Barcelona Logo

Barcelona Logo
Barcelona Logosu PNG

Barcelona profesyonel bir İspanyol futbol kulübüdür. İlk üç UEFA’ya dahildir. Barcelona’da bulunan. Joan Gamper liderliğindeki Katalonya, İspanya, İngiltere ve İsviçre’den bir grup sporcunun girişiminde yaratıldı. 1899’dan beri geçerlidir.

Anlam ve Tarihçe

Barcelona logo Tarih
Barcelona Logosunun Hikayesi

Yıllar boyunca, ekip aynı logonun birkaç versiyonuna sahip oldu. En kardinal ve aynı zamanda efsanevi 1910 yılına tarihlenmektedir. Sonraki yıllardaki seçenekler, kulübün değişmeyen dünya görüşünü yansıtarak neredeyse tamamen tekrarlıyor.

2018 yılında kulüp sembolünü güncelleme girişiminde bulunuldu. Logonun yeni versiyonu öncekilere göre daha özlü görünüyordu, çünkü çıkıntılı elemanlar ve üzerinde bir kısaltma yok. Buna ek olarak, Summa ajansının tasarımcıları (logoyu güncellemekle görevli olan), topun sınır çizgilerinin rengini güçlendirdi ve bu da onu altın gibi gösterdi. Ve genel renk şeması parlak bir spektruma geçti. Bu amblem, değişiklikleri onaylaması gereken kulüp üyelerine sunuldu. 20 Ekim’de tüm üyelerin genel kurulunda, oylamadan sonra — logo reddedildi.

1899 — 1910

Barcelona logo 1899-1910

İlk sembolizm, iki dal — defne ve avuç içi arasında bulunan altın bir eşkenar dörtgen etrafında merkezlenmiştir. Merkezi eleman dört bölüme ayrılmıştır, bunlardan ikisi Katalan bayrağı (sarı alandaki kırmızı çizgiler) ve diğer ikisi — beyaz bir arka plan üzerinde geniş kırmızı bir haç. Taşlar ile bir taç, geometrik figürün üzerine yerleştirilir — monarşist gücün kişileştirilmesi ve kulübün asil köklerinin bir ipucu. Yukarıda uzanmış kanatlı siyah bir yarasa var.

1910 — 1920

Barcelona logo 1910-1920

1910’da, hala ilgili olan Barcelona ekibinin son logosu ortaya çıktı. Sonraki değişiklikler (ve birkaç tane vardı) özünü etkilemedi: küçük düzeltmeler sadece küçük ayrıntıları kapsıyordu. Özellikle, değişiklikler harflerin stilini, konturunu ve düzenini etkiledi. Ancak hanedan unsurları tam olarak korunmuştu: St. George haçını, Katalonya bayrağını, kulübün kısa adını, formun renklerini ve futbol topunu tasvir eden dört bölgeli büyük bir kıvırcık kalkan.

1920 — 1936

Barcelona logo 1920-1936

10 yıl sonra, tasarımcılar önemli ayrıntıların paletini güçlendirdi, harflerin arka planını ve topu sarıya doyurdu. Ayrıca, kalkanın sınır çizgisindeki süs üzerinde çalıştılar ve ayrıntılı unsurları altı sıkı özellikle değiştirdiler — her iki tarafta üç tane.

1936 — 1941

Barcelona logo 1936-1941

Bu versiyonda kısaltma, kalkanı geçen koyu mavi bir şeride yerleştirilir.

1941 — 1949

Barcelona logo 1941-1949

Bu dönemin logosu, alt kısımdaki kalınlaşma ve renk yoğunluğu hariç olmak üzere modern versiyonu yansıtır.

1949 — 1960

Barcelona logo 1949-1960

Yeniden tasarlandıktan sonra amblem, kahverengi bir top, isim için beyaz bir arka plan ve bir kısaltma aldı ve İspanyolca «e» edatıyla desteklendi.

1960 — 1974

Barcelona logo 1960-1974

60’ların logosu çömelmişti. Kahverengi olanların yerini kırmızı tonlar aldı. Başka bir değişiklik sarıya dönüşü etkiledi.

1974 — 1975

Barcelona logo 1974-1975

Bu versiyonda, “F.C.B.” beyaz destek tekrar ortaya çıktı. Ek olarak, yan kaplama elemanları yeniden yapılmıştır.

1975 — 2002

Barcelona logo 1975-2002

Bir yıl sonra, amblem parlaklık ve farklılık kazandı. Bunu yapmak için mevcut palet güçlendirildi, kalın harfler ve topun rengi değişti.

2002 — günümüz

Barcelona logo 2002-....

Milenyumun gelişiyle, kulüp logoyu modernize etmeye karar verdi. Üzerinde çalışma, takımın kısaltılmış adından noktaları kaldıran tasarımcı Claret Serrahima’ya emanet edildi, kalkanın ikinci yarısını azalttı ve üç yerine bir diş bıraktı. Ayrıca dış takıdan fazla mücevherleri çıkardı.

Amblem

Barcelona Amblem

Takım logosu her zaman birkaç hanedan işaretinden oluşuyordu ve dört parçaya ayrıldı. Her biri belirli bir fikri yansıtır: kalkınma, işgal, köklere saygı ve yerli topraklarla yakın bağlantı arzusu.

Sol üst köşe, Katalonya’nın koruyucu azizinin amblemi olan St.George haçı tarafından işgal edildi. Orada, sağda, sarı bir arka plan üzerinde dört kırmızı çizgi var — Senyera’nın Katalan bayrağı. Altlarında «FCB» yazısıyla geniş bir şerit uzanır. Bu tam adı Football Club Barcelona kısaltmasıdır. Altın bir alt tabaka üzerindeki siyah harfler, mavi bir alanda üç kırmızı çizgiyle sarı bir topu tasvir eden alt kısmı ayırır — futbolcuların üniformasının rengi.

Tüm öğeler, karanlık bir kenar ile kıvırcık bir ortaçağ kalkanı ile birleştirilir. Font — Sans Serif veya daha ziyade çeşitlerinden biri, Tobias Frere-Jones tarafından geliştirilmiştir. Buna Interstate Bold denir.