BBVA Logo

BBVA Logo

Küresel bankacılık grubu BBVA, 1857’de İspanya’da kuruldu ve daha sonra diğer ülkelere yayıldı. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Amerika ve Meksika’daki çok sayıda ofis dahil olmak üzere dünya çapında binlerce yan kuruluşa sahiptir. Organizasyonun iş modeli, müşterilerin finansal eğitimine ve yeni teknolojilerin tanıtımına dayanmaktadır. Kültürü, bilimsel araştırmaları destekliyor ve kendisini dijital ekonomi konusunda uluslararası bir danışman olarak konumlandırıyor.

Anlam ve tarih

BBVA Logo Tarih

Kısa bir süre önce şirket markasını yeniledi, logoyu modernize etti ve şubelerini «BBVA» adı altında birleştirdi. Yeni kimlik, grubun tüm parçalarının birliğini yansıtacaktı. Bankanın sürekli gelişen ancak 19 yıldır imajını değiştirmeyen dönüşümünü de göstermek zorunda kaldı. Geçmişte, yeniden tasarım çok daha sık meydana geldi ve bir finans kurumunun yapısındaki bir değişiklikle veya bireysel bir tarz arayışıyla ilişkilendirildi.

1857 — 1981

1857’de, memleketinin adını taşıyan Banco de Bilbao kuruldu. Modern BBVA’nın iki öncülünden biridir. Amblemi, yüzük içindeki «BB» monogramından oluşuyordu ve «BANCO DE BILBAO» kelimesi ile tamamlandı. «O» dışındaki tüm harflerin kısa, keskin tırnakları vardı. İnce yazı tipi Roma geleneğiyle uyumluydu ve siyah beyaz renk düzeni 19. yüzyıl tipografisiyle uyumluydu.

1981 — 1988

1980’lerde. Banco de Bilbao, yazının arka planı olarak mavi dikdörtgen logoyu onayladı. Monogram sola doğru hareket etti ve karanlık çemberin içinde kaldı. Finans kuruluşunun adı beyazdı ve «BB» harfleri maviye döndü.

1988

1988’de Banco de Bilbao, başka bir İspanyol bankası olan Banco de Vizcaya ile birleşmeye karar verdi. Birleşme anlaşması imzalandığında, yeni kurulan Banco Bilbao Vizcaya, adı ve büyük noktanın ardından «BBV» kısaltması olan dikdörtgen bir logo kullandı. Tüm harfler kalın Futura Condensed sans serif olarak yazılmıştır. Renk şeması, koyu mavi zemin üzerine beyaz yazı ile Banco de Bilbao logosunun paletine benziyordu.

1989 — 2000

Birleşme prosedürü 1989 yılında tamamlandı. Aynı zamanda BBV markasının resmi tescili ve kimliğinde bir değişiklik gerçekleşti. Artime, Nebot ve Capell uzmanları tarafından tasarlanmıştır. Dikdörtgeni bir kareyle değiştirdiler ve üstüne yerleştirdiler ve içine «BBV» kısaltmasını ve dört adet beş köşeli beyaz yıldız yayı yerleştirdiler. Dikdörtgenin altında mavi bir «BANCO BILBAO VIZCAYA» yazısı vardı. Yazı tipi orantısızdı: harfler değişen kalınlıktaki çizgilerden oluşuyordu.

2000 — 2019

BBV’nin kamu bankası Argentaria ile birleşmesinden sonra Banco Bilbao Vizcaya Argentaria adlı bir finans kurumu kuruldu. Logosu öncekinden çok daha basitti: sadece mavi «BBVA» harflerini içeriyordu. Kısaltmayı kareye yazmak için kullanılan yazı tipini kullandılar.

2019 — günümüz

Markanın, özellikle 2019’daki liderlik değişikliğinden sonra yeniden başlatılması gerekiyordu. Carlos Torres’in yeni başkanı, prestijli danışmanlık firması Landor’u işe aldı ve uzmanlar, kendi BBVA ekibi (farklı ülkelerden 50 tasarımcı) ile birlikte modern bir tasarım geliştirmeye başladı. kurumsal imaj. DDB ve BBVA Creative ajanslarının temsilcileri sürece katıldı. Yaratıcı aramalar, 5.000 kişilik bir anket ve kurumsal bir kimliğin oluşturulması dört ay sürdü.

Bankacılık grubunun yeniden konumlandırılması yapısal düzeyde gerçekleşti: Türkiye dışındaki tüm şubeler BBVA ortak adını ve bir logo aldı. Tasarım güncellemesi temel değildi: geleneksel banka imzası yazı tipini değiştirdi ve sonunda bir «A» vardı. Önümüzdeki yıl, marka işareti 3.000 elektronik uygulamaya ve 8.000 ofise entegre edildi.

Tasarımcılar kasıtlı olarak grafik kullanmadılar, çünkü tamamen farklı bir görevleri vardı: şirketin adını ek dekoratif unsurlar olmadan tasvir etmek. Bir köşegen oluşturmak için «V» ve «A» harflerini kullanarak harflerin şekli üzerinde oynamaya karar verdiler.

Zıt yönlere yönlendirilmiş tam olarak aynı iki işaret, dengeyi sembolize eder. «A» ipin biraz üzerinde yükselir, bu nedenle yukarı doğru uçuyor gibi görünür. Büyüme ve ileriye doğru hareket ile ilişkiler buradan izlenebilir. Ayrıca her iki harf de dijital dünyaya gönderme yapan oklara benziyor. Bu ikonografi, bankayı İnternete ve teknolojiye yaklaştırıyor. Bir ok yukarı, diğeri aşağı bakıyor ve bu da tesadüf değil. İniş ve çıkışlar borsadaki dalgalanmaları anımsatıyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

2019’daki en büyük değişiklik yazı tipi güncellemesiydi. Tasarımcılar, gereksiz unsurlar olmadan tipografi lehine asimetrik şekiller, yuvarlatılmış kenarlar ve bireysel stiller oluşturdular. Benton Sans BBVA marka yazı tipini temel aldılar, ancak son iki harfi tamamen yeniden tasarladılar. Sonuç olarak, «V» ve «A» aynı görünür ve 180 derecelik bir açıya sahiptir.

Logonun rengi de çok fazla olmasa da değişti. Koyu mavi kaldı, sadece Yale Mavisine (# 14549C) geçti.