Bethesda Logo

Bethesda Logo

Bethesda Softworks, ZeniMax Media Inc.’in bilgisayar oyunları üretiminde uzmanlaşmış bir yan kuruluşudur. 1986’da kuruldu ve Fallout, Skyrim, Oblivion ve Morrowind gibi en çok satan kitaplarıyla ünlü oldu. 2001’de Bethesda Game Studios adlı bölümden 2 stüdyo ayrıldı. Video oyunları geliştirmeye başladılar ve Bethesda Softworks bunları yayınlıyordu.

Anlam ve tarih

Bethesda Logo Tarih

İlk başta, şirket Media Technology Limited’e aitti. 1999’da ZeniMax Media Inc. holding tarafından satın alındı ​​ve 2020’de hepsi Microsoft Corporation’ın bir parçası oldu. Sık sık sahiplik değişiklikleri ve yeniden yapılanma Bethesda markasını etkiledi, bu nedenle farklı stillerde minimum 5 logoya sahip.

1986 — 1993

Bethesda Logo 1986-1993

Bethesda Softworks, Media Technology Limited’in bir bölümü haline geldiğinde, ilk oyunları «B» ve «S» harfleri şeklinde iki geometrik şekle sahip dikdörtgen bir amblemle işaretlendi. Gökkuşağı gradyanlı öğeler, açık kumlu bir arka plana karşı parlak bir şekilde göze çarpıyordu. Alt kısımda şirketin adı stilize siyah harflerle yazılmıştır.

1986 — 2000

Bethesda Logo 1986-2000

İlk logo ile eşzamanlı olarak, başka bir versiyon daha kullanıldı — beyaz «BETHESDA SOFTWORKS» yazılı koyu gri bir dikdörtgen. Tasarımcılar, kabataslak çokgen karakterlerden oluşan alışılmadık bir yazı tipi seçtiler.

2001 — 2010

Bethesda Logo 2001-2010

1999’da şirket yeni bir sahibine geçti — ZeniMax Media Inc. Bundan sonra, üç renkli bir yazı şeklinde basit bir logoyu yeniden markaladı ve onayladı. BETHESDA’daki B harfi büyük harfli ve kırmızıydı ve geri kalan harfler küçük ve gri renkteydi. İsmin ikinci kısmı sağ alt köşedeydi ve siyah büyük harflerle yazılmıştı. Tasarımcılar sol üstte özel bir simge yerleştirdiler — beyaz merkezli siyah bir kare. Aynı unsur ZeniMax medya holdinginin ambleminde de bulunur.

2001 — günümüz

Bethesda Game Studios Logo 2001-şimdi

2001 yılında Bethesda Softworks ve Bethesda Game Studios ayrıldı. Tüm geliştiriciler, ayrı bir logo alan yeni yapıya taşındı. Şirketin tam adını içerir ve bir Fallout tonoz kapısını andıran stilize bir teçhizata sahiptir. Ancak Fallout lisansı yalnızca 2004’te alındığından beri, birçok kişi BGS’nin o zamana kadar kendi logosuna sahip olmadığını düşünüyor. Bu, geliştiricinin marka adı olmayan ilk oyun kutuları tarafından onaylandı.

2010 — günümüz

Bethesda Logo 2010-şimdi

2010 yılında Bethesda Softworks küçük bir yeniden tasarım gerçekleştirdi. Şu andaki sembol bu şekilde ortaya çıktı — sol üst köşede bir kare olan siyah bir «BETHESDA» yazıt. Bu sürüm uzun süredir mevcut, ancak daha önce ana logo olarak kullanılmamıştı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Bethesda Softworks, PC oyunlarının yayıncısı, Bethesda Game Studios ise geliştiricidir. Ayrı logoları olan iki farklı şirkettir. Ortak sadece siyah bir yazıtları var, detayların geri kalanı farklı. Yayıncının ana işareti, ZeniMax Media Inc. logosundaki gibi beyaz merkezli siyah bir karedir. Video oyunu geliştiricisi, sanat tarzında Fallout’un kapılarını andıran teçhizatın görüntüsü ile tanınabilir.

Her iki şirketin logolarında da yazılar var, ancak bunlar yalnızca siyah beyaz paletle birleştiriliyor. Tasarımcılar Bethesda Softworks için en popüler neo-grotesk yazı tiplerinden biri olan Helvetica Bold’u seçtiler. Bethesda Game Studios adı da Square 721 Extended geometrik yazı tipindedir. Tüm harfler büyük, köşeli ve sans seriftir.