BNP Paribas Logo

BNP Paribas Logo

BNP Paribas, dünyadaki en etkili ve güvenilir finans kuruluşlarından biridir. Kendi ülkesi olan Fransa dışında şubeleri ve bölgesel bankaları vardır ve 72 ülkede çok sayıda yan marka altında temsil edilmektedir. Holdingin hisselerinin bir kısmı çalışanlar ve küçük yatırımcılar tarafından tutulurken, büyük kısmı kurumsal yatırımcılar tarafından tutulur.

Anlam ve tarih

BNP Paribas Logo Tarih

BNP Paribas grubu 2000 yılında ortaya çıktı, ancak 150 yıllık geçmişe sahip iki banka içerdiği için genç demek zor. Her ikisi de kendilerine farklı hedefler koyan diğer yapıların birleşmesi sonucu ortaya çıktı. BNP ve Paribas’ın son birleşmesi, uluslararası pazardaki varlıklarını güçlendirmelerine izin verdi. Dahası, liderler aynı anda iki finans kurumunun adını sakladılar, bu da geleneklerine saygı duyulduğunu gösteriyor.

Ancak orijinal kurumsal kimlik kurtarılamadı: Yeni grubun kendisini rakiplerinden ayıracak devrimci bir şeye ihtiyacı vardı. Bu nedenle, yeşil noktalarla çevrili «B» harfli ünlü BNP amblemi geçmişte kaldı. Modern proje kendisiyle aynı modern logoyu aldı. Tasarımla ilgili küçük bir deneyime rağmen, orijinal konsept değişmedi.

2000 — 2007

2000 yılında, şu anda Fransız bankalarının “Büyük Dörtlü” üne başkanlık eden bir mali holding kuruldu. Aynı zamanda, müşteriler siyah yazı «BNP PARIBAS» ile ilk kelime işaretini görebildiler. Harfler şimdi olduklarından daha küçüktü, bu da onları biraz basık görünmesine neden oldu. Basit cesur sans-serif tipi sağlam görünüyordu ve bir finansal holding için mükemmel bir uyumdu.

Solda, sanatçılar beş yeşil yıldızı tasvir etti. «BNP» kelimesinin üstünden tırmandılar ve uçan kuşlara dönüştüler. Daha sonra, bu unsur grubun ana ayırt edici sembolü haline geldi.

2007 — 2009

Yeniden tasarım, kompozisyon açısından bazı küçük değişiklikler getirdi. Logo tasarımcıları, harflerin oranlarını değiştirdi, böylece harfler artık doğal olmayan bir şekilde uzamış görünmüyordu. Yıldızların serbest uçuşu yeşil bir kare ile sınırlıydı ve kendileri beyaza döndü. Bu nedenle grafik işaret sola kaymış ve metinden ayrı olarak algılanmıştır.

2009 — günümüz

2009 yılında, tasarımcılar görüntüyü üç boyutlu hale getirmek için yeniden tasarladılar. Hacim, karenin tepesindeki açık doğrusal bir gradyan ve kenarların etrafındaki koyu renkli kutulardan gelir. 3D efekti, BNP Paribas logo tasarımındaki tek değişiklikti, çünkü harfler bozulmadan kaldı.

Yıldızlar dinamik bir yörüngede yukarı doğru hareket eder ve soyut kuşlar haline gelir. Daire şeklinde dizilmiş beş köşeli geometrik şekiller, Avrupa Birliği bayrağını simgelemektedir. Ek olarak, yıldızlar gökyüzündeki konumları yolculara doğru yolu verdiği için yer işareti görevi görür. Ve dönüştükleri kuşlar, BNP Paribas çalışanlarının müşterilere her türlü çabada eşlik etme istekliliğini gösteriyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Mali holdingin adı için kullanılan yazı tipi grotesk kategorisine aittir. Bu, 2017’de Sergej Lebedev tarafından oluşturulan Genua Sans Bold. Düzgün kıvrımlar, düzensiz çizgi kalınlığı ve bazı vuruşların birleşim yerindeki boşluklarla karakterizedir.

Meydanın yeşil rengi, çevreye karşı sorumlu bir tavrı ifade eder, umudu sembolize eder ve para çeker. Gradyan nedeniyle, aynı anda birkaç tonda sunulur: Bangladesh Green (# 007348), Spanish Viridian (# 008755), Medium Sea Green (# 39A87B), Green Sheen (# 6ABB97) ve Eton Blue (# 8BC8AA). Yazıt ise tamamen siyahtır.