarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm ticaret faaliyetlerini kısıtladı.

Daha sonra kurumsal logonun temeli haline gelen Auchan adı hemen görünmedi. İlk mağazaya Ochan adı verildi. Ancak Japon sesi nedeniyle mevcut sürüme değiştirildi. Kurucu, alfabedeki ilk harf olduğu ve herhangi bir dizinde listeyi başlattığı için «O» yerine «A» kullanmak istemiştir. Holdingin tüm varlığı boyunca dört amblemi vardı.

1961 — 1983

Auchan Logo 1961-1983

İlk logoda bir daire içinde büyük bir «A» vardı. Mektubun üst kısmı ve çubuğun çıkıntılı uçları kesilecek şekilde ana hatları çizildi. Bu, mağazanın tüm beklentileri aştığına ve herhangi bir çerçeveden çok daha büyük olduğuna dair bir ipucu. Simgenin kenarları mavi, harf kırmızı, arka plan beyazdır. Sağda, perakende zincirinin tam adı büyük harfle yazılmıştır. Kelime grotesk bir tarzda tasarlanmıştır — pürüzsüz, pürüzsüz ve bu nedenle okunması kolaydır.

1983 — 2015

Auchan Logo 1983-2015

Bu dönemde, tamamen farklı bir amblem ortaya çıktı. Orta çubuğun «A» yerine geçen uzun bir kuyruğu olan kırmızı ve yeşil bir kuşu tasvir ediyor. Harflerin geri kalanı, klasik yazımda küçük harfli, basılı, kalın. Tüylü olan bir kızılgerdan. Görevi, mağazanın müşterilere yakınlığını ve onlara olan sevgisini göstermektir.

2015 — günümüz

Auchan Logo 2015-şimdi

2015 yılında sanatçılar robin boyama tarzını değiştirdiler: daha sevimli, güzel ve davetkar hale getirdiler. Hala «A» nın önünde duruyor, üst direği değiştiriyor, ancak vücudu, hatların yumuşak geçişleriyle uzamış durumda. Kuşun gözleri, gagası, bacakları ve kuyruğu yeşil, tüylerin geri kalanı yazıt gibi kırmızıdır. Harfler uzun ve kalın ve küçük «a» harfinin yazımı tamamen farklı. Yuvarlak, ayaklı ve üst kapaksız.

2018 — günümüz

Auchan Logo 2018-şimdi

Şimdi, amblemin 2018’de ortaya çıkan başka bir versiyonu kullanımda. Sonra Auchan sloganını değiştirdi ve aynı zamanda kimliği biraz değiştirmeye karar verdi. Kırmızı ve beyaz versiyon bu şekilde ortaya çıktı — önceki versiyonun tam bir kopyası.

Logo yazı tipi ve renkleri

Bu ticaret ağının logosunun gelişimi, genişlemesiyle eşzamanlı olarak gelişti, ancak her zaman aynı tarzda kaldı: soldaki simge, sağdaki yazı. İsim, tüm karakterlerin büyük harf olduğu ilk amblemi dışında küçük harflerle yazılmıştır. 1983’te bir maskot ortaya çıktı — bir insana iyi bir doğa ve yakınlığın sembolü olan bir robin. İki amblemde kuş kırmızı-yeşil, birinde tamamen kırmızıdır. 2015 yılından bu yana, perakende ağını potansiyel müşterilerin gözünde çekici kılacak yumuşak özellikler aldı.

Perakendeci, logosu için Frutiger Pro 75 yazı tipini seçti. Yazı tipinin yuvarlak, akıcı bir taslağı olan tırtıklı bir versiyonu. Pratiklik, okunabilirlik ve samimiyet kriterlerini karşılar. Yazarı, tasarımcı Adrian Frutiger’dir. Kurumsal palet, üç renk kombinasyonundan oluşur. Özellikle amblem kırmızı (# e1001a), yeşil (# 00915b) ve beyaz (# ffffff) içerir.