Best Buy Logo

Best Buy Logo

Best Buy bir ev aletleri ve elektronik perakendecisidir. Çin, ABD ve Kanada’da 1000’den fazla perakende satış noktasına sahiptir. 1966’da Müziğin Sesi olarak oluşturuldu, ancak birkaç yeniden markalaşmadan sonra bugünkü adını aldı.

Anlam ve tarih

Best Buy Logo Tarih

Perakende devi sadece ürünleri ve mağazaları ile değil, yıllar içinde farklı biçimler almış sarı ve siyah logosuyla da ünlüdür. İlk başta yuvarlaktı, sonra bir işaret gibi dikdörtgen oldu. Son zamanlarda, Best Buy en popüler sembolü olan etiket resmini kullanıyor.

1966 — 1983

Sound of Music Logo 1966-1983

Perakendeci piyasaya ilk girdiğinde, adı Müziğin Sesi idi ve stereo satıyordu. İlk amblemi seçilen konseptle uyumluydu: konuşmacı olarak stilize edilmiş sarı ve siyah bir daireydi. Üst yarıda «U», «F» ve «M» için asimetrik olarak uzatılmış vuruşlarla «MÜZİK SESİ» ifadesi vardı.

1983 — 1984

Best Buy Co. Superstores Logo 1983-1984

Ürün yelpazesini genişlettikten sonra şirketin adı Best Buy Co. Süpermarketler. Yeniden markalaşma logosuna yansıdı: tasarımcılar eski harfleri değiştirdiler ve daireyi sarı yatay çizgili siyah bir karenin içine yerleştirdiler. Aynı zamanda, isim bölündü: ilk üç kelime bir daire içindeydi ve sonuncusu — karenin altında.

1984 — 1989

Best Buy Superstores Logo 1984-1989

Perakendeci, 1984 yılında adını Best Buy Superstores olarak değiştirdi ve logoyu yeni görselle eşleşecek şekilde hemen güncelledi. Sarı dikdörtgen esas alındı. Yukarıda siyah «EN İYİ SATIN ALMA» sözcüğü ve iki ince çizginin arasında kırmızı «Süper Mağazalar» sözcüğü vardı. Kaligrafi el yazısını taklit eden eğik bir yazı ile yazılmıştır.

1989 — 2018

Best Buy Logo 1989-2018

İsim Best Buy olarak kısaltıldığında, şirket ikonik sembolüne kavuştu — iki kesik köşeli sarı bir etiket ve küçük bir dairesel delik. Yeni logo, konsept değişikliğinin bir parçası haline geldi: Şirket modaya uygun tasarım ve kaliteli hizmete güveniyordu.

2018 — günümüz

Best Buy Logo 2018-şimdi

2018 yılında mağazalar zinciri için mevcut logo geliştirildi ve büyük siyah harflerle “EN İYİ SATIN ALIN” başrolde yer aldı. Etiket küçültülür ve sağ alt köşeye kaydırılır. Onun terk edilmiş olması, ikonik sembolü terk etme konusundaki isteksizliğinden bahsediyor. Ancak boyuttaki değişiklik, kimliği modernleştirme arzusunu gösterir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Best Buy Amblem

Uzun yıllardır tüketici elektroniği perakende sektöründe faaliyet gösteren firma, sarı etiketiyle dünyaca ünlü. Bu işaret 1989’da ortaya çıktı ve ilk başta bir yazı içeriyordu, ancak başka bir yeniden tasarımdan sonra «EN İYİ SATIN ALMA» kelimesi etiketin dışına taşındı. Yeniden tasarlanan logo, daha kolay okunacak şekilde tasarlandı. Tabela, markalı çantalar, üniformalar ve promosyon malzemelerinde kullanılır.

2018’de sadece grafik öğesi değil, aynı zamanda yazıtın yazı tipi de değiştirildi. Kalın siyah harfler Futura Bold’dan alınmıştır. Bu yazı tipi, seriflerin olmaması ve belirgin köşeleri olan akan satırlarla karakterizedir.

Renk şeması, şirketin Sound of Music olarak adlandırıldığı 1966’daki ile aynı. Best Buy, onu geçmişine bağlayan bir miras olan ikonik siyah ve sarı karışımını korumuştur. Bu paletin müşteriler tarafından daha görünür olması ve markanın tanımlanmasını kolaylaştırması gerekiyor. Aynı zamanda çok semboliktir: siyah, zarafet ve kaliteyle ilişkilendirilirken, sarı iyimserlik ve neşe anlamına gelir.