Benfica Logo

Benfica Logo

Daha çok Benfica olarak bilinen Sport Lisboa e Benfica, 1904’te kuruldu. Başarısızlıklar da gözden kaçmasa da, başarıları efsanevidir. Örneğin, «Béla Guttman’ın laneti» efsanesi uzun süredir dünyanın dört bir yanındadır.

Her şey 1962’de kulüp sahiplerinin ünlü teknik direktör Béla Guttman’ın maaşını yükseltmeyi reddetmesiyle başladı. Öfkeli adam gitti ve Benfica’nın yüz yıl boyunca tüm Avrupa Şampiyonalarını kaybedeceğini duyurdu. Şimdiye kadar tahmin gerçek oluyor: o zamandan beri kulüp, diğer yarışmalarda başarılı olmasına rağmen tek bir Eurocup kazanmayı başaramadı.

Anlam ve tarih

Benfica Logo Tarih

Benfica, haklı olarak Portekiz’in en unvanlı kulübü olarak kabul edilir. Belki de eski bir tılsım, takma adı «Zafer» olarak tercüme edilen kartal Vitória, onu zafere götürür. Bu kuş, ekibin neredeyse tüm amblemlerinde tasvir edilmiştir: hanedan kalkanından neler olduğunu yakından gözlemler. Ama görünen o ki «Béla Guttman’ın laneti» onun için çok zor.

1904 — 1908

Benfica Logo 1904-1908

1904’te Sport Lisboa kuruldu — Benfica’nın ana öncülü. Aynı zamanda, bir arması, bir yazı ile bir kurdele ve bir kartaldan oluşan, kanatlarını geniş bir şekilde yayan ilk logosu ortaya çıktı. Kalkan iki bölüme ayrıldı — beyaz ve mavi. Kısmen, kulübün baş harflerinin yazılı olduğu çapraz bir şeritle kaplıydı: S. L. «. Ortada yuvarlak bir top vardı.

Kaset, Latince «E pluribus unum» sloganını içeriyordu, bu da «birçoklarından biri» anlamına geliyordu. Bu ifade, Amerika Birleşik Devletleri’nin popüler sloganı haline geldi ve anlamıyla futbol takımına mükemmel bir şekilde uyuyordu.

1906 — 1908

Benfica Logo 1906-1908

1906’da, modern Benfica’nın ikinci selefi Grupo Sport Benfica ortaya çıktı. Ama Sport Lisboa ilk etapta futbol oynadıysa, Grupo Sport Benfica’da öncelikle bisikletle uğraşıyorlardı. Kulübün bisiklet tekerleği şeklindeki logosu bile buna tanıklık ediyor. Ortada, iğnelerin birleştiği yerde, ressamların üzerinde oval bir top ve üzerinde «G» harflerinin yazılı olduğu bir kurdelenin resmedildiği figürlü bir kalkan vardı. S. B. «.

1908 — 1930

Benfica Logo 1908-1930

1908’de Benfica tarihindeki en önemli olaylardan biri gerçekleşti: iki ata kulübü birleşerek Sport Lisboa e Benfica’yı ortaya çıkardı. Sport Lisboa grafiği Grupo Sport Benfica bisiklet tekerleğinin içindeyken amblemleri de birleştirildi. Yeniden markalamadan sonra baş harfleri değiştiği için orta şerit üzerindeki yazı değişti.

1930 — 1961

Benfica Logo 1930-1961

1930’ların başında. logonun başka bir versiyonu tanıtıldı — bu sefer daha renkli. Tasarımcılar, Portekiz bayrağından alınan mevcut palete yeni renkler eklediler: mavi ve yeşil. Ek olarak, kalkanı üçgen yaptılar ve bisiklet lastiğini temsil eden gri halkayı büyüttüler.

Şeridin şekli de değiştirildi: uçları kıvrılmıyor, kenarlarından sarkıyor. Başka bir yenilik ise kartalın tasarımıyla ilgilidir: Kuş kafasını eğmeden önce, şimdi gururla yukarı bakar.

1961 — 1973

Benfica Logo 1961-1973

Top, kartal, baş harfleri ve ana hatlar için kullanılan kahverengi renk kaldırıldı. Top, arkalığın sol yarısı kadar kırmızı oldu — onları ayıran sadece ince sarı çizgiler. Diğer unsurların ana hatları, kuş ve tüm yazıtlar, bazı yerlerde siyah ilavesiyle sarıdır. Kısaltması «S. 1 POUND = 0.45 KG. » mavi-yeşil ve turuncu dış halka. Kartal eskisi kadar detaylı tasvir edilmemiştir: Sanatçılar çok basit bir çizim stili seçtiler.

1973 — 1999

Benfica Logo 1973-1999

Bir kez daha paleti deneyen tasarımcılar topu sarı yaptılar, kalkan üzerindeki çapraz şerit maviye boyandı ve tekerlek için beyaz kullanıldı. Gölgeler çok daha soluk. Elementlerin oranları da biraz değişti. Kartal, yeni renk şeması dışında, 1930-1961 amblemiyle hemen hemen aynı görünüyor.

1999 — günümüz

Benfica Logo 1999-Еџimdi

20. yüzyılın sonunda kulüp, logonun kartala odaklanan modern bir versiyonunu benimsedi. Şimdi kasete değil, direksiyona oturuyor ve sanatçılar, kuşun çok büyük görünmesi nedeniyle dairenin çapını azalttı. 2008/2009 sezonundan sonra, kazanılan 30 şampiyonluğu temsil eden raptorun başında üç sarı yıldız belirdi. Bu versiyon sadece tişörtlerde kullanılmaktadır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Benfica Amblem

Grafik işaret Benfica, seleflerinin ana sembollerini birleştiriyor. Kartal, Sport Lisboa ambleminden alındı. Asalet, güç ve bağımsızlıkla ilişkilendirilir. Bisiklet tekerleği ilk olarak Grupo Sport Benfica’nın logosunda yer aldı: Bu kulüpte baskın olan bisiklet sporunu temsil ediyor.

Kısaltılmış isim ve Latince sloganı Benfica, basit sans-serif tipinde yazılmıştır. Renkler çok semboliktir: beyaz barış, kırmızı (# ED1C24) asalet anlamına gelir ve Fransız Mavisi (# 0072BC), Siber Sarı (# FFD400) ve Filipin Yeşili (# 008047) Portekiz bayrağını anımsatır. Ek renkler siyah ve Filipin Gümüşüdür (# B1B3B6).