BandCamp Logo

BandCamp Logo

BandCamp, müzik yaratıcılarının satıcı gibi davrandıkları ve hayranlarının ve sadece yeni parçaları sevenlerin alıcı olduğu bir tür mağaza. Dahası, çevrimiçi platform, sanatçıların ve plak şirketlerinin şarkıların yalnızca dijital sürümlerini değil, aynı zamanda kasetler veya vinil kayıtlar gibi fiziksel ortamlarını da dağıtmalarına olanak tanır. Sonuç olarak, içerik oluşturucular çalışmalarını paylaşabilir ve büyük telif ücretleriyle para kazanabilir. Müzik severler de şikayet etmiyor: Yalnızca en az bir ay içinde platformda neredeyse 16 milyon dolar bıraktılar.

Anlam ve tarih

BandCamp Logo Tarih

New York Times, BandCamp’ı bir «yeraltı kültürü pazarı» olarak adlandırdı ve bunda bazı gerçekler var, çünkü birçok müzisyen Apple Music, SoundCloud ve Spotify’ı atlayarak parçalarını yalnızca burada yüklüyor. Projenin bu kadar popüler olması cömertliğinden kaynaklanıyor: burada yazarlar başka yerlerden çok daha fazlasını alıyor. Ayrıca, Pro planında gelişmiş özellikler satın almak istemedikleri sürece aylık bakım ücreti ödemeleri gerekmez. Hayranların da single ve albümler için ödeme yapması gerekmiyor: Bedava müziği seçebilir, dinleyebilir ve uygun gördükleri kadar para verebilirler.

BandCamp, 3 binden fazla plak şirketi, milyonlarca sanatçı ve müzikseverden oluşan dev bir kullanıcı tabanına sahiptir. Ve hepsi 2008’de ortaya çıkan İnternet şirketinin logosunu çok iyi biliyorlar. Bu sembolde çevrimiçi platformun ne yaptığına dair bir ipucu bile yok. Siyah küçük harflerle yazılmış hizmetin adı ve koyu turkuaz renginin soyut geometrik figürü hiçbir şey ifade etmiyor — müzikal temadan çok uzak. Dışarıdan birinin BandCamp’ın ne yaptığını tahmin etmesi için siteye gitmesi gerekecek.

Platform, yetenekli insanları ve hayranlarını birbirine bağlayan bir topluluk atmosferi yaratır. En sevdiğiniz sanatçıların yaratıcı başarılarını takip etmenize, benzer düşünen insanlarla iletişim kurmanıza, yeni tarzları tanımanıza, kişisel koleksiyonunuzu arkadaşlarınızla paylaşmanıza ve dilek listeleri oluşturmanıza yardımcı olur. Ek olarak, hizmet, önceden satın alınmış parçaları yeniden indirmenize olanak tanır. Yani dörtgen ve yazı içeren logo, BandCamp’ın kullanıcılarına sunduğu fırsatların onda birini bile aktarmıyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Bir akış platformunun işlevlerini birleştiren dijital vitrin, çok basit bir paralelkenar amblemi ile rakiplerinden sıyrılıyor. İki boyutlu bir figür, müzik endüstrisindeki yeni bir şeyin kalite işareti veya sembolü olarak düşünülmelidir çünkü hiçbir şey ifade etmez. Ne belirli türler ne de ses taşıyıcıları onunla ilişkilendirilmez.

BandCamp logosu ile ilgili en ilginç şey yazı tipidir. İlk bakışta çok basit görünüyor çünkü Álvaro Thomáz tarafından Mytupi Regular, Roger White tarafından Yoxall Regular, GNU FreeFont tarafından FreeSans Medium ve Digital Graphic Labs tarafından Protestant DGL Regular ile birçok ortak noktası var. Tüm bu yazı tipleri geometri ile karakterize edilir: oval şekiller, dik açılar, düz ve eğimli çizgiler. Ancak müzik platformu için kelime işaretini yaratan tipograflar, yazıyı kişiselleştirdiler. «A» harflerini alt taraftaki bitişik «n» ve «m» harfleriyle birleştirdiler, bu nedenle yazıtın standart dışı olduğu ortaya çıktı.

Tasarımcılar bir palet seçerek kendilerini tek bir renkle sınırlamadılar. Paralelkenar turkuaz rengindedir (# 639AAA) ve kelime neredeyse siyahtır — daha ziyade çok koyu bir turuncu tonu olarak adlandırılabilir (# 1A1715).