Autocad Logo

Autocad Logo

AutoCAD, Autodesk tarafından oluşturulan en başarılı ve talep edilen bilgisayar destekli tasarım sistemlerinden biridir. Mimari projelerin, yapısal, inşaat ve mühendislik çizimlerinin, ulaşım altyapısının inşası için tasarlanmıştır ve ayrıca makine mühendisliği alanında da kullanılmaktadır.

Anlam ve tarih

Autocad Logo Tarih

Her şey, 1977’de programcı Mike Riddle’dan 15.000 $ ‘a satın aldığı bir mimari tasarım programı olan ev geliştirme ile başladı. İlk adı INTERACT idi, MicroCAD tarafından değiştirildi ve 1982’den beri AutoCAD 1 versiyonu olarak yeniden adlandırıldı. Üzerinde yalnızca 12 ilkel geliştirilebilir ve komut menüsü yalnızca 41 öğe içeriyordu. Bugün AutoCAD 2018 sürümü 14 milyon satır koda sahip, 18 dilde yayınlanıyor, yüzbinlerce lisans satıldı ve korsan kopya sayısı bir milyona ulaştı.

AutoCAD sürümünün ilk logosu Autodesk çalışanı Chuck Victory tarafından oluşturuldu. Logo aynı boyutta harflerden oluşan bir sözcüktü, AUTO bölümü maviydi, CAD harfleri siyah çerçeve içinde beyazdı. Arka plan, bir çıtayı andıran 7 mavi şeritti. Sağ üst köşede indekslenmiş bir TM işareti var.

Daha sonra, amblemin boyutu ve harflerin rengi birkaç kez değişti.

1990’lar

Autocad Logo 1990

İlk amblem, ince mavi ve geniş beyaz çizgili bir arka plana karşı tek bir yazı gibi görünüyordu. Ve kendisi mavi ve beyazdı. İlk kelime «Otomatik» mavi bir palette kalın harflerle yapılmıştır. İkincisi — «CAD» — ince bir taslak ile ana hatları çizilen beyaz karakterlerle yazılmıştır. İsim iki kısımlıdır ve ayrı parçalara ayrılmadan olduğu gibi kullanılır. Bu kontrast, her parça açıkça görülebildiği için yazıyı iyi okunabilir kılar. Aynı zamanda bu bağlantı, programın genel amacını da göstermektedir.

2000 — 2002

Autocad Logo 2000-2002

Geliştiriciler, programın tam adını bir harf A ile değiştirmeye karar verdiler. Sağda eğimli bir elips şeklinde beyaz bir yörünge etrafında kırmızı renkte yapıldı — çizim olarak stilize edilmiş sarı bir yıldız. Bu amblemin tanınabilir olduğu kanıtlandı ve ürüne daha fazla dikkat çekti.

2002 — 2007

Autocad Logo 2002-2007

Logonun tasarımı önemli ölçüde değişti: «a» harfi küçük harf, hacimsel, açık mavi ve gri çerçeveyle yapıldı. Meydanın arka planı da mavi, çerçeve açık gri. Tasarım stilize beyaz bir imleç ile tamamlandı.

2007 — 2009

Autocad Logo 2007-2009

Yine bir görüntü değişikliği: kare, yeşile doğru eğimli mavi-yeşil hale geldi, «A» harfi yeniden büyük, ince beyaz çizgilerle, çerçevenin iç çevresi beyaz bir şeritle kenarlı.

2009 — 2014

Autocad Logo 2009-2014

Kırmızıya dönüşü olan yeni bir logo: Sola eğimli «A» harfinin 3 boyutlu görüntüsü. Koyu arka plan, üç boyutlu görünmesini sağlar.

2014 — 2018

Autocad Logo 2014-2018

«A» harfi genişletilmiş ve hacimsel bir piramit olarak stilize edilmiştir. Tasarım programının işlevselliğini başarıyla yansıttı.

2018 — günümüz

Autocad Logo 2018-şimdi

Bugün hala geçerli olan son sürüm, 2018’de kabul edildi. Üç boyutlu «A» harfi, koyu kahverengiden kırmızıya ve pembeye uzanan bir renk aralığı ile orijinal tasarımda yapılmıştır. Programın resmi adı da benimsenmiştir: AutoCAD kelimesi (bu boyut durumunda), beyaz zemin üzerine parlak kırmızı harfler.

Logo yazı tipi ve renkleri

Autocad Amblem

Bu markanın logosunun geçirdiği değişiklikler yazılıma yapılan eklemeler ile ilgilidir. Dahası, yazarlar her zaman son versiyonda elde ettikleri görsel netlik ve sadelik için çabaladılar. Mevcut amblem, geniş çizgiler, iyi dağıtılmış gölgeler ve keskin kenarlara sahip bir 3B nesnedir. Bu nedenle, “A” harfi düz olmayan çizgilere rağmen mükemmel bir şekilde dengeli görünüyor. Bacaklar alt kısımda hafifçe bükülür, bu yüzden iç kısım hafifçe dışa doğru çevrilir. Enine çubuk sağda geniş ve solda dar, bu da sesin etkisini çok iyi vurguluyor.

Modern amblemde bir harf olmasına rağmen metin hakkında konuşmaya gerek yok — yok. Tasarımcılar sözlü ve grafik sembollerin ortak yaşamına güvendiler. Yazıt ise ikona veya etiket üzerinde ayrı olarak kullanılmaktadır. Genellikle Windows’tan TTF veya SHX uzantılı TrueType biçimidir. Gerisi AutoCAD özel yazı tipleridir. Ancak ilk logonun metni vardı. Serif bir yazı tipini temsil ediyordu — şık ve sans serif. Markalı palet, yer yer pembe ile serpiştirilmiş mavi ve beyazın kombinasyonundan kırmızı ve bordoya dönüşmüştür.