Australia Post Logo

Australia Post Logo

Australia Post, devlete ait bir şirket olarak faaliyet gösterir ve bankacılık, seyahat sigortası, döviz bozdurma, belge fotoğrafçılığı ve ofis malzemeleri gibi temel hizmetlere ek olarak bir dizi ek hizmet sunar. Kendisini elde ettiği kardan finanse ediyor ve Avustralya bütçesinden para almıyor. Ağı, şehirlerde ve uzak köylerde yaklaşık 7000 şubeyi içerir. Bazen dış dünya ile iletişim kurmanın tek yolu budur.

Anlam ve tarih

Australia Post Logo Tarih

Australia Post 1975’te kuruldu, ancak geçmişi ilk kolonyal mektup teslim hizmetinin sunulduğu 25 Nisan 1809’a kadar izlenebilir. 1901’de kolonilerin birleşmesinden sonra, farklı posta sistemleri, kıta sakinlerine telekomünikasyon hizmetleri sağlayan Postmaster-General’s Department’ın bir parçası oldu. 1975’te daire kaldırıldı ve özel komisyonlar görevlerini devraldı. Bunlar arasında, daha sonra Avustralya Postası olan Avustralya Posta Komisyonu da vardı.

Posta hizmeti geliştikçe, yeni bir konumlandırmaya ihtiyaç vardı — daha modern ve e-ticaret çağına uygun. Aynı zamanda görsel kimliğin de markanın mirasını koruması gerekiyordu ki bu da ilerleme arzusuna aykırı. Bu nedenle, herhangi bir değişiklik varsa, o zaman çok küçüktü.

1975 — 1996

Pieter Huveneers, ilk Australia Post logosunu oluşturmak için işe alındı. Sanatçı, onu bir şerit ve negatif boşlukta bir yarım daire olarak tasvir eden «P» harfiyle oynadı. Stilize «P» kırmızı daireyi ikiye böler. Sol taraf yarım oval gibi görünüyordu ve sağ taraf Orta Çağ’da müjdeciler tarafından kullanılan bir boynuz şeklindeydi.

Çizimi, sağda iki satır halinde bulunan «Australia Post» ibaresi tamamlıyordu. Tasarımcılar onu siyah yaptı ve tasarım için basit bir sans-serif yazı tipi seçtiler. Her iki kelimedeki ilk harfler büyük harflerle yazılmıştır.

1996 — 2014

1996’da logo, uzun kırmızı bir dikdörtgene dayanıyordu. Bu durumda, yarı oval ve piktogram beyaz ve «P» kırmızı renkte yeniden boyanmıştır. Yanlarında posta servisinin adı vardı. «AUSTRALIA» kelimesi küçük harflerle yazılmıştır. Öte yandan «POST», büyük harfler ve stilize edilmiş «P» nedeniyle hemen göze çarptı. Aynı kelime işareti «POST», açık «P» ile 1991 yılında oluşturuldu. Esasen, tasarımcılar bunu basitçe aldılar ve dairesel amblemi tamamlamak için bir dikdörtgene taşıdılar.

2014 — 2019

Australia Post, StarTrack teslimat hizmetini aldıktan sonra yeniden tasarlandı. Geliştiriciler, ortak tabanı — dikdörtgeni kaldırarak korna sembolünü görsel olarak ayırdılar. Ancak simgeyi kırmızı bir kareye koydular, bu yüzden beyaz kaldı. Sadece yazıtın rengi değişti ve bu da hafif bir arka plan üzerinde çıktı.

2019 — günümüz

Melbourne merkezli Maud firması, 2019 yılında, 1975’te oluşturulan orijinal Australia Post logosunu restore etti. Tasarımcılar, harfleri büyük ve kırmızı hale getirerek tipografiyi yalnızca biraz yeniden tasarladılar. Yeniden markalaşmadan önce, yönetici ve genel müdürlerin katıldığı bir anket yapıldı. Uzmanlar, paydaşların görüşlerini öğrendi ve elde edilen verilere dayanarak bir iş stratejisi oluşturdu.

Projenin bir parçası olarak, tasarımcılar Pieter Huveneers’e ikinci bir can verdi. İkonik sembol, orijinal haliyle üniformalara, tabelalara, renklere, ürünlere, otomobillere geri döndü ve dijital dünyaya adım attı. Artık ülke çapında postanelerde yeni bir kelime işaretiyle bulunuyor. Klasik versiyonda, yazıt solda, ancak «AVUSTRALYA POST» ifadesinin altta olduğu yatay bir versiyonu da var.

Logoda, daha önce bir postacının gelişini belirtmek için kullanılan, üflemeli çalgı şeklinde bir simge bulunur. Haberciler posta getirdiklerinde veya şehirden ayrıldıklarında kornayı çaldılar. Orta Çağ’da popülerdi, ancak şimdi orijinal anlamını kaybetti. Bu özellik, Australia Post markası da dahil olmak üzere yalnızca birçok amblemin geleneksel bir öğesi olarak varlığını sürdürdü.

Logo yazı tipi ve renkleri

Logolarda 1996-2019 Zurich ailesinden sans serifleri sunuldu: İlk kelime için Zurich Condensed, ikinci kelime için modifiye edilmiş bir Zurich Extra Black kullanıldı. 2019 yılında tasarımcılar Avustralya’nın önemini vurgulamaya karar vererek ülkenin adını «Post» a eşit olarak artırdılar. Özel bir sans serif yazı tipi, bir daire içinde stilize edilmiş «P» harfini dengeler. Livius Dietzel ve Hannes von Döhren tarafından 2014 yılında oluşturulan Brix Sans Medium’a çok benziyor. Benzer bir yazı tipi Neology Grotesque Regular’dır. Aynı yıl Shinntype tarafından yayınlandı.

Hem yazıt hem de direk boynuzu kırmızı renktedir. Zengin gölge # DD1223, Australia Post’un görsel kimliğinin temelidir. Arka plan görevi gören ve çemberin içinde «P» şeklinde bir boşluk oluşturan beyazla tamamlanmaktadır.