Boston Celtics Logo

Boston Celtics Logo
Boston Celtics Logosu PNG

Boston Celtics, Boston, Massachusetts merkezli bir Amerikan profesyonel basketbol takımıdır. Celtics, 1949’da ligin Doğu Konferansı Atlantik Bölümünün bir üyesi olarak Ulusal Basketbol Birliği’nde (NBA) yarışmaya başladı. Takım, Amerika Basketbol Birliği (BAA) içindeydi. 1946’da kuruldular.

Dediğim gibi lig, BAA ile Ulusal Basketbol Ligi’nin birleşmesiyle oluştu. İlk sahibi Boston Garden-Arena Corporation Başkanı Walter A. Brown’dı. Bu şirket, kulübün resmi kurucusu olarak kabul edilir.

Kariyerinde, franchise birkaç yasal organizasyona aitti: Knickerbocker Brewing Company (1965-1968), Trans-National Communications (1969-1971) ve Leisure Technology (1972-1975). Şu anki sahibi Boston Basketball Partners LLC’dir.

Takım tarihinde de çok sayıda fiziksel kişi var. Girişimciler, işadamları, halk figürleri: Lou Pieri, Marjorie Brown, Ballantine Brewery, Irv Levin, Harold Lipton, Robert Schmertz, John Brown Jr. ve Harry Mangurian Jr., Don Gaston, Paul Gaston. İkinci temsilciden sonra, kulüp Boston Basketball Partners LLC’ye aitti.

Serinin takma adı ilk sahibi Walter Brown tarafından icat edildi. Celtics’in lehine olan argüman, «Boston İrlandalılarla dolu» ünlemiydi. Ve onlar Keltlerin torunları, eski druidler. Bu isim, Kasırgalar, Olimpiyatçılar ve Tekboynuzlar vb. Dahil olmak üzere diğerleri arasından seçilmiştir. Kurucu iki faktörü bir araya getirme şeklidir: ekip konumu ve şehrin İrlandalı / Kelt kökenli nüfusu.

Anlam ve Tarihçe

Boston Celtics Logo Tarih
Boston Celtics Logosunun Hikayesi

Boston Celtics’in markası sporun ilk sezonunda ortaya çıktı ve her zaman Kelt geleneklerine bağlı kaldı. Bu nedenle ekip, logo rolü için Oxalis bitkisinin yaprağını asidik cinsten seçti. Efsaneye göre, iyi şans getirir. Kulübün, ilk açılış da dahil olmak üzere logo için toplamda altı seçeneği vardı.

1946 — 1950

Boston Celtics Logo 1946-1950

Orijinal logo, kült işaretlerinden biri ve uzun süredir devam eden bir muska olan yoncayı gösteriyor. Bu, beyazdan yapılmış, mutluluk yoncası denen klasik bir oxalis yaprağıdır. Üstündeki yarım yay, Kelt geleneklerine atıfta bulunan ekibin adıdır. Her iki öğe de merkezdedir ve kırmızı kenarlıklı yeşil bir daire içine yerleştirilmiştir.

1950 — 1960

Boston Celtics Logo 1950-1960

1950’lerde kulüp yönetimi amblemin tarihi yönünü genişletmeye karar verdi ve bir soytarı ekledi. Şimdi yonca yeleğinin üzerindeki bir desen, ana karakterin elinde tuhaf bir şekilde kavisli bir baston, daha çok kıvrımlı bir sopayı andırıyor. Bir erkeğin bacaklarında (muhtemelen bu ünlü patron Aziz Patrick’tir), büyük tokalı ayakkabı bağcığı, ağzında pipo ve başında «NBA» yazılı bir taç vardır. Sadece yaprak desenli bir yelek boyandı, geri kalanı konturlu ve renksizdi.

1960 — 1968

Boston Celtics Logo 1960-1968

Turuncu renkli “cüce cin logosunun” yeni versiyonu arka plana katkıda bulunuyor. Bu tasarım orijinal olarak Celtics baş antrenörü Red Auerbach’ın kardeşi Zang Auerbach tarafından tasarlandı. Çömelmiş, cüce cin bir boyuta ve renge kavuştu. Zıplayan adamın yeleği büyülü bir yonca ile yeşildir. Cüce cin, konturunu takip eden turuncu arka planda. Logodaki cüce cin görüntüsü aynı kaldı: ağzında bir pipo, üzerinde «NBA» yazan bir taç, sol elinde baston ve ayaklarında beyaz yarım çizmeler.

1968 — 1976

Boston Celtics Logo 1968-1976

1968’de Boston Celtics logosundaki cüce cin resmi yeniden tasarlandı. Cüce cin ayakta duruyor, bir bastona yaslanmış ve kurnazca gülümsüyor ve şimdi parmağında beyaz bir basketbol topu döndürüyor. Karakter yeşil pantolon, yeşil İrlanda şapkası, büyük tokalı siyah çizmeler, papyon ve kendine özgü İrlanda tasarımına sahip beyaz bir yelek giyiyor — yonca, kuzey eyaletinin sembolü. Boston Celtics logosu daha renkli hale geldi ve tasarımcılar arka planı değiştirdi — şimdi siyah çerçeveli ve kulüp takma adıyla büyük kırmızı bir basketbol.

1976 — 1996

Boston Celtics Logo 1976-1996

Bu dönemden kalma Boston Celtics logosu yeşil ve beyazdır, Boston’un İrlanda kökenini mükemmel bir şekilde vurgular. Neşeli bir adam gülümsüyor ve sol gözüyle kurnazca göz kırpıyor. Yarım botlar, pantolonlar ve gömlekler beyazdır. Yelek, şapka ve papyonda yonca bir tasarım var. Hâlâ tek parmağında basketbol döndürüyor ve bastona yaslanıyor. Arka plandaki basketbol gitmiş ve yerini beyaz «BOSTON CELTICS» yazılı yeşil bir halka almıştır.

1996 — günümüz

Boston Celtics Logo 1996-şimdi

Modern Boston Celtics logosu daha renkli ve gerçekçi hale geldi. Şimdi yeni detaylar içeriyor: Takım takma adıyla iç ve dış taslak, siyah pantolon, beyaz diz çorapları, botlarda kahverengi tokalar. Bazı unsurlar güncellendi: Gülümseyen adamın siyah derbi şapkasındaki yelek ve şapka bandı bej, bastonu ve basketbol topu kiremit kırmızısı oldu. Ağzının sağ köşesinden çıkıntı yapan bir boru değişmeyen tek şeydi.

Amblem

Boston Celtics Amblem

Logonun her versiyonu, oluşturulma zamanına bakılmaksızın, ismi yakından yansıtır ve Kelt temasını yansıtır. Efsanevi bir unsur onları birleştirir — bir yonca, şans ve şans getiren bir mutluluk yonca, spor kariyerinde beyaz bir çizgiyi gösterir. İlk amblemde, sayfa kabataslak olmasına rağmen tek — büyüktü. Sonraki tüm olanlar için, sopa bastonlu “beyefendi” yeleği üzerine bir desen. 1968’den beri basketbol bir başka önemli özellik haline geldi. Takımın Ulusal Basketbol Birliği ile olan ilişkisini gösterir.

Yazı Tipi ve Renkler

Boston Celtics Logo

Kulübün iki tür kulaklığı vardı: biri ilk ambleminde, diğeri modern versiyonlarda. İlk sürüm, çizilen ayrı bir yazı tipidir ve sonraki sürüm Sans Serif kategorisindendir. Şimdi isim büyük doğranmış harflerle yapılır. Kelimeler, logonun sağ ve sol kenarlarında geniş bir kontur şeridi üzerinde bulunur. İmza paleti geleneksel olarak yeşil, beyaz ve siyahı içerir. Renklerin geri kalanı sürekli değişiyor. Bunlar arasında kiremit kırmızısı, sarı saman, kahverengi ve bej vardır.