Beefeater Logo

Beefeater Logo

Beefeater, çeşitli güçlerde cin üreten alkollü bir markadır. 1876’da ortaya çıktı, ancak temelleri daha da erken atıldı — 1820’de. O zaman Taylor ailesi Chelsea içki fabrikasını açtı. 1863’te James Burrough kuruluşu satın aldı ve temelde bir içki fabrikası kurdu. Ticari marka 1987’de İngiliz Whitbread plc şirketi tarafından ve 2005 yılında Fransız alkollü içecek üreticisi Pernod Ricard tarafından satın alındı.

Anlam ve tarih

Beefeater Logo

İkonik marka logosu, orijinal haliyle günümüze kadar gelmiştir. Tıpkı bir buçuk asır önce olduğu gibi, etiket büyük kırmızı bir Beefeater yazıtıyla süslenmiş. Bu kelime Londra Kulesi muhafızlarının resmi olmayan adıdır.

Bu ticari markanın logosu «Beefeater» kelimesinden ve grafik kod çözme işleminden oluşur. Adı yukarıda ve altında mızraklı eski bir savaşçı var. Bu aynı «beefeater». Aksi takdirde, kraliyetleri korumak ve çeşitli törenlere katılmak için İngiliz sarayının ve kale muhafızlarının ayrı bir ordusu olan Yeomen Muhafızları olarak adlandırılırlar. Aslında onlar korumadır, bu yüzden gizlice Kraliyet Korumaları olarak anılırlar.

Muhafız tam cephane içinde duruyor. Giysilerinde geleneksel süs eşyaları tasvir edilmiştir — kraliyet tacı ve Tudor gülünün veya İngiliz gülünün hanedan amblemi. Doğrudan İngiltere’de bir asırdan fazla (neredeyse 120 yıl) hüküm süren kraliyet Tudors hanedanıyla ilgilidir. Muhafızı, hala efsanevi İngiliz ciniyle şişelerin üzerinde gösteriş yapan muhafızı oluşturan temsilcisi, Kral Henry VII idi.

Yukarıda, markanın tam adı ve alkollü içeceğin türü yer almaktadır, çünkü başlangıçta bu, dokuz bileşenli alkollü tentürün adıydı. Ama ondan önce «beefeater» kelimesi Londra Kulesi Muhafızları anlamına geliyordu. Başlangıçta et bağımlılıkları için onlara verilen takma addı.

Koruma savaşçıları, görevlerini yerine getirmek için gerçekten iyi beslendiler, bu yüzden muhafız adının ve dolayısıyla markanın kökeninin iki versiyonu var. Tek tek — muhafızların takma adı, «et yiyenler» anlamına gelen «dana eti yiyenler» ifadesinden geliyor. Öte yandan — kraliyet askerlerinin diyetindeki yağlı, doyurucu ve güçlü et suyu «bef or beffy» ifadesinden. Şimdi bu, cin markasının ve üreticisinin adı.

Ayrıca logo, Beefeater’ın Londra ile yakın ilişkisini yansıtıyor. Şehrin adı, zıt göründüğü için siyah katı sans-serif yazı tipiyle tasvir edilmiştir. Bir diğer ikonik detay ise markanın kurucusu James Burrough’un kişisel imzası. Bu, Pernod Ricard’ın korumaya çalıştığı tarihsel belleğe ve asırlık geleneklere bir övgüdür.

Logo yazı tipi ve renkleri

Beefeater Amblem

Tasarımcılar, Beefeater logosu için neredeyse görünmez olan minyatür seriflere sahip uzun bir yazı tipi seçtiler. Yazı tipi basittir, ancak orijinal bir şekilde dekore edilmiştir. Gerçek şu ki, keskin uçlar şeklinde tasvir ediliyorlar ve harflere uyumlu bir şekilde bakıyorlar. Kısa, keskin seriflere sahip klasik harfler, renklendirmenin özelliklerinden dolayı üç boyutlu görünür. Sözcük, karakterler arasında minimum boşluk bırakılarak büyük harfle yazılır. Aynı zamanda, «R» olabildiğince yürüyen bir gardiyana benziyor — onuruna ismini veren markanın maskotu.

Harflerin boyutları eşit değildir: «B» ve «R» en uzun, «FEA» en kısadır. Bu nedenle yazıt bir kemeri andırıyor. Bu tasarım, markanın kuruluşundan bu yana uzun süredir kullanılmaktadır.

Amblemin rengi aynı zamanda İngiliz sarayı ve kale muhafızları Yeomen Muhafızlarının ayrı birliğiyle de ilişkilidir. Temsilcileri artık kan gibi ve hanedan gülü gibi koyu kırmızı bir üniforma giyiyorlar. Kırmızı ve bordo kombinasyonu, her çizgiyi ikiye bölen düzgün kenarlar oluşturur. Logo ayrıca siyah, beyaz ve açık altın rengi kullanır.