Bank of Baroda Logo

Bank of Baroda Logo

Bank of Baroda, 1908 yılında maharajas ve devlet reformcusu Sayajirao Gaekwad III tarafından Hindistan’ın en zengin bireylerinden oluşan bir grup tarafından kurulan bir bankacılık kurumudur. Şu anda ülkedeki en büyük üç finansal borç verenlerden biridir.

Anlam ve tarih

Bank of Baroda Logo Tarih

BoB’nin kariyeri (kısaltılmış olarak adlandırıldığı şekliyle) Baroda bölgesinin seçkin temsilcilerinin kişisel katkılarıyla başladı ve şirket bireysel bir yapı olarak başladı. Bankacılık teşkilatı, kendi şubelerini açtığı Kenya ve Uganda’yı da içine alacak şekilde, yavaş yavaş faaliyet alanını genişletmeye başladı. Daha sonra İngiltere’de bir Londra şubesi kurarak etkisini Avrupa’ya doğru genişletti. 1969’da banka kamulaştırıldı ve finans sektöründeki popülerliğini ve hak ettiği başarısını kaybetmeden devletin yetki alanına girdi.

Yıllar sonra, Eylül 2018’de, kurumun iki finans şirketi daha — Vijaya Bank ve Dena Bank ile birleşmesi planlandı. Bu prosedür resmi olarak Nisan 2019’da tamamlandı. Birleşmeyi başlatan kişi, ortak fona önemli bir parasal katkı sağlayan BoB olduğu için, yeni yapı adını aldı. SBI ve ICICI bankasından sonra Hindistan’da üçüncü en büyük borç veren bu şekilde ortaya çıktı.

Bunca zaman, Baroda Bankası’nın görsel kimliğinin işareti, 1908’de ortaya çıktığı andakiyle aynı kaldı. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da tanınan şirket, müşterilerini ve güvenilir bir kredi veren olarak itibarını kaybetmeyecek şekilde hiçbir zaman değişmemiştir. Logo, 2019’da ortaya çıkan yeni oluşturulmuş bir mali yapı tarafından miras alındı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Bank of Baroda Amblem

Bankanın sembolizmi, başarılı bir metin ve grafik kombinasyonudur. Solda büyük «B» şeklinde elle çizilmiş bir karakter var. «Bank of Baroda» isminden oluşan silueti tekrarlayan sağ taraftaki taslakla vurgulanan harf çifttir. Aynı anda her iki B’yi de içerir. Semboller, aynı konfigürasyona sahip beyaz bir boşlukla ayrılır. Sol alt köşede, ışınların yukarı çıktığı yarım bir güneş diski var. Farklı uzunluklarda beş ince şerit olarak tasvir edilirler.

Logonun ikinci kısmı iki dilde yapılmış bir yazıttır. En üstte Hintçe kullanılır — Hindistan’daki devlet dili. Metin, Devanagari adında özel bir bağlantı hattıyla özel bir kaligrafi yazısıyla yazılmıştır. Aşağıda aynı ifade var, ancak İngilizce versiyonda. Bunun nedeni, Hindistan’daki birçok insanın, eskiden Büyük Britanya’nın en büyük kolonisi olduğu için İngilizce iletişim kurmasıdır.

Logo iki dilde yazılmış yazılar içerse de aynı yazı tipini kullanırlar. Bu teknik, amblemi biçimsel olarak bütünleyici kılar. İfadelerin sağa doğru hafif bir eğimi var. Kelimelerdeki ilk harfler büyük, geri kalanlar küçüktür. Temel yazı tipi olarak orta kalınlıkta Sans Serif kullanılır.

Tüm unsurlar, beyaz ve turuncunun birleşiminden oluşan tek bir palette boyanmıştır. Dahası, ikinci rengin kumlu çölün rengine yakın bir pastel tonu vardır.