Beatles Logo

Beatles Logo
Beatles Logosu PNG

Beatles, tüm zamanların efsanevi müzik grubudur. Kayanın kökeninde durur ve 1960 yılında Liverpool’da kurulmuştur, bu nedenle genellikle “Liverpool Four” olarak adlandırılır. Dahası, grup her zaman bir dörtlü olmuştur. John Lennon, Ringo Starr, Paul McCartney, George Harrison ve diğer bazı dünya yıldızları tarafından canlandırıldı. Büyük Britanya’nın Amerikan listelerinde ilk sırayı alan ilk temsilcileri onlardı.

Anlam ve Tarihçe

Beatles Logo Tarih
Beatles Logosunun Hikayesi

Yenilikçi ekibin logosu kendiliğinden ortaya çıktı. Sembol hakkında hiçbir düşünce yoktu. Görünüşünden önce Ringo Starr için ikinci bateri kiti için alet deposuna bir yolculuk yapıldı. Bu, davulcu ve yönetici Brian Epstein’ın Londra Drum City süpermarkette alışverişe gittiği 1963 baharında oldu.

Malları kaydederken, gruplarının adını davul üzerine yazmaları istendi. Ancak süpermarketin sahibi o anda yoktu ve satıcı ayrıntıları tartışmak için onu aradı. Ivor Arbiter’in dört ya da Ringo Starr’ı hiç duymadığı, ancak yazmayı kabul ettiği ortaya çıktı. Sonuç olarak, hemen logoyu hemen yerinde çizdi. Sonra davula koymayı emretti. Liverpool Four hayranları daha sonra öğrendikçe, Eddie Stokes çalışanı bunu yaptı. Mağaza hizmeti için £ 5 aldı.

Amblem

Beatles Amblem

Beatles logosundaki en sıra dışı işaret, büyük harf “T”. Kelimenin ortasında olmasına rağmen, diğer tüm karakterlerden daha büyüktür. Uzatılmış geniş bacağı alt sınırın ötesine uzanır. Bu nedenle Beatles amblemine «drop-T» adı verildi. Daha sonra Ivor Arbiter, başlangıçta “beat” kelimesini yenmek için onu seçtiğini söyledi. Amblem, ana yazı gibi, büyük harflerle yürütülen “the” harfini de içerir. Ancak yazı tipi “Beatles” kelimesinden çok daha küçük. Makale ana öğenin üstünde, tam ortada bulunur.

Şaşırtıcı bir şekilde, logo asla orijinal İngilizce albümlerin kapaklarında kullanılmadı. Sadece konser davullarını süsledi. Aynı zamanda, bu markanın tanınabilir olmasını engellemedi, bu yüzden müzisyenler amblemini yapmaya karar verdi. 1990’larda Liverpool Four sembolizmi, çok değişkenli grafik görüntüleri (esas olarak efsanevi Beatles figürleri) ile desteklenen resmi bir markaya dönüştü.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Beatles

Beatles logosu, elle çizilmiş unsurlardan yoksun, benzersiz ve temiz bir tipografik işarettir. Etiket oluşturucu mevcut kulaklıkları kullanmadı. Her mektubu sıfırdan kişiselleştirerek logoyu özgün ve benzersiz hale getirdi. Şimdi bu yazı tipine “Bootle” deniyor.

Orijinal versiyonda kullanılan tek renk siyahtır. Beyaz bir arka plan ile kombinasyonu, logoyu Liverpool’un dört temsilcisine çok yakın olan klasik hale getirir. Bu seçenek katı ve zarif olarak algılanmaktadır. Buna ek olarak, siyah, renk prensiplerine göre, Beatles’ın müzik alanında aradığı diğer tüm renklerin bir karışımıdır.