BlackBerry Logo

BlackBerry Logo

BlackBerry, Kanadalı telekomünikasyon şirketi BlackBerry Limited tarafından üretilen bir mobil bilgisayardır. 1997’de tanıtılan ilk cihaz bir çağrı cihazına benziyordu. Firma 2002 yılında iş amaçlı akıllı telefon üretimine girmiş ancak 2016 yılında bu yönü terk ederek yazılım oluşturmaya odaklanmıştır.

Anlam ve tarih

BlackBerry Logo Tarih

BlackBerry markası, Amerikan pazarlama şirketi Lexicon Branding tarafından geliştirilmiştir. Logosunu ve adını, çok parlak bir meyveyi ve ticari markanın üzerindeki «BlackBerry» yazısını tasvir ederek yakından ilişkilendirdi. Bu kelime tesadüfen seçilmedi: şirketin uzmanları, çok sayıda küçük düğmeli siyah cihazın ünlü orman meyvesine çok benzediğini düşünüyordu.

1999 — 2004

BlackBerry Logo 1999-2004

İlk amblem, grafik ve metin öğelerinin dengeli bir kombinasyonundan oluşur. Üst kısımda sol köşeden kıvrılan ince dalgalı bir çizgi ile stilize bir zarf vardır. Mektubun dış hatlarına bağlanır ve uyumlu bir şekilde devam eder. Altta tek parçalı ticari marka adı — «BlackBerry». Kelime büyük harflerle yazılır ve renklere göre iki parçaya bölünür: sol bölge kırmızı, sağdaki siyah. Her birinin üstünde grafik öğelerden biri var: «Siyah» ın üstünde kavisli bir şerit, «Berry» nin üstünde bir zarf var. Tüm unsurların ana arka planı beyazdır.

2004 — günümüz

BlackBerry Logo 2004-şimdi

Amblem, şekil ve boyut olarak harf içi boşluklar «B» ile çakışan yedi yarı ovalden oluşur. Bu unsurları yaratmak için tasarımcılar orijinal negatif uzay sanatı tekniğini kullandılar. Grafik işaretin bileşenlerinin kaotik bir şekilde düzenlenmiş olmasına rağmen, oranları ve tarzları marka belgelerinde kesinlikle belirtilmiştir.

Logo yazı tipi ve renkleri

BlackBerry Amblem

Logonun telif hakkı sahibi, görüntüyü bozmayı yasaklar. Yalnızca renk paletini değiştirmeye izin verir — ve sonra belirli sınırlar içinde. Ana tercih tonları: Klasik beyaz, siyah, Volkanik Mavi, Böğürtlen Mavisi. Ek olarak, ek mavi tonların kullanımına izin verilir: Indigo, Space, Ocean, Regal, Azure, Brilliant. Vurgu renkleri turkuaz ve saten olabilir.

Yeni logoda, iki “B” marka adına özel bir ses ifadesi veriyor. Yazılı olarak, orijinal olarak stilize edilmiş ve büyük harfe dönüştürülmüştür. Benzersizlikleri, Christian Robertson tarafından Google ürünleri için icat edilen Roboto yazı tipi ile vurgulanmaktadır. Kalın, italik ve serif olmayan harfler.