Bosch Logo

Bosch Logo
Bosch Logosu PNG

Bosch, profesyonel ve elektrikli ev ürünleri üretiminde dünya liderlerinden biridir. 1886’da kurulan Robert Bosch GmbH şirketinin yapısının bir parçasıdır ve dört bölümden biridir. Şirketin merkezi Gerlingen’de (Almanya) bulunmaktadır.

Anlam ve Tarihçe

Bosch Logo Tarih
Bosch Logosunun Hikayesi

Marka, eşsiz ürün kalitesiyle tanınır, bu nedenle mükemmel bir itibar kazanmıştır. Bugün, amblemi dünyanın her köşesinde kolayca tanınır: Markalı ürünler büyük talep görüyor, çünkü Bosch logolu ürünlere çok sayıda alıcı güveniyor.

Yıllar geçtikçe, şirket görsel kimliğini birkaç kez değiştirmiş, ancak her zaman kendi konsepti çerçevesinde kalmıştır: kalite, netlik, sadelik. İlk seçenekler, işletmenin orijinal kapsamını yansıtıyordu: manyetik ateşleme bobinli cihazların imalatında uzmanlaştı.

1900 — 1907

Robert Bosch Logo 1900-1907

Ticari marka resmi olarak yalnızca 1899’da tescil edildiğinden, teknik devin ilk logosu 1900’de ortaya çıktı. Amblem, yanlarında iki desen bulunan kurucu Robert Bosch’un adı ve soyadından oluşuyordu. Yazı tipi ince ve zariftir, «R» (uzatılmış bir bacağı vardır) ve «B» (iç çizgi çapraz olarak yerleştirilmiştir) vurgulanır. İkinci yarıda, manyetik bir bobin görüntüsü ve farklı yönlerde parıldayan elektrik deşarjlı cıvatalar vardı.

1907 — 1914

Bosch Logo 1907-1914

Bu, diğer tüm varyantların temelini oluşturan yeni bir tasarım aldığı için logonun gelişiminde önemli bir dönemdir. Tasarımcılar sembolü görsel olarak daha hafif yaptı. İsmi kısalttılar ve geriye sadece «Bosch» kaldı. Kelime, geometrik sivri harflerle geniş bir italik yazı tipinde yazılmıştır ve soldaki eleman yarı boyutta yapılmıştır. Elektromanyetik bobin ise ona odaklanılarak büyütülmüştür. Giden akım deşarjları artık sağa ve sola yönlendirilir ve üstte bir kablo simülasyonu gösterilir.

1914 — 1925

Bosch Logo 1914-1925

1914’te, marka adını elden geçiren bir yeniden tasarım gerçekleştirildi. Modern ve minimalist bir görünüm kazanmıştır. Amblem artık klasik bir sans-serif büyük harf yazı tipinde beş birleşik harften oluşuyor. Semboller kalın, kesikli, gridir ve ince bir taslakla özetlenmiştir. Grafik kısım basitleştirilmiştir: sadece bir halka ile çevrili bir elektromanyetik eleman içerir.

1925 — 1981

Bosch Logo 1925-1981

1925’te geliştiriciler monokromu parlak kırmızı ile seyrelttiler, böylece logo çok daha parlak ve daha alakalı görünmeye başladı. Sonraki değişikliklerde devam edilen bu paletti. Orta kalınlıkta kırmızı büyük harfler ve sol taraftaki siyah anahat işareti, beyaz arka plana karşı öne çıkarak tüketicilerin dikkatini çekiyor.

1981 — 2001

Bosch Logo 1981-2001

Bu yıllardaki tasarım güncellemesi önemli değişiklikler getirmedi. Önceki versiyondan farklılıklar sadece şirket ismindeki yazı tipinin kalınlaşması ve elektromanyetik bobinin çizgilerindedir. Ek olarak, kırmızıya yoğunluk eklendi. Bu formda amblem 20 yıldır varlığını sürdürüyor.

2001 — 2018

Bosch Logo 2001-2018

Yeni milenyuma geçiş, modern bir versiyon gerektiriyordu. Bu nedenle tasarımcılar, «metalik» bir tasarım kullandıkları üç boyutlu bir logo önerdiler. Grafiği gümüşi bir gri yaptılar, yazıya parlaklık kattılar ve boyutunu artırdılar.

2018 — günümüz

Bosch Logo 2018-şimdi

17 yılın ardından Bosch, görsel tanımlamayı tekrar basitleştirmeye karar verdi ve bu nedenle eski 2D logosunu iade etti. Aynı zamanda, teknikle bağlantıyı vurgulamak için gri bir palet tuttu. Bu, bir daire içinde karanlık bir kül manyetik bobinin nasıl göründüğüdür. Yazı aynı kalır: Düzgün eğimli kenarlara sahip basit, düzgün büyük harfler.

Amblem

Bosch Amblem

Elektrikli ürünlerde liderin mevcut logosu, markanın gücünü ve mirasını yansıtır ve ana şirketin ilerlemesini ve büyümesini gösterir. Sade, basit çizgiler onun doğruluğu ve erişilebilirliğini yansıtıyor. Parlak renk, ürünlerin verdiği enerjiyi, gri ise profesyonelliği, pratikliği ve güvenilirliği temsil eder.

Yazı Tipi ve Renkler

Bosch Logo

Şirket, kurumsal yazı tipi Bosch Ailesi’nin özel olarak yapıldığı kendi marka kitabına sahiptir. Bosch iki groteskten oluşan bir yazı tipi çifti kullanıyor: logo için kalın, ağır harfler ve slogan için hafif ince harfler.