Bollinger Logo

Bollinger Logo

Bollinger, tarihi Champagne bölgesinden ayrıcalıklı bir köpüklü şarap üreticisidir. 1829’da Villermont ve Bollinger ailelerinin temsilcilerinin kendi şaraphanelerini kurmasıyla ortaya çıktı. İki kez kraliyet emri aldı: 1884 ve 1950’de. 1973’te ajan 007’nin favori içeceği olarak bahsedildiği James Bond hakkındaki aksiyon filmi sayesinde ünlendi.

Anlam ve tarih

Logo Bollinger

1829’da şirketin kurucuları oybirliğiyle etiketlerin «Villermont» değil, «Bollinger» yazacağına karar verdiler. Sonuç olarak bu soyadı marka adı için kullanılmaya başlandı. Mevcut logoda, güzel tasarlanmış figürlü bir kalkanın içinde yer alıyor. Aynı zamanda üretici hakkında temel bilgileri de içerir: «Maison Fondee en 1829 Ay France». «8» ve «9» sayıları aşağıya doğru çıkıntı yapar ve bu da armaya özel bir tat ve tanınırlık kazandırır.

Kendi elit köpüklü şarap üretimlerinin açılması, içki fabrikasının sahiplerinden zarif bir amblem talep etti. Efsaneye dönüşecek altın içeceğin her bir şişesi bunu talep etti. Dahası, şampanyanın başarısı da etiketten kaynaklanmaktadır, çünkü görsel bilgiler reklamını yaptığı şeyin seviyesine uygun olmalıdır. Bu nedenle, logoya özel önem verildi ve ürün piyasaya çıktığında, şişede gururla gösterildi. Yani logo, bu markanın bir ürünü olan ilk köpüklü Bollinger partisiyle neredeyse aynı anda ortaya çıktı.

Amblemin üzerindeki yazı, üç sıra halinde düzenlenmiş üç parçadan oluşmaktadır. Yukarıda, ürünün türü ve fabrikanın yeri (Şampanya), ortada — markanın adı (Bollinger), aşağıda — kuruluşunun tarihi tarihi (Maison fondee en 1829) yazılmıştır. En büyük metin ortada kalın, orta boyut üst kalın, küçük metin ise alt incedir. Siyah büyük harfler beyaz bir arka plana eşit aralıklarla yerleştirilmiştir, bu nedenle etkili ve anlaşılır görünürler. Ana yazıtta serif var, geri kalanı yok.

Simge, figürlü bir kalkan şeklinde yapılmıştır. Kenarı boyunca farklı türde birkaç satırda bir kenar vardır: geniş, ince ve noktalı. Logonun yapılandırmasını tamamen tekrarlarlar. Ortada kare etikettekiyle aynı bilgi var, ancak «ŞAMPANYA» kelimesi «AY FRANCE» ibaresi ile değiştirildi. Bu durumda, yıl en büyüğüdür. Altta beş köşeli bir yıldız var.

Logo yazı tipi ve renkleri

Bollinger Amblem

Yazı tipi klasiğe yakın. Harfler düzgün, ince, sans serif. Firmanın adı ve «Maison Fondee» ibaresi bir kemer şeklinde tasvir edilmiştir. Soluk siyah kalkan, hem geniş hem de dar birçok altın çizgiyle çevrilidir. Alt köşede beş köşeli bir yıldız var.

Logoda ayrıca bir metin işareti bulunur: «Champagne Bollinger» kelimesi. Kalkandan çıkarılır. İlk kelime basit kıyılmış tiptedir. İkincisi kalın serif harflerden oluşuyor. Tüm elemanlar tek renkli olarak tasarlanmıştır. Genel olarak tasarım, şirketin geleneklerini ve köpüklü şarapların özel durumunu yansıtır.

Logo paleti dört temel rengi içerir: siyah, altın, gri ve koyu kahverengi. İlk ikisi kişisel şampanya rozetinde, ikinci ikisi ise etiketin üzerindeki yazıta kullanılmıştır.