Avengers Logo

Avengers Logo
Avengers Logosu PNG

Avengers — Gaspar Saladino senaryosuna göre Marvel sinematik evreni tarafından yaratılmış aynı isimli bir dizi film. “Big A” olarak adlandırılan logo, 1972’de çizgi romanlarda çıkış yaptı.

Anlam ve Tarihçe

Avengers Logo Tarih
Avengers Logosunun Hikayesi

Farklı yıllardaki eylemin birbirinin devamı olan çeşitli versiyonları vardır. Her biri, Avengers’ın hala bir kitap olduğu daha önceki bir versiyona dayanan efsanevi bir amblem kullanıyor. Her durumda, sağdaki ok ile birlikte büyük “A” harfi her logoda iyi tanınır. Vurgulanan ve derinleşen bu tarzdı. Marvel stüdyosu defalarca değiştirmesine rağmen, tüm dönüşümlerden kurtuldu ve fantastik aksiyon filmlerinin damgasını vurdu.

2012

The Avengers Logo 2012

Bu dönemin filmine «Yenilmezler» denir. Film, sonraki tüm serilerde çoğaltılan logonun temel bir versiyonuna sahiptir. Karakteristik unsuru büyük harflerle yazılmış büyük bir “A” dır. Harf, uzun bir ön bacağa ve ileriye dönük bir ok şeklinde yatay bir çubuğa sahiptir. Bu teknik, ana karakterleri iyi karakterize eden, taviz vermeyen, doğrudan ve odaklanmış bir hareketi ifade eder.

Çubuğun üzerinde büyük ve küçük harflerle yazılmış “THE” bulunur. Dahası, «Avengers» kelimesinin ilk harfi açık bir daireye yerleştirilir — daha doğrusu yarım daire içinde, logoya dinamizm ekler.

Başka bir özellik, alt ucun keskin bir çıkıntıya sahip olduğu ayırt edici “G” işaretidir. Bir sonraki tasarım öğesi “E” harflerinin orta plakalarıdır. Her ikisi de hafifçe kesilir ve keskin bir uçla biter. Film şirketinin adı kırmızı zemin üzerine beyaz olarak yazılır ve en üste yerleştirilir. Tüm harfler sağa hafif bir eğimle yapılır.

2015

Avengers Age of Ultron Logo 2015

O yıl yayınlanan aksiyon filmi Avengers: Age of Ultron. Amblemi aynı kaldı ve küçük değişiklikler aldı. Örneğin, “THE” makalesi ve metalik renk ondan çıkarıldı — şimdi bordo kırmızısı, “Marvel” kelimesinin arka planı gibi. Büyük harf “A” da, sanki güneş çok uzuyormuş gibi bir yansıma eklendi. İyi inancı sembolize eder ve olumlu bir son için umut verir.

2018

Avengers Infinity War Logo 2018

 

2018 yılında fantastik aksiyon oyunu “Avengers: Infinity War” takdim edildi. Bu kez, geliştiriciler halkanın bir kısmını “A” harfi etrafında kurban etti ve alt segmenti çıkardı. Böyle bir hareket filmin başlığını daha okunabilir hale getirdi, ancak ifadenin yazı tipi eğik kaldı. Ancak «Marvel» kelimesi, üstte ve altta siyah çizgiler olan açık beyaz bir dikdörtgenin içine yerleştirilen «Stüdyolar» öneki şeklinde netleştirildi.

2019

Avengers Endgame Logo 2019

Zamanın logosu “Avengers: Endgame” adı altında filmin piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk geliyor. Tasarımcılar, halkanın alt kısmına “A” harfinin yazıldığı kısmı döndürdü. «Oyunsonu» sözcüğü italik yazılmıştır, ancak gradyan ve renk nedeniyle çok görünür değildir.

Amblem

Avengers Amblem

Ana logoya paralel olarak, iç sembolizm denir — ana karakterlerin bireysel işaretleri. Temel logo ile aynı anda ortaya çıktılar.

Demir Adam

Iron Man Logo

İki seçenek vardır. Bunlardan biri maske. Üç elementten oluşan karmaşık bir şekil ile karakterizedir: dikdörtgen gözler, beyaz bir yüz ve siyah bir kafa. İkinci sembol, bir halkada alınan çift bir üçgendir.

Gemi iskeleti

Hulk Logo

Marka işareti, sıkıca yeşil renkli bir yumruktur. Koyu arka planı olan bir dairenin içindedir.

Capitan America

Captain America Logo

Bu karakterin logosu, Amerikan bayrağının renkleri ve merkezdeki mavi yıldızla vurgulanan vatansever bir ruh hali ile ayırt edilir. Halkaların sayısı filmden filme değişiyordu, ancak bu logonun kahraman ruhunu etkilemedi.

Thor

Thor Logo

Klasik versiyon, etrafında daire şeklinde ağır bir çekiç. Merkezi eleman ışınlara ve üç yapraklı bir çiçeğe sahip olabilir. Sap, beyaz dar ve gri geniş — eğik çizgiler kombinasyonu şeklinde yapılır.

Kara dul

Black Widow Logo

Bu logo, bazen bir örümcek tasvir eden kırmızı bir kum saati şeklindedir. Ana bölüm siyah bir zemin üzerine yerleştirilir ve sarı bir kostik şeritle çevrilidir.

Hawkeye

Hawkeye Logo

Ambleminde, büyük harf «H» ‘deki enine çubuğun yerini alan bir yay vardır. Ana renk koyu mor, ek olanlar beyaz ve siyahtır.

Yazı tipi ve renk

Avengers Sembol

Film destanının adı, ilk harf vurgulanarak ayrı bir yazı tipinde yapılmıştır. «A» daire içine alınmıştır ve bağlantı çubuğunun yerini alan bir ok ile donatılmıştır. Sözcük büyük harflidir ve biraz sağa yazılmıştır. «G», alt sınırın ötesine uzanan ek bir çentiğe sahiptir.

Logonun renk şeması basit veya gradyan olabilir. Siyah, metalik parlaklığa sahip gri, lacivert, kırmızı, bordo, bej ve kahverengiden oluşur.