Baskin Robbins Logo

Baskin Robbins Logo
Baskin Robbins Logosu PNG

Baskin Robbins, dondurma ve kek konusunda uzmanlaşmış bir kafeterya mağazası zinciridir. Bert Baskin ve Irv Robbins tarafından kuruldu. Şu anda merkezi, Massachusetts, Canton’da bulunan Dunkin ‘Brands’a ait bir bayiliktir.

Anlam ve Tarihçe

Baskin Robbins Logo Tarih
Baskin Robbins Logosunun Hikayesi

Markanın yaratılması, Burt Baskin’in Glendale, Kaliforniya’da kendi dondurma dükkanını açtığı 1945 yılına dayanıyor. Bir yıl sonra, kayınbiraderi Irv Robbins kendi kafesini açtı, ancak farklı bir yerde — Pasadena’da. 1948’de iş ortakları oldular ve güçlerini birleştirdiler. Ancak, yakın işbirliğine rağmen, her biri ortak bir ekip kurmaları ve iki kişilik bir isim almaları tavsiye edilene kadar her biri kendi markası altında birkaç yıl çalıştı.

Bu önemli olay 1953’te gerçekleşti. Daha sonra girişimciler tek bir marka kurdular ve iki ismin birleşmesinden oluşan mevcut adı seçtiler — Baskin ve Robbins. Bu öneri onlara yerel reklam ajansı Carson-Roberts tarafından verildi. Onlar için “31 Lezzet” sloganını geliştirdi ve ilk logoyu tanıttı.

1947 — 1991

Baskin Robbins Logo- 1947-1991

İlk versiyon hemen ayın her günü eşsiz bir dondurma sözü veren sloganı üzerine inşa edildi. “31 Lezzet” benzersiz bir slogan ve cazip bir teklif olduğundan, markanın yaratıcıları doğal olarak şirket logosuna stilize numaralar koyarak markanın temeli olmaya karar verdiler. Sonuç olarak, ilk logo koyu gölgeli «31» rakamına benziyordu. Pembe bir daire içerisindeydi ve en altta «Baskin-Robbins dondurması» yazıtıyla destekleniyordu.

«31» i çevreleyen küçük pembe-kahverengi bezelye şeklinde başka bir versiyon daha vardı. Daha sonra, müşterilerin son seçimden önce herhangi bir dondurmayı ücretsiz olarak denemelerine izin veren ikonik pembe kaşıklar tanıtıldı.

1991 — 2006

Baskin Robbins Logo 1991-2006

Milenyumun yaklaşımı ile şirketin yönetimi eski logoyu modernize etmek için dönüştürmeyi düşündü. Tasarımcılar “31” sayısını temel aldı. Merkeze yerleştirdiler — «Baskin» (solda) ve «Robbins» (sağda). Katı daire çıkarıldı ve yerine yarım bir halka konuldu. Şekiller, üçlünün tabanını esneterek hafif eğimli olarak tasvir edilmiştir.

2006 — günümüz

Baskin Robbins Logo 2006-şimdi

Yeni logo şirketin yeniden markalaşmasının bir parçası haline geldi. Ve bu zamana kadar orijinal dondurmanın binden fazla çeşidi olmasına rağmen, yönetim «31» sayısını bırakmaya karar verdi. Kült bir marka kimliği ve büyük başarının başlangıcına işaret eden efsanevi bir marka olarak korudu.

Sayılar hala ortada, ancak ayrı ayrı: üçlü ve ünite, kurucuların adlarının ilk harflerinde benzersiz bir şekilde şifreleniyor. Şimdi “3” “B” nin sağ tarafı ve “1” “R” nin uzun sol bacağıdır. Bunu daha görünür hale getirmek için, geliştiriciler onları renkle vurguladı. Bunların altına, küçük harflerle «zıplayarak» yapılan şirketin kurucularının tam isimleri yerleştirildi.

Amblem

Baskin Robbins Amblem

Logonun son versiyonu en çok kazanan olanıydı, bu nedenle, temel olarak, çeşitli seçeneklerle sunan eksiksiz bir şirket sembolleri paketi geliştirdik. Yani, pullar, işaretler, etiketler, ticari markalar için versiyonlar var. Bunlar, büyük harf «BR», «31» sayısı ve ağın genişletilmiş adının birleşimine dayanır.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Baskin Robbins

Güncellenmiş 2006 Baskin Robbins logosu Variex Regular’a benzeyen ticari bir kulaklık kullanıyor. Eğlenceli, küçük zikzak harfleri tatlılar ve lezzetli dondurma ile eğlenceli bir ruh halini destekler.

En başından beri (1953’ten beri), amblemin baskın gölgesi pembe lolipoptu. Markanın görsel kimliğiyle birleşti ve ayrılmaz bir parçası oldu. 1991’de amblemin yeniden tasarlanmasından sonra, aynı pastel spektrumda eskimiş mavi eklenmiştir.