BMW Logo

BMW Logo
BMW Logosu PNG

BMW, Bayerische Motoren Werke AG’nin kısaltmasıdır. Dünyaca ünlü bir otomobil, ATV, motosiklet ve motor üreticisidir ve sektörde lider konumdadır. Münih şehrinde bulunan (Bavyera, Almanya). Mart 1916’da ortaya çıktı. Franz Josef Popp, Camillo Castiglioni ve Karl Rapp’u kurdu.

Anlam ve Tarihçe

BMW Logo Tarih
BMW Logosunun Hikayesi

BMW logosu, tüm marka araçların davlumbazlarında gösteriş yaparak sahiplerinin yüksek durumunu gösterir. Bu, Almancada “Sürüş Sevinci” anlamına gelen “Freude am Fahren” sloganını mükemmel bir şekilde tamamlayan istisnai bir işarettir.

Alman şirketin orijinal yelpazesinde uçak motorları vardı, bu yüzden logoyu doğrudan etkilediler. İlk versiyon, mavi ve beyazın dört özdeş sektörüne bölünmüş bir daireden, siyah bir kenardan ve “BMW” kitabından oluşuyordu. Aslında, mavi gökyüzüne karşı bir uçak pervanesiydi.

Ancak Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya uçak üretmekten yasaklandı, bu nedenle tesis yeniden eğitildi ve trenler için tarımsal ekipman ve frenler üretmeye başladı. Ve son olarak, 1923’te mavi ve beyaz bir BMW logosuyla ilk motosikletini aldı. Böylece yeni bir markalaşma dönemi başladı.

5 yıl sonra şirket Eisenach’ta otomobil fabrikasını satın aldı ve Dixi adlı ilk arabasının üretimini başlattı. 1930’ların ortalarında, BMW Bavyera’da büyük bir endüstriyel holding haline geldi ve şirket Avrupa’nın en büyük sanayi konsorsiyumu oldu. Ve logosu artık prestij ve yüksek statünün bir işareti olarak kabul edildi.

1913 — 1917

RAPP Motorenwerke Logo 1913-1917

RAPP Motorenwerke, otomotiv endüstrisinin modern devinin kapasitesinin daha sonra ortaya çıkacağı bir şirkettir. Şirket logosu bir daire içine alınmış bir at sembolü.

1917 — 1936

BMW Logo 1917-1936

İlk versiyon, BMW’nin öncüsü olan RAPP şirketi olan simgeye dayanıyor. Merkezde, işletmenin adının yazılı olduğu geniş bir şeritle çevrili bir atı olan bir çemberdi. Metin düzeni ve yazı tipi prototip ile aynı kaldı. Ancak atın görüntüsü kayboldu — onun yerine Bavyera bayrağının renklerinde doğaçlama uçak bıçakları ortaya çıktı.

Dahası, markanın sembolizmi doğrular: iyi bir tasarım sonsuza kadar kalır. Uzun yıllar boyunca şirket logosu çok fazla değişmedi. Küçük ayarlamalar yalnızca mavi renk tonunun yazı tipini ve varyasyonlarını etkiledi.

1923 — 1953

BMW Logo 1923-1953

Bu dönemde, ilk ciddi logo yeniden tasarımı yapıldı. Her öğenin koyu altın bir sınırı vardır. Ayrıca, mavi yoğunlaştı ve yazı tipi geniş ve kalınlaştı.

1936 — 1963

BMW Logo 1936-1963

1936’da tasarımcılar kalın kenar çizgilerini ince beyaza çevirerek logoyu görsel olarak aydınlatır. Ve mavi yerine gök mavisi kullandılar ve kısaltmanın rengini yeniden tanımladılar ve karanlık bir arka plana karşı zıt bir ışık yaptılar.

1963 — 1997

BMW Logo 1963-1997

Bu logo farklı bir yazı tipi ve neredeyse kobalt tonu aldı.

1970 — 1989

BMW Logo 1970-1989

Bu dönemde spor yarışlarına katılan BMW, sporu şirketin ana akımından ayırmak için farklı bir logo kullandı.

1997 — 2020

BMW Logo 1997-2020

Bu dönem, dışbükey hacimli bir orta ve kenarlı siyah halka üzerinde metalik bir parlaklık ile karakterizedir. 3D efekti, merkezdeki ince çizgiler ve “B” harfindeki parıltı nedeniyle elde edildi.

2020 — günümüz

BMW Logo 2020-....

Modern versiyon en büyük değişiklikleri yaşadı. Geniş bir siyah şerit yerine, açık gümüş tasvir edilmektedir. Hacim öğesi kayboldu. Halkanın etrafında ince bir çerçeve geçer. Mavi renk tekrar geliştirilir.

Amblem

BMW Amblem

Mevcut BMW logosu otomotiv endüstrisinde en başarılı olanlardan biri olarak kabul edildi, bu yüzden çok az değişti. Evrim sadece ufak ayrıntılarla ilgiliydi. Grafik işareti her zaman şirketin kısaltılmış adı olan karanlık bir daireden oluşuyordu. Ve çekirdek başlangıçta değişen renkli sektörlere sahip dört özdeş parçaya bölündü.

Marka paleti de neredeyse değişmeden kaldı ve Bavyera’nın ulusal renkleri içinde kaldı. Siyah, zarafetin ve klasiklerin kişileştirilmesidir, beyaz, saflığın ve çekiciliğin bir simgesidir, mavi, güvenilirliğin ve teknik gücün bir işaretidir, gümüş, metal ve metal ürünlere bir bağlantıdır.

Geçerli sürümde kullanılan yazı tipi 1953’te ortaya çıktı, ancak o sırada serifed edildi. Ancak 10 yıl sonra, serif’ler çıkarıldı ve Helvetica Black Condensed’ı seçti — otomotiv endüstrisine mükemmel uyum sağlayan katı ve pürüzsüz bir yazı tipi.