Bank of India Logo

 

Bank of India Logo

Hindistan Bankası, en büyük ticari banka ve popüler Dünya Çapında Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon (SWIFT) sisteminin kurucularından biridir. 1906 yılında ortaya çıkmış 56’sı yurt dışında olmak üzere 5300’den fazla şube açmıştır. Finans kurumu ayrıca 5 yan kuruluş ve 1 ortak girişim kurdu. Ayrıca 5 ofisi bulunmaktadır. Şimdi genel merkezi Mumbai’de (Hindistan) Bandra Kurla Kompleksi’nde bulunuyor.

Anlam ve tarih

Bank of India Logo Tarih

BOI (bu onun ikinci adıdır, kısaltmasıdır), Avrupalıların ve Amerikalıların sahip olduğu finans kurumlarının aksine ortaya çıktı. Eskiden sömürgeleştirilen ülkede, bankacılık sektöründe yerli halkın çıkarlarını temsil edecek kimse yoktu. Sonra, Eylül 1906’da, bir grup etkili yerel iş adamı birleşti ve kendi bankasını kurdu. Bu türden ilk özel yapılardan biriydi. Dönüm noktası olayı Mumbai (Maharashtra) şehrinde gerçekleşti.

Efsanevi bir figür, bir hesap tüccarı, ilk baronet, bir tekstil fabrikasının sahibi ve Bağdadi Yahudilerinin Bombay topluluğunun bir üyesi olan Sassoon J. David, Bank of India’nın başına geçti. Kuruma başlangıcından 1926’ya kadar — hayatının son yıllarına kadar başkanlık etti.

Geçen yüzyılın 50’li yıllarında banka, yurtdışında şube açılışını hızlandırdı. İlk noktalar Japonya, Singapur, Uganda, Kenya, Yemen’de kuruldu. Kısa bir aradan sonra tekrar dış pazarları incelemeye başladı. 1969’da diğer on üç banka ile birlikte kamulaştırıldı ve devlete bağlı hale getirildi.

Tüm bu zaman boyunca, finans kurumu kariyerinin başında onaylanan bir logo kullandı. Her zaman finansal işlemlere eşlik etti, şirketi uluslararası düzeyde temsil etti ve iyi şanslar getirdi, çünkü bu aslında kutsal bir anlamdı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Bank of India Amblem

Logo, solda banka sembolü ve sağda grafik sembolü ile yatay olarak uzatılmış bir dikdörtgene benzer. Metin bir başlıktan oluşmaktadır. Optimum döküm ile açık ve okunaklı harflerle yazılmıştır. Standart gramer kurallarına uyulur: Bir sözcüğün ilk harfi büyük, geri kalanı küçüktür. Bir istisna, sadece küçük harflerin kullanıldığı edattır.

Sağ tarafta, düzensiz olarak uzatılmış keskin ışınlara sahip beş köşeli bir yıldız var: dördü eşit derecede kısa, biri mümkün olduğu kadar uzun. Dahası, gölgeler onlara 3 boyutlu bir hacim verir, bu da kaburgaların bir tarafının açık, diğer tarafının karanlık görünmesini sağlar.

Ortada beyaz bir arka planın ortasında klasik bir tanrı var — elinde bir trident ile Hindu panteonunun bir temsilcisi. Yanında heybetli bir aslan yatıyordu. Her ikisinin de kendine güvenen duruşu, finansal yapıyı herhangi bir aksaklık ve sıkıntıdan koruyan bekçiler olduklarını gösterir. Daire, ters çevrilmiş bir beşgende ve sonra — başka birinde, ancak zaten daha büyük bir boyutta ve doğru konumda yazılmıştır.

Logo, Sans Serif ailesinden şık, grotesk bir yazı tipiyle yazılmıştır. Kendine özgü farklılıkları vardır: örneğin, «a» ve «n» harfleri, sağ bacakların aynı eğimlerine sahiptir — hafif eğimli, mümkün olduğunca düz, geçişler olmadan. Küçük «i» harfi, karakterin geri kalanının ötesine geçmeyen bir nokta yerine minyatür bir dikdörtgene sahiptir.

Kurumsal palet, her biri amblemde bulunan üç renk çeşidi içerir. Spesifik olarak, Cinnabar Crimson (# F33F26), Princeton Orange Mandarin (# FA7F22) ve Ocean Boat Blue (# 017DC7). Ek olarak, beyaz var: yazıtlar için ve yıldızdaki merkezi figürler için bir arka plan için kullanılır.