Avicii Logo

Avicii Logo

Avicii (gerçek adı Tim Burling), dünyanın en ünlü ve yetenekli DJ’lerinden ve müzik yapımcılarından biridir. Ve hayattan gönüllü olarak ayrıldıktan sonra bile, Avichi’nin on binlerce hayranı var ve onunla çalışan dünyaca ünlü yıldızlar, genç yetenekli adamın gitmesine çok üzülüyor.

Anlam ve tarih

Avicii Logo Tarih

Tim Burling, 8 Eylül 1989’da Stockholm’de birçok çocuğu olan fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sınırlı paraya rağmen, çocukluktan itibaren müzikle ilgilenmeye başladı ve tanıdıklarının müzisyenlerine ve DJ’lerine ücretsiz olarak yardım ettiler çünkü ona öğrettiler ve farklı enstrümanlar çalmasına izin verdiler. Ailesindeki herkes müziği severdi — babası Ray Charles’ın şarkılarını severdi, kız kardeşler glam rock dinlerdi, kardeşler hard rock’dı, çocuğa çok destek olan bir komşu ona klasik müziğin tüm güzelliğini gösterdi.

Tim bir genç olarak kendi şarkılarını yazmaya başladı. Bir keresinde muhabirlere, çocukken tüm erkekler gibi video oyunlarına düşkün olduğunu ve popüler video oyunu Lazy Jones’un film müziğinin bir remiksini yazmaya karar verdiğini söyledi. Oyun geliştiricileri single’ı çok beğendiler ve Tim’e şarkıyı kaydetmesi için profesyonel bir stüdyo sağladılar. Şarkıyı «Lazy Lace» adı altında hızla popüler hale geldi. Büyük bir üretim merkezi yetenekli bir adamla ilgilenmeye başladı ve onunla bir sözleşme imzaladı.

Tim 21 yaşında çoktan ünlü bir şarkıcı oldu. «Seek Bromance», «My Feelings for You», «Levels» ve «Blessed» single’ları, İsveç ve ardından Avrupa listelerinin ilk satırlarına gitti. Sonra adam Tim Berg ve Tom Hangs takma adlarıyla sahne aldı.

2011’de Stockholm’de lider DJ olduğunda Avicii sahne adını aldı. Tim, Budist felsefesinde bu kelimenin günahkarların ölümden sonra gittiği cehennem anlamına geldiğini söyledi. Sonra kendisi, imajının bir parçası haline gelen orijinal bir logo buldu.

Pek çok dünya yıldızı, seyirciyi heyecanlandıran şarkılar yazan genç ve yakışıklı bir adamla sahne almaktan mutlu oldu. 2011 yılında ilk Avrupa turu gerçekleşti. 2012 yılında, «Penguin» adlı şarkısı için Avici’nin melodisini çalan şarkıcı Leona Lewis ile büyük bir skandal yaşandı. İntihal davası mahkemeye gitti ve şarkıcı, Avicii’nin yazarlığını kabul etmek zorunda kaldı. Bu yüksek profilli skandal popülaritesini artırdı.

2012 yılında Avicii, Grammy Müzik Ödülleri’ne aday gösterilen «Sunshine» ı yazmak için David Guetta ile işbirliği yaptı.

Sonra Tim’in çocukluk hayali gerçek oldu — sahneye çıktı ve Madonna ile «Girl Gone Wild» adlı şarkının remixini söyledi. Şarkıcı düeti gerçekten çok sevdi ve Avici’yi onunla ayrı bir gösteri yapmaya davet etti. Ancak daha sonra bilinmeyen nedenlerden dolayı hazırlık durdu.

2013’te Forbes dergisi, onu dünyadaki en yüksek ücretli DJ’lerin ilk 10’una dahil etti — Avici’nin geliri yılda 20 milyon dolardan fazlaydı. 2016 yılında, adam tüm turları iptal etti ve emekli oldu.

20 Nisan 1918’de Maskat’ta (Umman) tatildeyken Avicii bir otel odasında damarlarını keserek intihar etti. Şöhretinin zirvesinde 28 yaşında gönüllü olarak ayrılma nedenlerini açıkladığı ve çok zengin bir adam olduğu bir intihar notu bıraktı. Birkaç yıldır neşeli, harika müzik yazan genç adamın baş edemediği en derin depresyonda olduğu ortaya çıktı.

Avicii, 2018’in sonunda DJ Magazine tarafından tüm zamanların DJ’leri arasında ölümünden sonra 15. sırada yer aldı.

2008 — 2013

Avicii Logo 2008-2013

İlk logo, simge de dahil olmak üzere sonraki tüm varyasyonların temelidir. Geliştirici ilginç bir şekilde DJ’in takma adını oynadığı için her vuruş ve eğimde tanınır. İlk iki karakter, birbirleriyle ilişkili olarak ters çevrilmiş aynalı figürler gibi özdeş görünüyor. «A» orta çubuk olmadan kullanılır ve «V» eğilir. Karakterlerin geri kalanı da seçilen stile karşılık gelir: «C» hafif çentikli bir daireye benziyor ve üç «I» da noktasız dikey çubuklar biçimindedir.

2011 – 2018

Avicii Logo 2011-2018

Amblem 2011 yılında oluşturuldu ve müzisyenin takma adıyla çalıyor. Çapraz kenarları olan birbirine bakan iki siyah üçgenden (hipotenüsler) oluşur. Adam bir zamanlar sosyal ağa kaydolan Avicii takma adı altında ve ona başarı geldiğinde onu bir sahne adı almaya karar verdi.

İki üçgen, isminin stilize edilmiş ilk iki harfidir: Biri «A», ikincisi ters çevrilmiş «V» anlamına gelir.

2013 — 2018

Avicii Logo 2013-2018

Bu versiyonda tasarımcılar harflerin bacaklarını düzeltti ve yuvarlak kenarlar yerine düz kesimler kullandılar. Sonuç olarak, «AVICII» kelimesi daha acımasız görünüyor, çünkü karakterlerin her bir tarafı tam olarak kırpılmış bir düzlem. Dahası, sağ dilim «V», karakterlerin geri kalanı gibi yatay değil dikey olarak yapılır. Geliştiriciler ayrıca harfleri biraz kalınlaştırarak cesur hale getirdiler.

Logo yazı tipi ve renkleri

Avicii Amblem

Avicii, ITC’nin Avant Garde Gothic’i görsel bir referans olarak kullanıyor, ancak bazıları Vermin Vibes 2 Soft ve Vermin Vibes 2 White ile pek çok benzerlik görüyor.

İlk logo keskin köşelere sahip görsel olarak agresifti. Ancak 2013 yılında «Wake Me Up» ve «True» albümlerinde yazar daha yumuşak ve çekici bir versiyon koydu ve sadece beyaz ve siyah renkleri değil, griyi de kullanmaya başladı. Daha sonra ambleminin üç versiyonunu kullandı:

  • gri zemin üzerine beyaz harfler;
  • beyaz zemin üzerine gri harfler;
  • siyah zemin üzerine beyaz harfler.

Avici’nin logosu tanınabilir ve bir müzisyen ve DJ olarak imajının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu yetenekli kişinin yarattığı müzik gibi sonsuza dek dünya kültüründe kalacak.