Bank of America Logo

Bank of America Logo

Bank of America, bireylere, girişimcilere ve çok uluslu şirketlere eksiksiz bir yatırım ve bankacılık hizmetleri yelpazesi sunan, Kuzey Carolina merkezli bir finans şirketidir. 1998 yılında NationsBank, BankAmerica ile birleştiğinde kuruldu.

Anlam ve tarih

Bank of America Logo Tarih

Bankanın ilk logoları kurumsal sembolüne sahipti: «B» ve «A» harflerinin tuğrası. Ancak bu Bank of America ile ilgili değil, aynı adı taşıyan selefi ile ilgili. İşletmeci şirketin tamamen farklı bir grafik işareti vardır: farklı uzunluklarda altı şeritten oluşan stilize bir ABD bayrağı içerir.

1969 — 1980

Bank of America Logo 1969-1980

1969, Walter Landor tarafından tasarlanan bir amblemin tanıtımına tanık oldu. Grafik tasarımcı bunu yapmakta ısrar etti ve yönetim kurulunu ikna etmeyi başardı. Baş Hukuk Müşaviri, üzerinde «B» ve «A» harfleri olduğu sürece logonun neye benzediğinin önemli olmadığını söyleyene kadar birçok seçenek sundu. Bu, fikre göre isim damgasını taklit etmesi gereken monogramın nasıl ortaya çıktığıdır. Solda «BANK of AMERICA» yazısı vardı.

1980 — 1998

Bank of America Logo 1980-1998

Zamanla monogramın altına isim yazılmaya başlandı. «B» ve «A» büyük, geri kalan harfler küçük. Helvetica Black yazı tipi onlara modern bir görünüm kazandırdı.

1998 — 2018

Bank of America Logo 1998-2018

NationsBank ve BankAmerica’nın birleşmesinden sonra, mevcut Bank of America resmen 525 milyar USD değerinde varlığa sahip oldu. Bu paranın bir kısmı yeni bir logo tasarlamaya gitti: ABD bayrağını anımsatan kırmızı ve mavi soyut bir şekil. Dikkatli bir gözlemci, altı renkli şeritte «B» ve «A» harflerini fark edecektir. Finans kuruluşunun adı sola taşınmış ve maviye boyanmıştır.

2018 — günümüz

Bank of America Logo 2018-şimdi

Danışmanlık şirketi Lippincott 2018’de ince çizgiler yaptı, renkleri değiştirdi, harflerin durumunu değiştirdi ve harf aralığını artırdı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Bank of America Amblem

Tasarımcılar Bank of America’nın benlik duygusunu her kredi kartında ve her şubede görünen bir grafik tabelaya dönüştürdüler. Stilize edilmiş bayrakta, harfler şifrelenmiştir: «B» — iki mavi şerit ve «A» — dört kırmızı şerit.

En son logo, yeni bir sans-serif yazı tipi kullanıyor: artık isim büyük harflerle gösteriliyor. Palet aynı kalsa da renkler 2018 öncesine göre daha koyu: beyaz zemin üzerinde mavi-kırmızı öğeler.