BMO Logo

BMO Logo

BMO 1817’de ortaya çıktı, bu nedenle haklı olarak Kanada’daki en eski banka olarak kabul ediliyor ve ülkedeki «büyük beş» finans kuruluşundan biri. 1922’de Bank of Montreal seçildi ve daha önce Montreal Bank olarak biliniyordu. Aynı yıl BMO, sekiz kurucu işadamına ait küçük bir şirketten 144 sahibi olan bir anonim şirkete dönüştü. Artık çok uluslu kuruluş, perakende bankacılık hizmetleri sağlıyor, yatırım faaliyetleri yürütüyor ve varlık yönetimine yardımcı oluyor. 12 milyon ticari ve özel müşteri tarafından güvenilmektedir.

Anlam ve tarih

BMO Logo Tarih

BMO, yüksek profilli reklam kampanyaları ve markalaşmaya yönelik alışılmadık yaklaşımıyla ünlendi. Zamanın ruhuna uyması için sık sık sloganları değiştirdi. Ayrıca kendi maskotu vardı: Hubert adında bir aslan. Alışılmadık sembol 1911’de ortaya çıktı, ancak ancak 1950’lerin sonlarında, Leo Burnett Company’deki tasarımcıların buna dayanan orijinal bir çizgi film karakteri yaratmasıyla bir sıçrama yaptı.

Buna ek olarak, bankada kalkanlı resmi bir arma, bir kunduz, iki Kızılderili ve üzerinde «CONCORDIA SALUS» yazılı bir kurdele bulunmaktadır. Orijinal versiyonda, yerli halk dirsekleriyle bir kalkan üzerinde oturuyorlardı. Bununla birlikte, liderler «her şeyi doğru yapmayı» talep ettiler, çünkü hanedanlık armaları kurallarına göre, destekleyici figürler ayakta kalmalı.

Mevcut logoda görünen BMO adı, bir zamanlar New York ve Toronto menkul kıymetler borsalarındaki bir finans kuruluşunun ticker’ıydı. Büyük hissedarlar bankaya «bee-mo» demeye alışkınlar, bu nedenle hiç kimse birleşmenin BMO Financial Group adını taşıması gerektiğinden şüphe duymadı. Çalışanların kendileri bazen «Montreal Bankası» ifadesini «B of M» olarak kısaltmış olsalar da. Bu, savaş sonrası amblemi, siyah beyaz bir kalkan üzerinde «MİLYON KANADIYLA BANKAMIZ» (yukarıda) ve «B of M» (altta) sözcükleriyle göründüğünde özellikle fark edildi.

1817 — 1967

İlk logolardan biri, uzun seriflerle ince harflerle yazılmış «BANK OF MONTREAL» ibaresini içeriyordu. Her iki «O» da tamamen dairesel bir halka gibi görünüyordu ve çizgi seviyesinin üzerindeydi. Temel renk siyahtı, ancak bazen marka işareti metal işaretin temeli haline gelirse gri ve beyaz tonları ortaya çıktı.

1967 — 1997

1967’de Arnold Hart Bank’ın CEO’su M-Bar adında yeni bir logo tanıttı. Orijinal tasarım, Stewart & Morrison için çalışan Kanadalı Hans Kleefeld tarafından icat edildi. Dikdörtgenin üzerinde büyük bir «M» harfinden oluşan alışılmadık bir sembol yarattı. “M” harfinin kesilmiş kenarlarının gösterdiği gibi, figürün net bir kare şekle sahip olması dikkat çekiciydi. Mavi simge aynı mavi yazı «Bank of Montreal» ile tamamlandı. Bu sefer yazı tipinin serifleri yoktu ve küçük harf «t» ve «r» üst kısma bağlanmıştı.

M-Bar’ın bir değişim pankartı olması gerekiyordu çünkü 1967’de kuruluşun müşterilere ipotek hizmetleri sağlamasına izin veren yeni bir Banka Yasası yayınlandı. Bu, yönetime, Bank of Montreal’in stratejisini ve kimliğini yeniden tanımlayarak agresif bir pazarlama kampanyası başlatma konusunda ilham verdi. Yeniden yapılanma, finans kurumunun 150. yıldönümüne denk geldi.

1997 — günümüz

Bankanın tüm iştirakleri BMO Financial Group markası altında birleşince tanıdık M-Bar sembolü yenilendi. Tasarımcılar onu beyaz yaptı ve kırmızı bir daire içine yerleştirdi. Bu rozet daha önce (20. yüzyılın sonunda) bireysel BMO ticari markaları tarafından kullanıldı, ancak yeniden yapılanmadan sonra ancak 2002’de yaygınlaştı.

Bank of Montreal artık açık mavi ve küçük, keskin şeritlere sahip. Tüm bölümlerin genel tarihini vurgulamak için solda «BMO» kelimesi belirdi. Logonun kısa versiyonunda, tasarımcılar bankanın eski adını kaldırarak sadece ana tanımlayıcıları bıraktılar: şerit ve sembol daire içinde.

Logo yazı tipi ve renkleri

Finans kurumunun mevcut logosuna M-Bar roundel denir. M-Bar sembolüne dayanır ve Hans Kleefeld’in (Toronto-Dominion Bank, Johnson & Johnson ve Air Canada logolarının ünlü yaratıcısı) başka bir şaheser yarattığı 1967 yılına kadar uzanır. Karmaşık şekillerle deney yapmadı, sadece uzatılmış bir dikdörtgenin üzerine stilize bir «M» yerleştirdi. 21. yüzyılın başlarında, tasarımcılar markanın yeni bir kimliğe geçişini göstermek için bu simgeyi kırmızı bir daire içinde resmettiler.

Harflerin her iki kısmı da («BMO» ve «Bank of Montreal») Emona SemiBold’da oldukları için okunması kolaydır. Fransız tipograf Franko Lui tarafından yaratılan, uzun seriflere ve zıt kalın darbelere sahip bir serif yazı tipidir.

Rondelin tabanı parlak kırmızıdır (gölge # ED1D24) ve metin açık mavidir (Okyanus Kayığı Mavisi # 0079C1). Hans Kleefeld, M-Bar’ı tasarladığından beri bankanın resmi rengi mavi olmuştur. Her şeyde ilk olmaya çalışan BMO, kendisine «İlk Banka Mavisi» bile demeye başladı.