Beşiktaş Logo

Besiktas Logo
Besiktas Logosu PNG

Jimnastik kulübü Beşiktaş, Mart 1903’te İstanbul’un Avrupa yakasında kuruldu. Güreş, boks, halter ve jimnastik, yeni atletizm topluluğunun ilk spor yönleriydi. Futbol bölümü orada sadece 1911’de göründü, ancak kısa süre sonra ana üye oldu.

Başlangıçta Beşiktaş’ın renkleri kırmızı ve beyazdı. Ancak Balkan savaşlarındaki yenilgiden (1912-1913) sonra, kaybedilen topraklarda bir üzüntü işareti olarak renk siyah beyaza dönüştü. Türklerin tüm Balkan topraklarını fethetmesi geçici bir karardı. Ne yazık ki intikam alınamadı ve kulübün renkleri siyah beyaz kaldı.

Anlam ve Tarihçe

Besiktas Logo Tarih
Besiktas Logosunun Hikayesi

İlk Beşiktaş logosu 1915 yılında oluşturuldu. Beşiktaş (üstte) kelimesi ve Arapça yazılan J (sağ) ve K (sol) harflerinden oluşuyordu. Amblemin bu versiyonu, Türkiye’nin Arap alfabesinden Latin alfabesine geçtiği 1928 yılına kadar kullanıldı.

Resmi olarak 1928’de yayınlanan «Avrupa» amblemi, yalnızca yazıtta değil, aynı zamanda görünüşte de farklılık göstererek bir hanedan kalkan şeklini alıyordu. Başlangıçta, 1953’ün yeniden markalaşmasından sonra (kulübün 50. yıldönümüne kadar) modern bir görünüm kazanan karmaşık bir 10 kömür konfigürasyonuydu.

Yeni Beşiktaş logosunda Türk bayrağı köşeden merkeze taşındı ve Beşiktaş’ın milli takım olarak 16 Mayıs 1952’de Yunan milli takımıyla kendi arenasında Dolmabahçe Stadyumu’nda hazırlık maçı yaptığını hatırlattı. Oyun bitti. 0: 1 sonucuyla.

Beşiktaş’ın 10. kez ülke şampiyonu olduğu 1992 yılından bu yana, tabelanın “tören” versiyonu periyodik olarak kullanılmaktadır. İki şampiyon yıldızla süslenmiştir (Türkiye’de “5 galibiyet — 1 yıldız” prensibi geçerlidir).

1903

Besiktas Logo 1903

İlk Beşiktaş logosu dairesel ve Arapça yazı içeriyordu. Yukarıda sağda takım adı vardı — solda «J» harfi — «K». Serbest duran semboller Jimnastik Kulübü’nün baş harflerini ifade ediyordu. Arapça versiyonu yaklaşık 1930’lara kadar kullanılıyordu. Türkiye Latin alfabesine geçtiğinde, kulüp farklı bir amblem aldı — bu sefer hanedan kalkan şeklinde. Yazıtlara ek olarak, unsurların düzeni de değişti: tasarımcılar Türk bayrağına yeni bir görünüm kazandırdı ve merkeze yerleştirdi.

1959

Besiktas Logo 1959

1950 lerde. logo modern bir görünüme kavuştu. Şimdi Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün baş harfleri en üstte ve takımın ilk yılı (1903) en altta. Aralarında beyaz bir yıldız ve bir hilal bulunan küçük bir kırmızı hanedan kalkan var. Aynı kalkan, ancak çok daha büyüktür, tüm unsurlar için bir arka plan görevi görür. Dikey siyah beyaz çizgilerle kaplıdır.

Amblem

Besiktas Amblem

Logonun merkezinde yer alan Türk bayrağı, Beşiktaş’ın ülkedeki ilk spor organizasyonu olduğunu hatırlatıyor. Ayrıca grafik tabelada başka bir mesaj şifrelenmiştir: siyah ve beyaz çizgiler amblemin diğer bileşenleri ile birlikte 1319 sayısını oluşturur. Bu, miladi kronoloji sistemine göre 1903 yılına denk olan İslami takvime göre kulübün kurulduğu yıldır. Ayrıca, kısa bir süre için, her beş köşeli yıldızın şampiyonluktaki zaferleri gösterdiği kalkanın üstünde yıldızların bulunduğu versiyon kullanıldı.

Yazı Tipi ve Renkler

Besiktas Logo

Yazı Latince olduğundan beri Beşiktaş logolarında iki tip yazı tipi yer aldı. Birincisi standart bir sans serif, ikincisi ise serifler ve dekoratif öğeler içeren özel bir yazı tipidir.

Renk paletine gelince, her şey o kadar basit değil. Bir futbol takımının ilk resmi renklerinin beyaz ve kırmızı olduğu ve siyah-beyaz kombinasyonunun ancak 1913’te sona eren Balkan Savaşı’ndan sonra ortaya çıktığı konusunda bir efsane var. Efsaneye göre kulüp siyahı yas işareti olarak kullanıyordu. Bazı yazılı kaynaklar da aynı bilgileri veriyor.

Ekibin kendisi bu tür söylentileri reddediyor. Yüzüncü yılı vesilesiyle ilk amblemini sundu — renklerinin her zaman siyah ve beyaz olduğunun kanıtı. Ancak ortadaki kalkanda tasvir edilen Türk bayrağının önemli bir parçası olduğu için kırmızı da bir kenara çekilmiyor.